banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Gemilerde Bayrak Tercihi Nasıl Kullanılıyor?

Barbaros Denizciler Derneği (BADER) tarafından düzenlenen "Gemilerde Bayrak Tercihi Nasıl Kullanılıyor?" adlı panelde bayrakların tercih nedenleri masaya yatırıldı.

GÜNCEL 15.03.2010, 09:59
3726
Gemilerde Bayrak Tercihi Nasıl Kullanılıyor?

Gemilerde Bayrak Tercihi Nasıl Kullanılıyor?

Barbaros Denizciler Derneği (BADER) tarafından düzenlenen panelde bayrakların tercih nedenleri masaya yatırıldı.

Panele Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürü Ender Kurt, İstanbul Liman Başkanı Mustafa Azman, BADER Başkanı Ali Şeyhun'un yanı sıra denizcilik sektörünün önde gelen isimleri katıldı.

Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ticareti Genel Müdürü M. Mehdi Gönülalçak, Furtrans Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez, Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörü M. Meftun Canbek, Sosyal Güvenlik Müfettişi İdris Akcan'ın konuşmacı olarak yer aldığı oturumun başkanlığını Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli yaptı.

Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını yapan Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, BADER'e denizciliğin farklı alanlarında yaptığı etkinliklerden ötürü teşekkür etti.

"Teknik Konuların Tartışılması Önemli"

Amatör ve teknik denizciliğin birbirine karıştırılmaması gerektiğine dikkat çeken Naiboğlu, "Bu panelde de denizciliğin teknik konularının ele alınacak olması büyük önem taşıyor" dedi. 2002 yılında Türkiye'nin kara listede yer aldığını hatırlatan Naiboğlu, büyük ilerlemeler kaydedilmesi sonucu beyaz bayraklı ülkelere dahil olunduğunu söyledi.

18,7 Milyon Ton

Panel'de "Gemilerde Bayrak Çekme Mevzuatı ve Türk Deniz Ticaret Filosu" ile ilgili sunum yapan Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ticareti Genel Müdürü M. Mehdi Gönülalçak, dünya ticaretinin yüzde 90'nının deniz yoluyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

Uluslararası deniz ticaret hacminin 8,17 milyar olduğunu belirten Gönülalçak, "2009 yılında toplam dış ticaretimizin değeri 243 milyar dolar olup, bunun yüzde 86'sı8 denizyoluyla gerçekleştirilmiştir.Deniz ticaret hacmimiz 309, 4 milyon tona, Türk sahipli deniz ticaret filomuz ise 158 bin TEU'su konteyner olmak üzere 18,7 milyon DWT'e ulaşmıştır" dedi.

Türk bayrağını çekme hakkının gemi tasdiknamesi ile ispat edildiğini vurgulayan Gönülaçak, tasdiknamenin alınmaması halinde Türk bayrağı çekme hakkının kullanılamayacağın8ı belirterek, "Gemi tasdiknamesi veya bunun sicil memurluğunca tasdik edilmiş bir hulasası yolculukta daima gemide bulundurulur. Bununla birlikte on sekiz gros tonilatodan ufak gemiler gemi tasdiknamesine ve bayrak şahadetnamesine ihtiyaç olmaksızın Türk bayrağını çekebilirler."

"Yüzde 50'si Serbest Bayrak"

Global dünya düzeninde serbest bayrak seçiminin karar meselesi olduğuna değinen Furtnas Yönetim Kurulu Başkanı Süalp Ömer Ürkmez,"Önemli olan ülke olarak hangi kararı vereceğinizdir. Dünya Ticaret Filosu'nun yaklaşık yüzde 50'si “Serbest Bayrak” olarak adlandırılan sicillere kayıtlıdır" dedi.

Vergi, ulusal kanunlar, işçilik ücret skalaları ve politik boykotların serbest bayrak seçimini etkileyen en önemli faktörler olduğunu kaydeden Süalp şöyle konuştu: "Küreselleşme, Dünya Ticaret Sisteminin değişmesi, Ticaret Gemilerinin İşletilme ve Sahip Olunma yapılanmasında değişikliğe neden oldu. Eskiden denizcilik firmaları Ulusal bir Şirket ve İşletme Merkezine sahip ve tek bir Ulusal Bayrak altında gemilerini işletmekteydi. Denizcilik İşletmesinin her kademesi için, örneğin, Teknik İşletme, Personel Yönetimi, Kiralama, Pazarlama, değişik ülkelerde konuşlanma normal ve hatta ticari bir mecburiyet halini almıştır."

"Denizci Ülke, Denizci Millet"

Türk Denizciliğinin dünya gelişimiyle eşit büyüme sağladığını vurgulayan Ürkmez sözlerini şöyle sürdürdü: "Serbest bayrak savunucularına göre, gemi uluslararası sularda çalıştığına göre yapacağı ticarete en uygun bayrağı seçmelidir. Ancak Türk Bayrağı seçimi reel alanda geriledi. Hedef denizci ülke denizci millet olmalıdır. Akdeniz ve Karadeniz Türk gölü haline gelmelidir."

"Bayrak, Payidar simgedir"

Bayrağın, gemilerin uyruğunun payidar simgesi olduğunu dile getiren Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Öğr. Gör. Ali Cemal Töz,"Geminin milliyeti, aynı zamanda sahip olunan egemenlik haklarının uluslararası mevzuata bağlılığını belirler. Gemiler üzerinde kontrol,yönetim ve denetleme açısından bir mekanizmanın yokluğu sektörü kaosa sokabilecek bir ortam hazırlar." diye konuştu.

Gerek mevcut filo gerekse yeni inşa gemiler için ideal sicil seçimi deniz işletmeciliğinin önemli kararlarından biri olduğunun altını çizen Töz, birçok çalışmanın gemi sahibi ve gemi personelinin geminin uyruğuyla zayıf ilişki ve bağlantıya sahip olduğunu ortaya koyduğunu savundu.

Gemi sahiplerinin son 50 yıldır hem ekonomik hem de politik açıdan kolaylık sağlayan bir başka ülkenin gemi siciline gemilerini kaydettirdiğini belirten Töz, "Bayraktan kaçışın temelinde; işgücü kaynağındaki nitelik ve nicelik eksiği, yönetim ve operasyon maliyetlerin minimizasyonu gerekliliği, vergi kolaylığı ve bayrak devletinin gemi üzerindeki denetim düzenlemeleri bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

Personelin Sosyal Güvenlik Sorunu

Denizcilikte gelişmiş ülkelerin gemilerinin de ucuz bayrağa yöneldikleri ve ucuz bayrak taşıdıkları bu yüzden de ticaret filolarında azalma olduğunu ifade eden SGK Müfettişi İdris Akcan, Türk tekne sahiplerinin de neredeyse sıfır düzeyinde vergi uygulayan Panama, ABD ve Yunanistan gibi bazı ülkelerin bayraklarını kullandığını söyledi.

Türk karasularında; marinalarında yabancı ülke gemisi olarak vergi ödemeden, bürokratik işlemlerle uğraşmadan vergi ve gelir kaybına yol açıldığını kaydeden Akcan, bu gemilerde çalışan 30 bin civarında olduğu tahmin edilen personel de sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınamadığına dikkat çekti.

Denizciliğin Tabana Yayılamama Sorunu

Ulaştırma sektörüne ilişkin hukuk düzeni ile açıklanması gereken kavramların yeter düzeyde mali mevzuata aktarılamamasının tartışmalara neden olduğunu dile getiren Meftun Canbek, "Mali mevzuatlar genelinde denizcilik sektörümüzün rekabet dezavantajını engelleyecek ve eşit rekabet imkânı verecek düzenlemeler istenilen düzeyde olmayıp denizciliğin tabana yayılamaması nedeniyle de sektör istenen gelişimi gösterememektedir" dedi.

Canbek konuşmasında şu görüşlere yer verdi:"Ülkemiz vatandaşlarına ait olan ancak yabancı bayrağı tercih eden yat sahiplerinin ana güdüsü ülkemizde uygulanan vergi sistemi kaynaklıdır. Yat sahipleri vergi kanunlarımızdaki yüklere ve edimlere maruz kalmak yerine doğrudan yabancı bayrağa yönelerek bu vergisel yüklerden kurtulmaktadırlar. Ülkemiz kaynakları vergi sisteminden kaynaklanan düzenlemelerle dışa akmaktadır. Vergi sistemimiz alternatif bayrakların avantajlarıyla kıyaslandığında Türk bayrağına geçişin önündeki en önemli engeli oluşturmaktadır."

Canbek konuşmasına şöyle devam etti: Yatların kayıt, tescil, ithali ve en önemlisi de yurtiçi teslimlerinde uygulanan Özel Tüketim Vergisi kaldırılmalı veya istisna maddesi ihdas edilmelidir. Bu düzenleme Bakanlar Kurulu Kararına bırakılmamalı, yasal güvenceye kavuşturulmalıdır. Ülkemiz vatandaşlarına şanlı ve şerefli Türk bayrağını dünya denizlerinde dalgalandırma onurunu vereceğiz."

Panelin ardından Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu ve BADER Başkanı Ali Şeyhun, konuşmacılara teşekkür plaketi takdim etti.

 

Yorumlar (2)
ALPAY ARAS 12 yıl önce
BEYLER KONUYLA İLGİLİ PANEL VE YAPILAN ÇALIŞMA TÜRK DENİZCİLİĞİNİN SORUNLARININ BAŞINDA GELEN KONULARDAN BİRİSİNİN İRDELENMESİ AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIMAKTADIR.ÖNCELİKLE TEMCİT PİLAVI GİBİ SÜREKLİ ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİNİN ÖRNEĞİN PANAMA,LİBERYA GİBİ ÜLKELERİN BAYRAKLARINI GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ŞİRKETLERİNE PEŞKEŞ ÇEKTİRMEK SURETİYLE DÜNYA GEMİ TONAJ LİSTELERİNDE ÜST SIRALARDA OLDUĞUNUN ÖNE SÜRÜLMESİ VE TÜRKİYE NİNDE AYNI KOLAYLIKLARI SAĞLAMASI TALEPLERİ VE TÜRKİYE NİN KAZANÇLARININ,ASLINDA OLAMAYACAK KAZANÇLARIN SIRALANMASI İNSAF VE İZANA SIĞMAMAKTADIR.ÖNCELİKLE VURGULANMASI GEREKEN ŞEY TÜRKİYE NİN BİR DENİZCİLİK BAKANLIĞININ TEŞEKKÜL EDİLİP TÜRK ARMATÖRÜNÜN VE AYNI ZAMANDA ÜLKENİN ÇIKARLARI GÖZETİLEREK GEREKLİ KOLAYLIK VE DÜZENLEMENİN YAPILMASI OLMALIDIR.

BU ÜLKE KURTULUŞ SAVAŞINDAN SONRA AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMESİ İÇİN İKTİSADİ ATILIMINI YAPABİLMESİ AMACIYLA YERLİ SERMAYEDARLARINI OLUŞTURMA ÇABASI İÇİNE GİRMİŞ VE BU SERMAYEDARLARINI HEMEN HERDAİM HER ŞEKİLDE DESTEKLEMEYE ÇALIŞMIŞTIR,BUNDAN EN ÖNEMLİ DESTEKLERİ ALMIŞ SEKTÖRLERDEN BİRİSİDE DENİZCİLİKTİR.

TABİİ Kİ TÜRKİYE NİN GEÇMİŞİNDE YAŞADIĞI EKONOMİK SORUNLARDA VEREBİLDİĞİ DESTEKLE SINIRLI KALMIŞTIR VE NE KADAR YETERLİ OLMUŞTUR TARTIŞILIR.FAKAT TÜRK İNSANININ VE ÖZELLİKLE KARADENİZLİ ARMATÖRLERİMİZİN ÇOĞU ZAMAN PRATİK ÇÖZÜMLEMELERİYLE ZAMAN İÇERİSİNDE EDİNDİKLERİ TECRÜBELERLE SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELİNMEYE ÇALIŞILMIŞTIR.GÜNÜMÜZÜN SÜRATLİ GELİŞEN EKONOMİK GELİŞMELERİNE AYAK UYDURMAYA ÇALIŞIRKEN GEREKLİ DÜZENLEMELERİNDE AYNI SÜRATTE OLMASINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKMEKTE,AYNI ZAMAN ZARFINDA ÜLKENİNDE HAYSİYETİNE ONURUNA AYKIRI DÜŞEBİLECEK UYGULAMALARDANDA KAÇINILMASI GEREKMEKTEDİR VE BU KONUDA EN ÖNEMLİ GÖREVDE SAYIN ARMATÖRLERİMİZE DÜŞMEKTE.YANİ SEKTÖRÜN SADECE KENDİLERİNİN OLDUĞUNU FARZ SAYARAK ÜLKENİN ÇIKARLARINI GÖZ ARDI ETMEK EMEK VEREN İNSANLARIN EMEKLERİNE GEREKLİ SAYGIYI GÖSTERMEMEK MALİYETLERİN MİNİMİZASYONU ADINA ALINACAK KARARLARIN SONUÇTA BU ÜLKEYİ BELKİDE KENDİLERİNİ VURABİLECEĞİNİ İYİ HESAPLAMALARI GEREKMEKTEDİR.YAZIDAKİ BİR BÖLÜMDE GEÇEN BAZI İBARELERİ BİRAZDA İBRETLE OKUDUM. TÜRK BAYRAĞINDAN KAÇIŞIN TEMELİNDE İŞ GÜCÜ KAYNAĞINDAKİ NİTELİK VE NİCELİK EKSİKLİĞİ,OPERASYON VE YÖNETİM MALİYETLERİNDEKİ MİNİMİZASYON VURGULANMIŞTIR.ŞU BİR GERÇEKTİR Kİ DENİZCİLİK SEKTÖRÜMÜZ CUMHURİYET TARİHİYLE BİRLİKTE BİRAZ AĞIRDA OLSA SÜREKLİ GELİŞME GÖSTERMİŞTİR.DENİZE BAŞLADIĞIM YILLARDAKİ İMKANLARLA ŞİMDİKİ İMKANLARIN ARASINDA DAĞLAR KADAR FARK VARDIR VE ARADAN GEÇEN ZAMAN SADECE 25 SENEDİR BU DENİZCİLİK SEKTÖRÜMÜZÜN 1 ASRA YAKIN ZAMAN ZARFINDA GELİNEN NOKTANIN GÖSTERDİĞİ AŞAMAYI GÖZLEMLEMEK İÇİN EN GÜZEL ÖRNEKTİR.YANİ BU NOKTADA BU ÜLKENİN ARMATÖRÜ GELİŞMELERİYLE ALIP BAŞINI GİTMİŞTE SEKTÖRÜN EMEKÇİLERİ BİLMEM NEREDE KALMIŞ DEĞİLDİR BUNU BU ŞEKİLDE İFADE EDEN ZATLAR DENİZCİLİK SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞİMLERDEN BİR HABER GÖZÜKMEKTELER.VE NE ACIDIRKİ TÜRKİYENİN SAYGIN BİR ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRETİM GÖREVLİSİ OLDUĞU BELİRTİLMEKTE.BU ÜLKENİN BAYRAĞI BU GÜN BEYAZ SİCİL NOKTASINDA DURUYORSA BUNDAKİ BAŞARININ SADECE ARMATÖRE AİT OLDUĞUNU VARSAYMAK TAMAMEN YANLI BİR YAKLAŞIMDIR.BUNUNLA BERABER YÖNETİM VE OPERASYON MALİYETLERİ KONUSUNDA SÖYLENECEK ŞEYLERİN DİKKATLİ SEÇİLMESİ GEREKMEKTEDİR.TÜRK ARMATÖRÜ DÜNYA NAVLUN PİYASALARI ÜZERİNDEN KAZANÇ SAĞLARKEN GEMİSİNDE ÇALIŞTIRDIĞI PERSONELİNE TÜRKİYE NİN ŞARTLARI ÜZERİNDEN MAAŞ ÖDEMEKTE VE ZATEN BU KONUDA PERSONEL GİDERLERİ KONUSUNDA DÜNYA DEVLERİNE FARK ATMAKTADIR.YİNE KONU HAKKINDA DİĞER BİR BİLGİ DÜNYA DEVLERİ OLARAK GEÇEN BİR ÇOK FİRMA BU GÜN ÇİN,FİLİPİN VE ASYALI PERSONEL ÇALIŞTIRMAKTA VE KORKUNÇ DÜŞÜK ÜCRETLER ÖDEYİP GEMİLERİN TERSANE BAKIMLARINDADA UÇUK KAÇIK MALİYETLERE MARUZ KALMAKTALAR BUNLAR GEMİSİNDE BU TİP PERSONELİ İSTİHDAM EDEN TÜRK ARMATÖRLERİNİN TECRÜBELERİ İLE SABİTTİR.

SON SÖZ OLARAK SÖYLİYECEĞİM ŞEY BU GÜNE KADAR SAYIN ARMATÖRLERİMİZİN TECRÜBELERİYLE EDİNMİŞ OLMALARI GEREKEN KONU,İŞLERİNİ NE KADAR DOĞRU YAPTIKLARI ORANINDA DOĞRU YAPILAN İŞLERİN ONLARA NE ORANDA DÜZGÜN DÖNDÜĞÜNÜN BİLİNCİNE VARMIŞ OLMALARI GEREKTİĞİDİR.BUGÜN DENİZCİLİK BAKANLIĞI KONUSUNDA KIŞ UYKUSUNA YATMIŞ GİBİ GÖZÜKENLERİN BİR AN EVVEL BU KONU HAKKINDA GEREKLİ ÇALIŞMALARI BAŞLATIP SEKTÖRÜN HER KOLUNDAKİ İNSANA VE KURUMA YÖNELİK DÜZENLEMELERİN HAYATA GEÇİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR,BUGÜNE DEK KAYBEDİLEN ZAMAN ASLINDA ARMATÖRÜN KAYBETTİĞİ GELECEKTİR İŞTE BUNUN FARKINA VARILSA SANIRIM BİR DAKİKA BİLE KAYBETMEYİ GÖZE ALAMAZLAR.ANCAK HERŞEY BANA MÜBAH ANLAYIŞINDA BİR ZİHNİYETİN ORTAYA KOYACAĞI BİR YAKLAŞIMINDA HİÇ KİMSEYE YARARLI OLMAYACAĞININ BİLİNCİNDE OLUNACAĞINI UMARIM.

TÜRKİYE NİN YÜKSEK GELECEĞİNİN VE TÜRK İNSANININ BAŞARILARININ DAİM OLMASI DİLEĞİ İLESAYGILARIMLA KAPTAN ALPAY ARAS
sefa öziler 12 yıl önce
Bugünkü bayrak uygulaması ile gelinen nokta

belki tam anlamıyla hem hazırlanışı hemde ilgi görmesi

açısından istenilen neticeye erişmemiş

olabilir,ülkemizin ve kanunlarımızın güncel hayatımızı kolaylaştırıcılığı henüz istenilen seviyede olmadığıda bir gerçektir bu açıdan gelinen bu noktanın gerçekten iyi

niyetli ve samimi bir çabanın sonucu olduğu gerçeği göz

ardı edilmemeli ve istenilen sonuca karşılıklı anlayış ve katkı

sonucu gelinebileceğini hem armatörlerimiz hemde kanun

düzenleyiciler bilmeli ve bu hedeften vazgeçmemeliler

inanıyorumki devleti ile bütünleşmiş denizciliğimiz

çok büyük hedeflere yelken açabilecek potansiyele

ve beceriye sahiptir.
banner255
1
hafif kar duşu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü