banner191

banner148

banner179

banner176

Gemiadamlarının Sorunları Mecliste

MHP’li Tanrıkulu, gemiadamlarının sorunları ile ilgili olarak TBMM’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Maliye Bakanlığı'na soru önergesi verdi

GÜNCEL 21.09.2013, 10:39
Gemiadamlarının Sorunları Mecliste

MHP'li Tanrıkulu, gemi sektörünün sorunları için 3 bakana soru önergesi verdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, gemi sektörünün sorunlarının çözümü için TBMM'ye soru önergesi verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, gemi sektörünün sorunlarının çözümü için TBMM'ye soru önergesi verdi. Tanrıkulu, yaptığı açıklamada, "Yıllardır çözülemeyen sıkıntılar hakkında TBMM’de 3 Bakan’a vermiş olduğumuz yazılı soru önergelerimizle, bu alandaki sorunların dikkate alınmasını ve biran önce Türk gemi adamlarımız lehine çözüme kavuşturulmasını istiyoruz." dedi.

MHP’li Tanrıkulu, gemi sektörünün sorunları ile ilgili olarak TBMM’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Maliye Bakanlığı'na yazılı soru önergesi verdi. Tanrıkulu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bugün gemilerde çalışan Türk gemi adamlarının da (tayfa, çarkçı, makinist, mühendis, kaptan vb.) yıllardır devam eden ve çözüm bekleyen sorunları bulunmaktadır. Bunların başında da yabancı bayraklı gemilerde Türk çalışma mevzuatının uygulanmaması ve kayıtdışı, mesleki becerisi yeterli olmayan, ucuz yabancı uyruklu personel çalıştırma gelmektedir." diye konuştu.

Türk sahipli ancak iktidarın yabancı ülkelerin sağladığı avantajları sağlayamadığı için halen yabancı bayrak altında sefer yapan gemilerde çalışan Türk gemi adamlarının çalışma sorunlarının giderek büyüdüğünü iddia eden Tanrıkulu, şu ifadeleri kullandı: "Özellikle yabancı bayraklı gemilerde çalışan Türk gemi adamları için yeni bir sosyal güvenlik sisteminin oluşturulması zaruret olmuştur. Çünkü Deniz İş Kanunu’nun sınırları Türk gemi adamı, Türk işveren ve Türk bayraklı gemiyle çizilmiş durumdadır. Yani gemi (işyeri) Türk bayraklı olacak, işveren Türk olacak, gemi adamı da öyle! Türk gemi adamlarımızı mağdur eden bu mevzuatın biran önce değiştirilmesi ve mevzuatta yabancı gemilerde çalışanımızın tüm hakları korunmalıdır."

"DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN KAYIT DIŞI İSTİHDAMI YÜZDE 38"


İşsizlik rakamlarının bir yıl öncesine göre neredeyse 1 puanlık artış göstererek Haziran 2013’te yüzde 8,8’i bulduğunu aktaran Tanrıkulu, denizcilik sektörünün hesaba katılmadığı kayıtdışı istihdam ise yüzde 38’ler civarında olduğunu öne sürdü. İktidarın 11 yıldır kayıtdışı istihdam ile baş edemediğini savunan Tanrıkulu, bugün denizcilik okullarından mezun olan binlerce vatandaşın, çalışma hayatı sorunları ve kayıtdışı istihdam yüzünden iş bulamadığını belirtti. Tanrıkulu, şu öneride de bulundu: "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde muhakkak denizcilik okullarından mezun olanların branşlarına göre envanteri tutulmalı, eleman ihtiyacı olan gemilerin ihtiyaçlarının, bu envanterden sağlanmasının yasal düzenlemesi gerçekleştirilmelidir."

 Tanrıkulu, "Yıllardır çözülemeyen bu sıkıntılar hakkında TBMM’de üç Bakan’a vermiş olduğumuz yazılı soru önergelerimizle, bu alandaki sorunların dikkate alınmasını ve biran önce Türk gemi adamlarımız lehine çözüme kavuşturulmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (4)
Kaptan 6 yıl önce
Keşke Bİrde Denizcilerin Devamlı Sertıfıka/Lıman Cuzdan Parası Vs. Sebeblerden Dolayı Tavuk Gıbı Yolunmalarını Engelleyen BIr Seyler Yapsalar..Bızı Cok Zengın Sanıyor Insanlar..
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Herkes ve özellikle devlet kadrolarında çalılan denizci memurlar Türk gemiadamlarını unutmuşken ,onları defterden silmişkeni onlar yokmuş gibi davranırlarken Ahmet Kenan Tanrıkulu diye birisi çıkıyor Türk gemiadamlarının haklarından hukukundan bahsediyor. Bu Allah'ın kuluna sonsız teşekklürler. Bir şey olacağı yok ya, olsun bizi hatırladı ve bazılarına hatırlattı ya ona da sonsuz teşekkürler. Yukarıdaki haberi daha güzel okuyup düşüncelerimi sonra yazacağım. Tekrar Allah razı olsun. www.refikakdogan.com
ahmetcavitgur 6 yıl önce
denizcilik camiasinin parlamentoda temsilcisi yok denecek kadar az.bu soru onergesi vesilesi ile denizciler uyansa da bundan sonraki secimlerde meclise vekiller gondermeye calissalar.mecliste her partiden temsilcilerimiz olsa, her vesile ile denizcilerin meseleleri gundeme getirilir.derlere careler aranir.sagolsun, sayin ulastirma bakanimiz denizcilikle de elinden geldigi kadar ilgileniyor.ilgileni yor da ulastirma ve haberlesme islerinden arta kalan vakitte ancak ilgilenebiliyor.bir turlu bagimsiz bir denizcilik bakanligi kurulamadi.birlik olamamanin sonucu budur.armator ayri,tersaneci ayri,personel ayri ,odalar ayri,adi var kendileri yok sendikalar ayri telden caldikca camianin dertleri bitmez.yeni kurulan koordinasyon kurulundan beklentilerimiz cok.insallah derde deva olur.
Ali Deniz 6 yıl önce
Turk armatoru
1-Turk personelin yabanci armatorde calismamasi icn Turkiyede ofis acmak isteyen yabanci firmalara engel oluyor.
2-Gemilerine yabanci bayrak cekiyor
3-Yabanci bayrak altinda calisan gemilerine ozellikle kaptan/bas muh. olarak parayla ehliyet almis vasifsiz ve ucuz adamlari yerlestiriyor ucuz gurcu azeri hintli cinli personel calistiriyor
4-Bu vasifiz adamlarin 3 kurus maasini dahi odemiyor yabanci bayrak altinda oldugu icin istedigi zaman oduyor istemediginde odemiyor MLC geldi su gunlerde bakalim ne olacak
5-Sonrada cikip biz para kazanamiyoruz diyorlar nasil kazansinki yatak saran makinalar kiradan dusen gemiler ne beklersinki maasini odemedigin Allahin fukarasi cinliden hintliden gurcuden cakma kaptandan. Nasil bir mantiga sahibsiniz siz.

Sayin vekilimiz kanayan bir yaraya dokundu ama coooktan kangren olmus kesmeden duzelmez bugun varolanlarin hepsi gidecek gecmisten ders almis yenileri gelecek baska caresi yok
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?