banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

'Genel Denizcilik' Kariyer Günlerindeydi

İTÜ Denizcilik Fakültesi, Kariyer Kulübü tarafından organize edilen 11. Geleneksel Kariyer günleri, dördüncü gününde ''Genel Denizcilik (Geden Lines)'' şirketini konuk etti.

GÜNCEL 01.12.2010, 09:06
3009
'Genel Denizcilik' Kariyer Günlerindeydi

Genel Denizcilik adına konferansa Tanker Filosu Personel Müdürü olan aynı zamanda da 2001 yılı İTÜ Denizcilik Fakültesi (Y.D.O.) mezunu olan Kadir Özkan ve Kuruyük Filosu Personel Müdürü olan aynı zamanda da 2003 yılı İTÜ Denizcilik Fakültesi (Y.D.O.) mezunu olan Şükrü Dilek katıldılar.

Öğrencilerin yoğun katılımlarıyla başlayan konferans Genel Denizcilik Personel Müdürü Kadir Özkan neden Kariyer Günleri’ne önem verdiklerini anlattı. Personel açığını çözmek için en başından bir şeyler yapmaları gerektiğine inandıklarından, öğrencileri 1. Ve 2. sınıfken kazanmak istediklerini söylediler. Öğrencilerin-stajyerlerin şirket politikasında çok önemli yeri olduğunu dile getiren Kadir Özkan, öğrencilere hitaben “sizin yardımınızla denizcilikte gelişeceğiz” dedi.

Stajyer başvuruları hakkında öğrencileri bilgilendiren şirket temsilcileri, staj başvurusu için şirketi ziyarete gelen öğrencilerle ilgilenememelerine açıklık getirdi. Yoğun iş temposu nedeniyle stajyer alımında öğrencilerle birebir görüşemediklerinden dolayı artık staj başvuruları öğrenciler tarafından kendi okullarında yapılacak.

Mevcut filolarından bahseden Şirket Temsilcileri, ilerleyen zamanlarda gelecek 9 tanker gemisi hakkında da öğrencileri bilgilendirdi. Mevcut kadroda olan 24 tanker, 12 kuruyük gemisi sayısı, toplamda 54 gemiye kadar ulaşacağının sinyali verildi.

Sözü devralan Şükrü Dilek, öğrencileri kariyer planlaması yaparken dikkat etmeleri gereken konularda açıklamada bulundu. Kariyer planlamasında en önemli konunun tutarlı olmaktan ve iyi bir şirkette bu mesleğe başlamak olduğunu belirten Şükrü Dilek, öğrencilere kendilerini geliştirmeleri konusunda ve birer yönetici olmaları hakkında tavsiyede bulundu.

Filolarından satılan 4 gemi hakkında geçen konuşmanın devamında satılan gemideki personelin mağdur olmadığı vurgulanarak dile getirildi.

Zabitlere uygulanan kontrat politikasını izah eden Kadir Özkan, 2. Ve 3. Zabitlere uygulanan 6 aylık çalışma zorunluluğunun neden olduğuna açıklık getirdi: Yeni mezun olmuş olan zabitlerin henüz gemiye alışamadan kontratlarının bitmesi ve gemiden ayrılmaları şirket politikası tarafından uygun görülmediğinden dolayı böyle bir yol izlendiği izah edildi.

Öğrencilerin sorularına olabildiğince açıklık getiren şirket temsilcileri, kontratları biten zabitlere doldurtulan anketin amacından bahsetti ve eleştiri özgürlüğünden yana olduklarını bir kez daha dile getirmiş oldular.

Etkinlik kokteyl esnasında öğrenci ve şirket temsilcilerinin samimi sohbetiyle devam etti.

İTÜ DF Kariyer Günleri 10 Aralık 2010 tarihine kadar devam etmektedir.

 

Yorumlar (3)
10 yıl önce
karamürselede bekleriz
kadir uzun 10 yıl önce
Böyle organizasyonlar yapmak için çaba gerekir beklemekle olmaz.
10 yıl önce
2001 yılı italyadayız. o zaman gemıde 2.zabıt olarak gorev yapıyordum. acenta gemıye geldı gereklı ıslemler tamamlandıktan sonra acentayla sohbete basladık.

kendısınınde denızcılık akademısınden mezun oldugunu fakat okulda okudugu donemde armatörlerın hıcbır sekılde 10 yıl boyunca gemılerıne stajer almadıgını ve bırcok ogrencı 10 yıllık donemde stajını yapamadıkları ıcın ehlıyetını alamamıs ve denıze cıkamamıslardı. kendısınınde bunlardan bırı oldugunu ve acentada işe basladıgını soylemıstı.

su an gemılerınde zabıt sıkıntısı yasıyan ıtalyan armatorler hep dısardan adam almıslar ve o zamanlar tekrar bır karar alıp okullardan stajer alıp kendı zabıtlerını yetıstırme kararı almıslar.

su an Türkiyedede bu işi basından sıkı tutup okullara gıderek kariyer gunlerı yapan armatorlere tesekkur edıyoruz ve tum sırketlerın bu konuda hassas olmasını dılıyoruz.uzakyol kaptanı
24
açık
Günün Karikatürü Tümü