banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Genel Müdür Çalışkan, İzmir’de Sektörün Sorunlarını Dinledi

Deniz Ticareti Genel Müdürü Mustafa Çalışkan, Genel Müdür Yardımcısı Arif Yağız, Daire Başkanı Harun Baştürk ve Denizcilik Uzmanı Bülent Sönmez, İMEAK DTO İzmir Şubesi’ni ziyaret etti. Genel Müdür Çalışkan, İzmir’de deni

GÜNCEL 18.04.2015, 08:45
4655
Genel Müdür Çalışkan, İzmir’de Sektörün Sorunlarını Dinledi

İZMİR KÖRFEZİ’NE YATIRIM İSTİYORUZ”

Deniz Ticareti Genel Müdürü Mustafa Çalışkan, Genel Müdür Yardımcısı Arif Yağız, Daire Başkanı Harun Baştürk ve Denizcilik Uzmanı Bülent Sönmez, İMEAK DTO İzmir Şubesi’ni ziyaret etti. Genel Müdür Çalışkan, İzmir’de denizcilik sektörünün sorunlarını dinledi, talepleri tek tek not aldı.

İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, ziyarette yaptığı konuşmada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Eski Bakanı Lütfi Elvan’ın İzmir Alsancak Limanı’na yatırımların devam edeceği açıklamasını desteklediklerini söyledi. Limanda bazı yatırımların yapıldığını, yeni yatırımların da gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Öztürk, “Alsancak Limanı’nın kapatılmaması konusunda aynı fikirdeyiz. Yatırımların devam etmesini istiyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD Genel Müdürlüğü’nün işbirliği yaptığı Büyük Kanal Projesi, bir an önce gerçekleşmeli. Şu an ÇED süreci devam ediyor. İnşallah bir an önce sonuçlanır. Bu proje ile Körfezimize daha büyük gemiler girebilecek. İzmir Körfezi temizlenecek” dedi.

‘ÇANDARLI’DA GÖRÜŞÜMÜZ ALINSIN’

Tamamlandığında Türkiye’nin en büyük konteyner limanı olacak Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın ihalesini beklediklerini belirten Öztürk, bu limanın 2023 hedefleri açısından önemli olduğunu vurguladı. Öztürk, şunları söyledi: “Türkiye transit yük pazarından fazla pay alamıyor. Oysa Yunanistan, Malta gibi biz de bu pazardan pay alabilmeliyiz. Son dönemdeki limanlar, sadece yükleme-boşaltma operasyonları için yapılıyor. Yeni liman yatırımlarında soğuk zincir tedariki, yakıt satışları, gemilerin elektrik ihtiyaçları gibi üniteler bulunmalı. Bu nedenle ihale şartnamesi hazırlanırken, denizcilik sektörünün da görüşleri alınmalı.”

Gemi geri dönüşüm sektörünün Ege açısından önemli olduğunu dile getiren Öztürk, yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayan bu sanayinin yıpratılmamasını istedi. Aliağa’daki Gemi Geri Dönüşüm Bölgesi’nin Avrupa Birliği’nin çevre mevzuatlarına uyum sağlamak için önemli adımlar attığını belirten Öztürk, haksız suçlamalar yerine doğruyu bulmak için tüm tarafların bir masa etrafında buluşmasını önerdi.

KÖRFEZ’E TEKNE PARK

Bölgede marina yatırımlarının devam ettiğini belirten Öztürk, Oda olarak önerdikleri tekne park projesinin, TÜBİTAK’ın projesi kapsamında değerlendirmeye alındığını söyledi. Öztürk, “Tekne park projesinde pilot bölgelerden biri de İzmir olmalı. Bu çalışmayı yapan yetkilileri kentimize davet ettik. Tekne parklar sayesinde, İzmir Körfezi’ni daha iyi kullanabileceğiz” diye konuştu. Türkiye için deniz turizminin çok önemli olduğunu dile getiren Öztürk, Alaçatı’da başlayan rüzgar sörfü turizminin Ege’de başka merkezlere yayılması gerektiğini söyledi.

‘ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞU KESMEYELİM’

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş Ercan da kruvaziyer turizmi sayesinde liman şehirlerine hareket geldiğini, sektörün binlerce kişiye istihdam sağladığını belirterek, “Altın yumurtlayan tavuğu kesmeyelim” dedi.

Türkiye limanlarının Barselona’dan ya da Venedik’ten pahalı olmadığına dikkat çeken Ercan, devlet rüsumlarının yüksek olduğunu söyledi. Ercan, “Bugün ülkemize gelen bir kruvaziyer gemisi, hem İzmir’de hem de İstanbul Boğazı’nda ayrı ayrı 14 bin dolar fener parası ödüyor. 15 Mayıs’tan itibaren uygulamaya girecek Gemi Trafik Hizmet Tarifesi de ciddi maliyet artışı getirecek. Önlem alınmazsa yakında Sakız’a yanaşıp İzmir’e, Rodos’a yanaşıp Marmaris’e feribotlarla turist taşıyan gemiler göreceğiz. Çözüm teşvik modelinden geçiyor. Büyük kruvaziyer firmaları da küçükler de desteklenmeli. Bir fazla gemi getirene teşvik verilmeli” diye konuştu.

 

Yorumlar (5)
BAKANLIK YETKİLİSİ 7 yıl önce
DTO İzmir Şube Başkanının Bakanlık yetkililerinden isteklerini dinledik.

Bizde İzmir için yaptıklarını dinlemek isterdik.

İzmir DTO gelirlerini İzmir için kullanması gerekir.

DTO İzmir Şubesinin önemli bir geliri var.Göndermesin kimseye.
PİRİ REİS DERNEĞİ 7 yıl önce
DTO İzmir Şube Başkanı Sn. Yusuf Öztürk'ün bizim projemiz olan

TEKNE PARK Projesine sahip çıkması haksızlık ve doğru değil.

TEKNE PARK Piri Reis Derneğinin projesidir.
ÜYELER 7 yıl önce
Bakanlık yetkilisi çok doğru söylemiş.

DTO İzmir gelirlerini İzmir için kullanmalı, proje üretmelidir artık.

Hasan Ceylan PRDD Başkanı 7 yıl önce
Bu yorum Piri Reis Denizcilik Derneğine ait değildir. Biz dernek olarak teknepark projesinin yanındayız ve bu projeyi kim ile birlikte yapacağımız değil, yapılması önemlidir. Önemli olan teknesi olan İzmirli'ye ve tekne sektörüne hizmettir. DTO ile birlikte sağlam adımlar atıyoruz.
ÜYELER 7 yıl önce
DTO İzmir Şubesi Mayıs ayı meclis toplantısında 25 yıl masaya yatırılmalı neler yapılamadı, neden yapılamadı tartışılmalıdır.

Bu konuda muhalif kişilerde davet edilerek söz verilmeli, eleştiriler

yapı labilmeli, karşı çıkmadan, sinirlenmeden ve hatta salonu terk etmeden dinlenilmelidir, vede 25 yılda elde edilen gelirlerin ne kadarının İzmir için kullanılabildiği cesurca açıklanmalıdır.banner255
-2
hafif kar yağışlı
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü