banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Genç stajyer GANNET S adlı gemide ölü bulundu

GANNET S gemisinde staj yapan Mustafa Koç'un ihmaller sonucu öldüğü iddia ediliyor.

GÜNCEL 15.07.2019, 23:38 16.08.2019, 13:22 Nermin İstikbal
15058
Genç stajyer GANNET S adlı gemide ölü bulundu

Genç stajyer gemide ölü bulundu

Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi Mustafa Koç, staj yaptığı GANNET S gemisinde ölü bulundu.

Genç stajyerin ağabeyi İsmail Koç ve Genç GEMİMO, Mustafa Koç’un ağır ihmaller sonucu öldüğünü ileri sürdü.

Buna göre günde 20 saat çalıştırılan genç denizciye kimyasal kalıntılar bulunan tanklar bile temizletilmişti.

İsmail Koç’un anlatımına göre olaylar şu şekilde gelişti.

Mustafa Koç, Chemfleet ve Armador Tankers firmaları aracılığıyla 3 ay staj için İstanbul’dan Hindistan’a hareket etti.

Staja başladığı gemi GANNET S, fırtınadan dolayı limana yanaşamadı ve Mustafa Koç, firmanın aracı olduğu hijyenik olmayan bir otelde konaklamak zorunda kaldı.

Mustafa Koç’un 11 gün sonra katılabildiği GANNET S gemisi Hindistan’dan Cibuti’ye doğru seyre başladı.

18 gün boyunda günde ortalama 20 saat çalıştırılan Mustafa Koç, ayrıca yatması gereken kamarada Guardlar kaldığı için kendisine revirde kalması söylendi. Geminin A / C havalandırma sistemi bozuk olduğu ve kaldığı revirdeki vantilatör alınmış olduğundan dolayı, ortalama 45 derece olan bir mekanda uyumak zorunda kaldı.

Gemide stajyerlerin temizlemesinin yasak olduğu, 20 metre derinliğinde, bir metre açıklığı olan ve ortalama sıcaklığı 50 derece olan bir tankı birinci zabitin seçenek bırakmaması sebebiyle temizlemek zorunda kalan Koç, 18 gün boyunca benzer koşullarda çalıştı.

11 Temmuz sabaha karşı 4 civarı Cibuti Limanı’nda vardiyası olmasına rağmen, yorgunluğundan dolayı uyandırılamadığı iddia edilen Mustafa Koç’un, sonrasında sabah 8 civarında uyandırılmak için odasına girildiğinde öldüğü anlaşıldı.

Cibuti’de yapılan otopsi sonuçlarına göre, akciğer enfeksiyonu yüzünden hayatını kaybeden Mustafa Koç’un staj öncesi, gemi adamı olmak için detaylı sağlık kontrollerinden geçtiği ve gerekli olan aşıların tamamını yaptırdığı bildirildi.

Koç’un öncesinden de herhangi bir sağlık sorunu olmadığı dile getirildi.

Stajyerlerle iletişim halinde olunmalı

Konuyu Denizcilik Dergisi’ne değerlendiren TMMOB GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, “Büyüyen staj sorununu yıllardır dile getirmemize rağmen gerek idare gerek üniversiteler ve sektör kafalarını kuma gömdüler. Sürpriz olmadı. Son yıllarda bu tip sıkıntılarla karşılaşıyoruz. Her şeyden önce denetimlerin çok sık yapılması, okulların stajyerlerle sürekli iletişim halinde olması gerekiyor. Stajyerler ucuz emek gücü olarak görülmemeli ve özel teçhizat gerektiren ve kanunen de yapmaları yasak olan işlerde çalıştırılmamalı” dedi.

Son twitleri:

Yorumlar (13)
Aysel baş yalçın 2 yıl önce
Nasıl adalet nasıl vicdan fazla dolar kazanmak için öyle bir ceza verilsinki ölene kadar sadece Mustafa’yı düşünsün kimse onların eşyası değil hepsınin annesi babası var
Emre TK. 2 yıl önce
Şirket, kaptan ve zabitler bu cinayetin başlıca sorumlularıdır. 19 yaşında hiçbir tecrübesi olmayan bir çocuk tanka sokulursa böyle bir şeyin gerçekleşmesi sürpriz değildir. Stajer kavramını yıllardır Türk firmaları anlayamadı, köle gibi davranılmaktan öteye geçilemedi. Bu durum umarım emsal teşkil eder bir şeyler değişir yoksa çok böyle canlar daha gidecek.
Allah rahmet eylesin..
Erdal 2 yıl önce
Buna sorumlu olan herkes ama herkes cezalandirilsin..
Stajer deyip ezerek iş öğrettiğini sanan o ..... ve kaptanlar artık aklını başına alsın. Müsteşarlık da uyumasın artık. Yeter be yeter..!
Ahmet, 2.zbt 2 yıl önce
Bu vicdan azabıyla nasıl yaşayacaksınız, kendini yarı-tanrı zanneden ikinciler ve süvariler? saygılarımla.
Başmühendis 2 yıl önce
Piyasada zamanında birazcık isim yapmış ama şu anda orta kıvamda bir tanker firmasıdır, aynı zamanda armatör firma değil sadece işletme yapan bir firmadır, bünyesindeki gemilerde kimyasal donanımlı tankerlerdir. Her tahliyeden sonra tank yıkama ve temizlik işlemi yapılır ve bu işlem ikinci kaptan tarafından yönetilir, fakat 12 yıllık kimyasal tecrübesi olan bir zabıt olarak benim gördüğüm maalisef güverte zabitlerinin genelde sadece kargo ofisde elinde telsiz ile operasyonu uzaktan idare etmeye çalıştığıdir, bu nedenle güverteye ve tanka sadece personel gönderilir, personelin yanında ise stajyerleri iş öğrenmesi için yollarlar. Acıdır ki eğitimli de olsa tüm operasyon sadece personel ile yapılır, güverte zabitleri genelde tanka son kontrol için bizahmet inerler. Tanklar yıkama esnasında sıcak deniz suyu ve sıcak tatlı su ile uzun süre yıkanır ve bu nedenle de içerisi oldukça sıcaktır (kimi zaman kimyasal dozajlama da yapılır). Tanka giriş öncesi uygulanması gereken emniyet prosedürleri (gerekli gaz ölçümleri yapılması, kimyasal için koruyucu kiyafetler giyilmesi ve oksijen tupleri kullanılması gereken zamanlar olabiliyor yükün çeşidine göre) çoğu zaman göz ardı edilmektedir Tecrubelerime istinaden stajer reis ve pompaci eşliğinde tanka gönderilmiş ve gemici gibi kullanılmış olmalı, sonrasında ise ağır sartlardan dolayı hastalanmış ve sadece stajer olduğu için rahmetlinin sağlık durumu göz ardı edilmiş olmalı ki hastalığı ölümle sonuçlanmış. Buradaki ana suçlu şirket yetkilileridir, maalisef gemilere gönderilen zabitlerin kalitesinden ve seçilmesinden hatta eğitiminden şirket sorumludur, gemi kaptanı hastalık konusunda gerekli önlemleri almayıp kişiyi ciddiye almamış olsa gerek ki olay ölümle sonuçlanmış. Kaptanı da diğer zabitleride seçip gemiye yollayan şirket yetkileridir. Bu şirket her ne kadar piyasada adı geçen bir şirket olsada kara personelinin iyi olmadığı konusunda birçok kimyasalci arkadaşım hem fikirdir...
Lazkaptan 2 yıl önce
Ya Sizin Stajyerleri yemek saati haricinde görünce tanıyamıyoruz. Sintineden çıkmıyor adamlar. ? Senin vardiya tutan mühendislerin kontrol odasından çıkıyormu ? Sen En son Güverte Zabitine laf söylersin. Bizim Stajyerimizden sonra Senin ismin var crew List de..
O gemideki Güverte Zabitlerine gelince alayının ehliyetlerinin iptal edilmesi lazım. Gemi Aile Ortamıdır. Aile olamayan adam gemide çalışamaz.
Kosterlerde yani kakalaklarda çalışan türk gemici ve zabitlerinden hiçbirşey olmaz.!
Taslan4161 2 yıl önce
Öncelikle Başımız sağolsun kimse işkembeden sallamasın hiç bir denizci günde 20 saat çalıştırılmıyor bu ne be herkesin vardiyası var vardıyasının dışında çalışan gemici yoktur bu firmada
5841 2 yıl önce
SEN BU KONUDA NE KADAR BİLGİYE SAHİPSİN BU FİRMA BUNU HEP YAPIYOR ÇÜNKÜ BUNU BİRE BİR YAŞAMIŞ BİRİYİM
cpt1453 2 yıl önce
gemiciler konusunda doğru söylüyor olabilirsiniz. vefat eden kişi stajyer olduğunu bilmediğiniz belli.
Lucky 2 yıl önce
Okulculuk yapılmış mi onu da araştırsınlar
hey gidi hey 2 yıl önce
yazıktır gencecik anlatılanlara göre iş güvenliği alınmadığı belli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü