Gemilerde Kadınlar dümene geçiyor

Artık Türkiye'nin bir kadın kaptanı var. Zorlu bir sınav sürecini tamamlayan Seda Turhan, bir ay sonra kendi yönettiği gemi ile açık denizlere çıkacak.

Gemilerde Kadınlar dümene geçiyor

Kadınlar dümene geçiyor

Artık Türkiye'nin bir kadın kaptanı var. Zorlu bir sınav sürecini tamamlayan Seda Turhan, bir ay sonra kendi yönettiği gemi ile açık denizlere çıkacak.
 
Dünya Ekonomik Forumu tarafından 134 ülkeden elde edilen sonuçlara göre belirlenen Küresel Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi'nde Türkiye en kötüler arasında yer alıyor. Endekste 100 üzerinden yapılan değerlendirmede Türkiye'nin puanı yüzde 46,1 oldu. Bu sıralamayla Türkiye, Katar, Mısır, Mali, İran, Suudi Arabistan, Benin, Pakistan, Çad ve Yemen ile birlikte "toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından en kötü durumda olan ülkeler" arasında yer aldı.

Bu sonuç gösteriyor ki Türkiye'de kadının iş hayatındaki durumu da parlak değil. Ancak Türkiye'de bazen öyle sürprizlerle karşılaşıyorsunuz ki bir umut doğuyor içinizde. Arkas Denizcilik'in Almanya'da inşa ettirdiği geminin teslim töreninde tanıştım Seda Turhan'la. Tam da Somali'de korsanlara esir düşen Aysun Kaptan haberlerinin gündemde olduğu zamana denk geldi. Bu sayede 50'ye yakın kadının açık denizlerde, okyanuslarda gemicilik yaptığını öğrenmiş oldum.

Gemicilik gerçekten zor bir meslek. Kimi zaman 6 aya varan sürelerde denizde olmak demek, kimi zaman dev dalgalarla mücadele. Bunlara bir de korsanlar eklenince zorluğu anlayın artık. Genellikle erkeklerin tercih ettiği bu meslek, şimdi kadınların da ilgi alanına girmiş. Ancak bugüne kadar sektörde kadınlar en çok üçüncü kaptanlığa kadar ulaşabilmiş. Aysun Akbay da 23 mürettebatlı gemide dördüncü kaptan olarak çalışıyordu.
 
Zorlu bir sınavdan geçiyorlar

Ancak şimdi Türkiye'nin artık bir kadın kaptanı var. Denizcilikte kaptan olmak zorlu ve uzun bir sınav sürecinden sonra mümkün. En az 5 yıl açık denizlerde olmak gerekiyor. Deniz hukukundan gemi yönetimine kadar birçok konuda Denizcilik Müsteşarlığı'nın sınavlarında başarılı olmak zorunlu.

İstanbullu Seda Turhan işte bu sınavları başarı ile vererek ehliyetini almış ve bir ay sonra kendi yönettiği gemi ile açık denizlere çıkacak. 

Gemiyi Kuzey Afrika'ya doğru sefere çıkaran 16 kişilik mürettebatın ikinci kaptanı Seda'nın ailesinde denizci yok ama o bu mesleği çok sevmiş, çok heyecan verici buluyor.

"Denizcilik bir kadın için zor bir meslek değil mi" soruma kadın vurgusundan hoşlanmadığını hissettirerek "Sadece kadın için değil erkek için de zor. Aylarca denizdesiniz, hasret kolay değil" diyor. Bu arada Turhan'ın işi biraz daha kolay. Çünkü eşi Kutay Turhan da aynı gemide ikinci mühendis.

Korsanlardan, dev dalgalardan tabii ki çekiniyor ama çok da umursamadığını söylüyor "Tehlike karada da var" diyor. Bu arada özellikle Avrupa'da Türk bayraklı bir gemide bir kadın çalışanın olmasının büyük şaşkınlık yarattığını anlatıyor ve ekliyor: "Beni görünce çok şaşırıyorlar. Ben de gurur duyuyorum."

Türkiye'nin kurtuluşu kadınların sosyal hayatta daha fazla yer almasından geçiyor. Sedaların sayılarının her yerde artması tek umudumuz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ERCAN ÖZTÜRK
ERCAN ÖZTÜRK - 10 yıl Öncekorsanlar için sıster zabit ilgi çekici olabilir.çalışanlar için hiç hoş değil önce stajerler ortalığı karıştırdı.şimdi orjinalleri uzak dursunlar.işlerin fazlasını bedensel işleri yanındakiler yapmak zorunda.maaşta eşit.çamaşır makinasını dahi özgürce kullanamıyoruz.gemi erkek işi hepsi bu.

- 10 yıl Önce

bir çok gemide yabancı ve türk bayan zabit ve personelle çalıştım hepsinde sorun oldu en son yaşadığım çok basit bir örnek nijerya da bayan 3. zabitimize gece vardiyesi verilmiyordu başına bir şey gelmesin diye (gece vardiya tutsaydı gerçektende başına bir şey gelirdi)olan 4. zabite oldu limanda olduğumuz sürede akşam dışarı çıkamadı bu eşitliğe aykırı sonuç deniz her zaman erkek işi olmuştur bayanlar yapamaz demiyorum yaptıkları zaman 1 kişi yüzünde bütün personel bir çok konuda sorun yaşar ve allahtan şirketler bunu anlamaya başladı bir kaç şirket dışında iş verilmiyor.

Deniz Ersen
Deniz Ersen - 10 yıl Önce

Yazılan yorumları kanım donarak okuduktan sonra bunları yazma gereği hissettim.Denizcilik, televizyon dizilerine bu kadar çevrilebilir. Birinin evliliği bitmiş, öbürünün gemisi karışmış...Ülkemiz insanına örnek olması gereken, dünyanın her yerini görmüş, çoğu medeniyeti tanımış denizci ağabey ve kardeşlerimizin, bir kadınla beraber çalışma konusundaki düşünceleri gerçekten çok üzücü...Seni tanımadan, görmeden ve nasıl biri olduğunu bilmeden yazılan yorumları kafana takmamanı dilerim.Ayrıca senin 1. Zabit'in olarak çalışmaktan gurur duyacağımı bilmeni isterim...Deniz Ersen

asli
asli - 10 yıl Önce

sevgili Seda Kaptanimizneyse ki su an seferde oldugundan bu olumsuz yorumlari okuyup moralin bozulmuyor.ama degerli kardesim Deniz Kaptan'in da yazdigi uzere okurken bu ilginc yorumlari kanim cekildi.bir kac kotu ornekle bu sekilde insanlari karalamak malasef ki Turk milletine ait bir yontem.ve biliyorum ki bu yorumlari yapan denizciler ve esleri, ne bir Nazim Kaptan ne de bir Necla Anne olabilirler, o kadar dar gorusluler ki...sevgilerimi sunuyorumslmlar/slmtlerpruvaniz neta olsun

engin sularda karsilasmak dilegiyle

Hasan
Hasan - 6 yıl Önce

Maalesef hepinizin yorumlarını okuduğumda hem gülüyorum hemde üzülüyorum emin olun arkasta 2 Bayan zabitle beraber çalışıyorum birisi stajyer biriside 3'ncü. Stajyer erkek gibi her işi yapıyor vardiyasını da tutuyor yanaşma kalkışta çoğu erkek zabitten iyi kıç manevraya hakim gemide de hiç bir karışıklık yok herkes işini yaptığı sürece hiç bir sorun yaşanmıyor artık aşın bunları emin olun yakın zamanda bütün zabitler bayan olmaya başlayacak sizin korkunuz bence bir bayandan emir almak ve onun mevkii olarak sizden üstün olması egonuzu bırakın artık ta hizmet sürenizi tamamlayıp sizde başarın bazı şeyleri kimsenin hakkını da yemeyin.

Hamdi Temiz
Hamdi Temiz - 10 yıl Önce

Hic kimse zor sinavdan gecmiyor.Herkes sinavdan once zaten cogunun formati ayni olan sorulari alip,ezberleyip geciyor.Is meslegi hakki ile yapip yapmamakla olculuyor. Sinav gecmekle degil.Umarim calistigim gemilere bayan guverte veya makine zabiti atanmaz.

murat kalyon
murat kalyon - 10 yıl Önce

herkes kadın-erkek eşitliğini benimser.buraya kadar ok.

ama bir takım gerçekleri gözardı edemeyiz. dunyada "kadın işi"olmayan meslekler vardır.

Örneğin "madencilik", Örneğin "balıkçılk" ve yine Örneğin "ticari deniz taşımacılığı". çünkü ruhen ve bedenen erkeğe uygun işlerdir.

gemilerde kesinlikle bayan çalıştırmak malesef doğru sonuç vermemektedir.denizciliğin kara tarafında çalısmaları (broker,acente vs) daha uygun olacaktır.

saygılar.

sumru cankurulu
sumru cankurulu - 10 yıl Önce

Kesinlikle gemi işi erkek işidir diye düşünüyorum.Çünkü bende bir kaptan eşiydim eşiydim diyorum çünkü şuan değilim.Ve evliliğim bir bayan kaptan yüzünden bitti.Tabii ki tek taraflı olmaz eşiminde hatası vardı ama o evli olduğunu bile bile eşimin yakasını bırakmadı ve küçük bebeğime rağmen evliliğim bitti.

O yüzden ben bayan kaptanlara tepkiliyim ( mutlaka hepsi aynı değil ) ama maalesef çok kötü karakterlileride mevcut.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176