banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

GEMİSANDER Olağan Kongreye Gitti

Aliağa’da Türkiye’nin tek gemi dönüşüm bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Gemi Geri Dönüşüm Sanayiciler Derneği olağan kongreye gitti. Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri dernek binası

GÜNCEL 03.02.2011, 01:20
2184
GEMİSANDER Olağan Kongreye Gitti

Gemisander Çevre Yatırımı

Aliağa"da Türkiye"nin tek gemi dönüşüm bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Gemi Geri Dönüşüm Sanayiciler Derneği olağan kongreye gitti. Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri dernek binası toplantı salonunda yapılan olağan kongre üyelerin tamamının katılımı ile yapıldı. Mevcut Başkan Adem Şimşek ve yeni yönetim kurulu, üyelerin tamamının kabul oyu ile  üç yıl süre ile tekrar seçildiler.

Elim bir uçak kazasında yitirdikleri Gemi geri dönüşüm sanayicileri derneği ikinci başkanı Mustafa Erdil in anısını yapılan saygı duruşunun ardından yapılan kongre divan üyelerinin tespiti ile başladı.  Gemisander Müdürü Servet Yurttagül,  Hukuk işleri sorumlusu Avukat Meriç kaptan, Muhasebe yetkilisi İlker özer, Atık Yönetim Birimi Sorumlusu kaptan Ersin Çeviker"in hazır bulunduğu kongrede  birimlerin yaptığı çalışmaların raporları ve Geçen yılın faaliyet ve denetim raporlarını okunmasının ardından açık oylamaya geçildi.

Oylama genel kurula katılan tüm üyelerin oybirliği ile kabul edildi.  Revize edilen Dernek tüzüğü Divan başkanı tarafından okundu. Değişiklik yapılan maddeler üyelerin oy birliği ile kabul edildi. Tek liste ile Yapılan oylamada üç yıl süre ile görev alacak yeni yönetim kurulu listesi oy birliği ile kabul edildi.

Gemi Geri Dönüş Sanayicileri Derneği genel kurulunda yeni oluşan yönetim şu isimlerden oluştu.

Adem Şimşek, İsmail Önal, Demiray Kardeş, Günalp Erdil, Bülent Gökduman, Akın Kandemir Ramazan Yiğit,  Asım Özdoğan, Denetim Kurulu Osman Şimşek, Bahtiyar Kardeş, Kamil Önal Disiplin Kurulu Üyeler Saim Sivri, Zeki Gökduman, Mustafa Yiğit 

ŞİMŞEK, “2011"DE  ÇEVRE YATIRIMLARINA ÖNCELİĞE DEVAM EDECEĞİZ” 

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Dernek Başkanı Adem Şimşek"in, ISRA'(Uluslararası Gemi Geri Dönüşüm Birliği) nın Hong Kong'ta düzenlediği Uluslararası Gemi Geri Dönüşüm 5. Genel Kurulu'nda, Uluslararası Gemi Geri Dönüşüm Birliği Başkanı seçilmesinin  Türkiye ve Gemisander açışından  gurur verici olduğunu belirten üyeler Başkan Adem şimşek"e  yeni görevinde başarılar dilediler.

Kongre sonunda Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Dernek Başkanı Adem Şimşek yaptığı teşekkür konuşmasında üyelerin tamamının oyu ile başkan seçilmesinin gösterilen güvenin ispatı olduğunu belirtti.

Şimşek,

” Bana ve yönetim kurulu üyelerime gösterilen güvene teşekkür ederim . gemi geri dönüşüm sektörünü dünyaya örnek bir ülke ve tesis olmak için yaptığımız çalışmalar son hızı ile devam ediyor. bu güne kadar türkiyenin tek gemi söküm merkezi olan Aliağada bulunan TOKİ"den kiraladığımız parseller üzerine 10 milyon tl gibi ciddi bir çevre ve altyapı yatırımı yaptık.

Bu yatırımları yaparken de hiçbir kurumdan maddi destek temin etmedik. Tamamı burada faaliyette bulunan 21 firmanın kendi öz kaynakları ile bu yatırımı gerçekleştirdi.  Biz Avrupa uyum yasalarına  uymak yada  yasaların bize zorlaması ile değil dünyaya örnek bir gemi geri dönüşüm tesisi olmak için yola çıktık. bunu üç yıl gibi kısa bir sürede başardık. 

ŞİMŞEK ,” BÖLGEMİZDEN ALINAN HAVA, TOPRAK VE DENİZ SUYU NUMUNELERİ BİZİM ÇEVREYE NE KADAR ÖZEN GÖSTERDİĞİMİZİ GÖSTERİYOR “

2011 yılında yapacağımız iki çevre yatırımı ile gemi söküm tesisleri k 2  yeni  çevreci tesise daha kavuşacak. gemisöküm atıklarını geri dönüştürme projesi adı altında  günlük 4 ton kapasiteli  kablo geri dönüşüm  diğeri ise günlük 120 ton kapasiteli  atık ve yağlı suların susuzlaştırılması projesidir. Bu projeler için ilk defa  dışarıdan destek alıyoruz  İZKA (İzmir kalkınma Ajansı ) 760 bin tl değerindeki projemize 570 bin tl  hibe kredi yardımında bulundu.

En kısa sürede bu inşaat çalışmalarına başlayacağız. bu proje gemi sökümün  çevre konusunda gösterdiği titizliğin bir göstergesi olduğunu  düşünüyoruz. Bölgemizden devlet kurumlarının ve Gemisander olarak aldığı hava, toprak ve deniz suyu numunelerinin  sonuçları da bize kirliliğe karşı verdiğimiz mücadelede ne kadar başarılı olduğumuzu gösteriyor.

Kirlilik değerleri düşük çıktıkça çevreye duyarlı gemi geri dönüşüm yaptığımız için gurur duyuyoruz. 2011 yılında hedeflerimiz arasında yeni dernek binası yapımı ile birimleri tek bir merkezde toplayacağız. 2004 yılında yayımlanan gemi söküm yönetmeliğinin yenilenmesi çalışmaları  devletin ilgili bütün kurumları ve derneğimiz uzmanlarının katılımıyla devam ediyor. Nisan ayında Gemi Söküm Sektörü  Hong-Kong sözleşmesine uyumlu bir yönetmeliğe kavuşacak.

630 dönüm olan arazimizde yeşil alan olarak  ayrılan bölümlerin 30 dönümünde Aliağa belediyesi ile ortak çalışmamız sonucunda ağaçlandırma  yapacağız.  Hong Kong"da yapılan ISRA Genel Kurulu'nda gemi söküm ve geri dönüşümünde ileriye dönük standartlarda belirlendi. Çevreye özen gösteren dünya ile rekabetçi gemi geri dönüşüm  hedeflerini yenilemede çalışmalarımız devam edecek. “

 

Yorumlar (0)
33
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü