banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Gerçek Sorunlar Konuşulmadı"

Dün yapılan, Deniz Ticaret Odası toplantısı ardından okurlarımızdan, Kaptan Şevket'den yorum geldi.

GÜNCEL 05.10.2012, 16:03
Dün yapılan, Deniz Ticaret Odası toplantısı ardından okurlarımızdan, Kaptan Şevket'in yorumu şöyle oldu;
 
Her zamanki toplantılardan birisi.denizin sorunları dışında kalan (alex sorunu gibi vs) her şey konuşulmuş ama maalesef denizin sorunları konuşulmamıştır. Özeliklede koster camiasının sorunları.hernasılsa bir fon kaynaklı destekten bahsedilmiştir. Bunada şükür. 

Son 4 yıldır kaç adet gemi yurt dışında tutulmuştur.bunlardan kaç tanesi türk bayraklı,kaçtanesi ikinci sicil,kaçtanesi türk armatörlüğünde yabancı bayraklı gemi vs. tutulma gerekçeleri nelerdir. Bunlar bir projeksiyon şeklinde sunulup bu sorunların giderilmesi tartışılsaydı bence iyi olurdu. 

Ayrıca kaç armatör yurt dışı limanlarda gemisini terk etmiştir veya terk etmek zorunda kalmıştır. 
 
"Bakana yazılan mektup yayınlanmadı" 
 
Geçen günlerde bir armatgörün bakana direkt yazdığı mektubu buralardan yayınlanmıştı.bu harika bit şeydi.neden gemilerin türk limanlarında KDV si ödenen malarda ikmal esnasında sıkıntılar yaşanıyor. ayrıca gemiye gelecek bir kişi için yapılan işlemler ve kaybolan zaman,.... anlatmakla bitmiyor. 

İstanbul Ticaret üniversitesindeki yeni TTK 5. kitap bilgilendirme toplantısına katılmıştım.yeni kanunda sadece bir kelime! denizde yerine suda kelimesinin kulanılmasından dolayı kaç bakanlık işin içine çekilmiştir.brokrası azaltılacağı yerde nasıl arttırılmıştır,toplantıda konuşan banka avukatı hanımefendi ilk 5 aylık dönemde 2012 yılı için 2 tane gemi kredilendirmesi yaptıklarını bununda mevcut şartlarda başarı olduğunu,krediyi kulanan kişiden insanı canından bezdirecek uygulamalar yaptıklarından bahsedişi hafızamda tazeliğini korumaktadır.bayraktan kaçışın engelenmesi ve TÜRK bayrağına geçişin özendirilmesi için neler yapılmalıdır.
 
"Devletin Denizciliğe bakış açısı vahim" 
 
Yeni kanunun uygulanmasında eğer AB sevdasıyla Kabotaj kanunuda değiştirilirse, zorlukları ortadan kaldırılırsa bilmem neyin göletinde kullanılacak. Kanolara bile mecburiyeti olursa yabancı bayrak çekileceği bir gerçektir. Komisyon üyesi beyfendinin bir soru üzerine, "Biz vergi kanunu yapmadık" ifadesi ise Devletin Denizciliğe bakış açısının ne kadar vahim olduğunun en güzel ifadesidir.
 
Sonuç olarak; bütün sorunların bir liste halinde makamlara sunulmalı, ve her ay'ki toplantılarında takibi yapılmalıdır. Hangilerinde ne kadar yol alınabildiği anlatılmalıdır dedi.
 
 
 Yorumlar (3)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Sayın Metin Kalkavan'ın bu sütünlarda verilen özet açıklanmasından anladığım kadarıyla devlet ve deniz ticaret odası, deniz ticaret filosu, tersaneler, eğitim vb. konularda havlu attığını anlamış bulunmaktayım. Bize de ağlama duvarına gitmekten başka iş kalmamıştır. Kötü bir rüya gibi, hayırlara tebdil et Ya Rabbim! www.refikakdogan.com
kpt.şevket 7 yıl önce
bakana yazılan mektup benim buralardan yayınlanan cümlemdeki kastım internet üzerindendi,yani yazı murat erdoğan imzasıyla perşembe rotasında yayınlanmış ve gemi personeli.com sitersinde alıntı olarak yayınlanmıştı.bende oradan okudum.ayrıca benim yazdığım yorumu haber şeklinde yayınlamışsınız bu beni rahatsız etmez sizin gazetecilik olarak işiniz olduğundan saygıyla karşılarım.terşekkür ederim.
murat birecik 7 yıl önce
refik ağabeyime -ilk defa- hak veriyorum.havlu atıldığı için; seyirci sıraları da boş, zaten.lakin refik ağabey;-gemak

-cemre

-gelibolu

-beşiktaş

-oruçoğlu

-seltaş

-boğaziçi

-kıran

-adikgibi tersanelerin -maşallah- işleri başlarından aşkın.

buna ne diyorsunuz?saygılarımla

murat birecik
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?