banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Gemilerde Yangın Sistemleri Felaket

Paris MoU Kampanyası Yangın Emniyeti Sistemlerindeki Eksiklikleri Gözler Önüne Serdi

GÜNCEL 14.03.2013, 01:00
2323
Gemilerde Yangın Sistemleri Felaket

Paris MoU Kampanyası Yangın Emniyeti Sistemlerindeki Eksiklikleri Gözler Önüne Serdi

Paris MoU Liman Devleti Kontrol İdaresi’nin (Port State Control – PSC Authority) yürütmüş olduğu Yoğunlaştırılmış Denetleme Kampanyası’nın (Concentrated Inspection Campaign – CIC) sonucunda birçok gemide yeterli yangın emniyeti teçhizatının eksik olduğu ortaya çıkmıştır.

Üç aylık süre zarfında, PSC (Liman Devleti Kontrol İdaresi) enspektörlerinin yaptığı denetimler sonunda 103 gemide yangın emniyeti teçhizatının sorunlu veya yetersiz olduğu belirlenmiştir.

Anılan Kampanyada 3985 gemiye ait 4014 denetim yapılmıştır. Problemlerin çoğunlukla yangın pompaları ve yangın devreleri, hortumlar, yangın söndürme teçhizatı ve yangın planı ile ilgili oldukları belirtilmiştir.

Söz konusu yetersizliklerden dolayı tutulan gemilerin yarısından çoğunun karışık yük gemileri ve çok maksatlı gemiler olduğunun altı çizilmiştir.
 
 
 

Yorumlar (1)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Gemilerdeki yangın donanım ve teçhizatının bakım tutumu, kontrolu ve eğitimi itiraf edelim ki gemi sahiplerine, işletmecilerine, enspektörlerine, gemi oersoneline bir angarya gibi geliri. Bu karada da böyledir. Televizyonlarda, gazetelerde hemen hemen her gün bir fabrikanın, apartman daitesinin cayır cayır yandığını görmemeize karşın bu olaydan ders alınmamaktadır. Yazdığım kitaplar arasında en zor satılan "Gemilerde Yangın ve Söndürme Teknolojisi" kitabı oldu. Onları bir yangın şirketine vererek bedava dağıtılması istedim. Personelin sık sık değiştirilmesi sırasında teslim tesellümde yangın donanımın lafı bile olmamaktadır. Gemilerde yapılan yangın eğitimi adeta bir angaryadır. Halbuki denizin ortasında seyrederken gemide çıkan yangının söndürülmesi gemideki donanımınm eksiksiz olmasına ve personeli yengin eğitimlerini eksiksiz yapmasına bağlıdır. Sivil denizcilşk okullarında yangın dreslerinin ve uygulamanın nasıl yapıldığını anlamak Bakanlıkta buluna eğitim konseyinin işidir. Bir araştırma yaparak bu konuda nerede olduğumuz saptanabilir. Allah selamet versin.www.refikakdo gan.com
34
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü