banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Gemiadamı Ücretleri Bankaya Yatacak

Türkiye genelinde en az 10 gemi adamı çalıştıran armatörler çalıştırdıkları gemiadamlarının ücretlerini 1 ocak tarihinden itibaren artık bankaya yatırmak zorunda olacaklar.

GÜNCEL 05.01.2009, 00:51
2517
Gemiadamı Ücretleri Bankaya Yatacak

Gemiadamı Ücretleri Bankaya Yatacak

Açıklanan yeni vergi tarifesine göre, Türkiye genelinde, en az 10 işçi çalıştıran işverenler, 1 Ocak 2009’dan itibaren, çalışanlara ödeyecekleri ücret ve ücret sayılan her türlü ödemenin, yasal kesintilerini (vergi, prim vs) düştükten sonra, kalan net tutarını işçiler adına bankaya yatıracaklar.

Bu uygulama, Türkiye genelinde en az 10 gemi adamı ve gazeteci çalıştıranları da kapsıyor.

Böylelikle, armatörler çalıştırdıkları gemiadamlarının ücretlerini artık bankaya yatırmak zorunda olacaklar.

Yorumlar (9)
Leyla Özkandemir 13 yıl önce
Nakit tahsil edililebirliği fazla olan denizcilik sektörü artık komada.. Olmayan paranın nereye yatacağı bu saatten sonra çok önemli değil!!!

Davy Jones 13 yıl önce
Leyla hanım, bırakalım şu kriz hazeyanlarını. Daha düne kadar Armatörlerimiz balya balya kazanıp tamamını yeni inşa ve keyfi yatırımlarına yatırıyorlardı.Şimdi zora giren firmaların büyük kısmı bu dönemde kazandığının devam edeceğini düşünüp de onlarca gemi siparişi veren ya da denizcilikle alakası olmadığı halde "para kazanılıyor girelim şu sektöre" diyen gruplardır.Deiz verdiği kadarını alıyor hep. Denizde çalışandan da geri alıyor deniz.. Bari maaşı , geliri tespit edilebilir , korunabilir olsun denizcilerimizin.Bu aralar Kurtlar vadisinde yine başladı toplantılar. Yine indirelim maaşları , kuru sabitleyelim , denizcilerin köküne kibrit suyu dökelim.... çıkartırlar bir bildiri.Hayırlısı olsun.. ne akacak kan damarda durur ne de haram lokma midede...veddahi sıhhat..selamet..crazy sailor 13 yıl önce
kriz bahanesinin faturasını malesef leyla özkandemir gibi insanlar gemi adamlarına kesmeye çalışıyor sonunda olacağı da budur bakın görün.. navlunlar yüksek iken hangi armatör söylemiştir "çok kazanıyoruz sayın devletimiz vergiyi yükseltelim sayın gemi personelinin maaşlarına zam yapalım" diye. çok kazanırken kimseden ses yok işler zora binince hemen gemi adamı maaşlarına ayar çekelim vergiler düşürülsün geyikleri. aynı tas aynı haman bu film daha önce defalarca gösterildi. gemi adamları malesef ülkemizde sahipsizdir. tam anlamı ile gemi adamları sendikası kurulmadıkca bu iş böyle gidecektir. burada devletinde bir denizcilik politikası çizmesi ve bu gemi adamlarının da o politika içine dahil edilerek bazı haklar verilmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur.

unutmayınız ki bu cefakar insanlar olmadıkca o gemilerinde bi anlamı olmaz..
Islak Adam 13 yıl önce
Sanırım değerli arkadaşım ufak bir klavye hatası yaparak şahane yerine bahane yazmış. Deniz piyasası şahsen hayatımda gördüğüm en büyük krizi yaşamaktadır. Bu süreç içersinde bırakın denizi ve armatörleri koca koca bankalar bile verdiği kredileri geri çağırmaktadır. Nasıl son 1 yılda navlunlar ile birlikte personel maaşlarıda tavan yaptıysa bugünden sonrada gemi adamları maaş indirimiyle karşılaşacak, dolar kuru sabitlenecek, hatta belkide maaşlarını yasal yolllar ile almaya karşı karşıya kalacak. Sahip olduğunuz gemi adamı ehliyetleri international olmakla beraber bu ehliyet ile yabancı ve köklü şirketlerde hatta sendikası olan ülkelerin armatörlerinin gemilerinde iş sahibi olmamanız için hiç bir neden yok. Böylece kriz var maaşları indirelim zihniyetindeki Türk armatöründende kurtulmuş olursunuz. Sahillerimizde boş demirli gemi sayısındaki artışın nedeni geceleri deniz üzerinde hoş ve fotojenik manzaralar yaratmak değildir. Bunun adı krizdir, armatör az kazanıyor veya kazanamıyorsa giderlerini kısmak zorundadır.Davy Jones; sanırım sizinde bu sektöre girme amacanız tuzlu deniz kokusunu sevmeniz değildir. Ve kimse dünyaya gelirken sen denizci olacaksın sen pilot diye ayrılmadığına göre, mal varlığı yeterli olan insan icabında evini barkını ipotek ederek bu sektöre girmiştir burası bizi ilgilendirmez önemli olan işini nasıl yaptığıdır. Sonuçta tıpkı sizin gibi para kazanmak için girdiğine göre ve bu sektördede olduğuna göre işlerinde böyle devam edeceğini düşünerek yeni inşa gemi siparişi vermesinden daha doğal birşey olamaz, uzay mekiği siparişi verecek değildi heralde.

Dediğiniz gibi keşke denizcilerimizinde maaşı, geliri korunabilir tespit edilebilir olsa. Fakat dediğiniz gibi bir sistem bu galakside yok her zaman bir risk vardır. Bu denizci içinde böyledir armatör içinde böyledir, koskoca ekonomi,süper güç Abd 1974 yılından bu yana en büyük işşizlik oranına ulaşmışken keşke gelirimiz belli olsa garanti altına alınsa gibi cümleler ütopyadır.

Son olarak, hepimiz aynı gemideyiz ve üzülerek söylüyorum "dead slow astern"

Saygılarımla,
Cenk 13 yıl önce
Islak Adam rumuzlu arkadaşımız, yorumunda:"...Sahip olduğunuz gemi adamı ehliyetleri international olmakla beraber bu ehliyet ile yabancı ve köklü şirketlerde hatta sendikası olan ülkelerin armatörlerinin gemilerinde iş sahibi olmamanız için hiç bir neden yok. Böylece kriz var maaşları indirelim zihniyetindeki Türk armatöründende kurtulmuş olursunuz..."diyor.Tabii ki bu görüşü ifade özgürlüğü çerçevesinde düşünerek saygı duymakla yükümlüyüz. Ancak, baştan aşağı yanlış bir düşünce olduğunu da eklememiz lazım. Niye yanlış? Çünkü; aynı mantıktan gidersek, işgücü piyasası da işverenlere şunu söyler:"O zaman siz de her nedense bir türlü "kökleşemeyen" şirkerlenizde, gemilerinizde yabancı gemiadamı çalıştırın. Böylece navlunlar tavan yaptığında bile daha çok kazanırsınız."BU İKİ GÖRÜŞTE SON DERECE SAÇMA.HERKES AKLINI BAŞINA ALSIN YAHU.

Islak Adam 13 yıl önce
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sahip olduğu Gemi Adamı ehliyeti ile uluslararası piyasada iş bulma olanağına sahip, fakat Türk bayrağı taşıyan bir gemi her ne kadar bu hakka belli oranda sahip olsada (kaptan vb gibi yeterliliklerde kısıtlama olsada) mevcut prosedürler ile Türk bayraklı gemilerde yabancı personel çalıştırılması imkansıza yakındır.

Emin olun kanunlar izin verse Türk bayraklı gemiler bugün Azerbaycan-Rus-Ukrayna-Filipinli personelle donatılmış olurdu.

Cenk 13 yıl önce
Peki bu iyi mi olurdu ?
HİKMET POMAY 12 yıl önce
SELAMLAR.BEN KONYANIN KARAPINAR İLÇESİNDEN YAZIYORUM.GEMİ ADAMI OLMAK İSTİYORUM.NEREYE BAŞVURMAK GEREKİYOR?BİLGİ VERİRMİSİNİZ?İYİ ÇALIŞMALAR
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü