banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Gemi Turlarının Rotası Türkiye’ye Çevrildi

Karadeniz’e gemi turları düzenleyen uluslararası turizm şirketlerinin rotalarını Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan limanlarına çevirmesine neden oldu.

GÜNCEL 01.04.2014, 15:28
2607
Gemi Turlarının Rotası Türkiye’ye Çevrildi

Karadeniz’deki Gemi Turlarının Rotası, Türkiye’ye Çevrildi

Karadeniz’e gemi turları düzenleyen uluslararası turizm şirketlerinin rotalarını Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan limanlarına çevirmesine neden oldu.

Karadeniz’de gemi turları düzenleyen uluslararası turizm şirketleri, gezi güzergahlarını Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan’daki limanlara kaydırdı. Azamara, Oceania, Regent Seven Seas, Windstar ve MSC Cruises gibi şirketler, Ukrayna’daki gelişmeler üzerine Karadeniz’deki gemi güzergahlarını değiştirdi.

Bazı turizm şirketleri ise beklemeyi tercih ediyor. ABD merkezli, yat gezileri konusunda dünyanın en ünlü referans sitelerinden ‘cruisecritic.com’, Ukrayna’daki gelişmeler üzerine gemilerin Karadeniz sahillerindeki Odesa, Sivastopol ve Yalta’ya uğramaya ara verdiklerini duyurdu. Site, yeni güzergahları Türkiye’de Amasra, Samsun, Bartın ve İstanbul, Yunanistan’da Volos ve Nafplion, Bulgaristan’da ise Varna olarak yazdı. Karadeniz’in kruvaziyer turizm anlamında şu an işlevsel olmadığını, mevsimin mayıs ayında başlayacağını ifade eden Tura Turizm Yönetim Kurulu Üyesi ve Operasyon Müdürü Leyla Öner Günçavdı, bölgedeki gelişme nedeniyle tur operatörlerinin problemli limanları, güvenli olanlarla değiştirerek önlem aldıklarını söyledi. Günçavdı, Samsun, Trabzon ve Bartın’a kaymalar olduğunu, ancak daha önce Yunanistan ve Mısır’da yaşadıkları tecrübeler nedeniyle bunu pozitif bir gelişme olarak göremediklerini bildirdi. Günçavdı şöyle konuştu: “Bu küçük sevindirici haberler her ne kadar var olsa da biz bunları çok da pozitif görmemeliyiz. 2015 yılında Karadeniz’e ne kadar gemi koyacakları önemli. Bize gelen bilgi Azamara gemisinin, birkaç Ukrayna limanını iptal edip Amasra’ya geleceği, Quenayt gemisinin rotasını değiştirdiği, birkaç küçük geminin de rotasını çevirdiği yönünde.

Toplamda 7-8’i geçmez. Zaten Karadeniz de çok yoğun kurvaziyer trafiği yaşamadığı için bu oldukça dikkate alınması gereken bir kayma. Ama yine de ‘keşke olmasa’ diyoruz”

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü