banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"GEMİ MÜHENDİSLERİNİN TUTUKLANMASI"

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası'nın tersanelerde olan kazalar, basının duruşu ve tutuklamalar üzerine yapmış olduğu açıklama...

GÜNCEL 11.04.2012, 01:20
2218

Tersanelerde olan kazalar, basının duruşu ve tutuklamalar üzerine…

Suçları kesinleşmemiş insanların, akşam haberlerinde geçecek yirmi saniyelik bir haber uğruna haftalarca cezaevinde tutulması, bizim için kabul edilebilir bir durum değildir!

Bizler gemi sanayinde çalışan gemi mühendisleriyiz. Bu sektörün omurgasıyız...emekçisiyiz. Tüm dünyada ağır sanayi olmasına rağmen, ülkemizde bir türlü ağır sanayi kapsamında kabul göremeyen gemi sanayi, ülkemize en fazla katma değer sağlayan sektörlerden biridir. 2008 küresel krizine kadar pazar şartları sebebiyle yaşadığı hızlı ve kontrolsüz büyüme, maalesef pek çok kez canımızı yakmış, ocaklarımıza ateş düşürmüştür. Yaşanan her olaydan sonra yeni tedbirler alınmış olsa da, tersanelerin basın ile yeterli ilişki kurmamaları sebebiyle bu alanda kaydedilen gelişmeler kamuoyuna anlatılamamıştır. Bugün tersaneler artık eski tersaneler değildir. Ancak bu yapılması gereken iyileştirmelerin bittiği anlamına gelmemektedir. Tersanelerde iş güvenliği açısından geliştirilmesi gereken noktalar mevcuttur. Yönetim dahil çalışanların iş güvenliği konusunda bilinçlendirilmesi ve iş güvenliği kültürünün özümsenmesini  sağlayacak eğitimler artarak devam etmelidir. Denetleme ve raporlama mekanizmalarında sektörü ve dünyadaki uygulamaları bilen Gemi Mühendisleri Odası'nın bu konularda aktif rol üstlenmesinin oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz.

Geçtiğimiz hafta bir tersanede yaşanan kaza sonucu maalesef iki canımızı daha kaybettik. Acımız...üzüntümüz büyüktür. Lakin yaşanan her kaza sonrası görsel ve yazılı medyada izlediğimiz ve bizi hayrete düşüren, pek çoğunun da gerçeklerle ilgisi olmayan açıklamalarla yaratılan kamuoyu vicdanı; biz çalışanların tutuklanmasıyla rahatlatılmaya çalışılmaktadır. Henüz herhangi bir teknik rapor bile yayınlanmamışken, kaçma şüphesi olmamasına ve (deliller kaza sonrası hemen toplandığı için) karartılacak delil kalmamasına rağmen, sırf yazılı ve görsel basında tutuklamalardan bahsedilsin diye, özgürlüklerimizin elimizden alınarak,  tutuklu olarak yargılanmamıza hüküm verilmesini artık kabul etmiyoruz! Bizler bu olaylarda günah keçisi değiliz...olamayız. Pek çoğumuz, daha geçen hafta kaybettiğimiz mesai arkadaşlarımızla aynı ortamlarda çalışıyoruz... Aynı riskler altındayız. Kazanın meydana geldiği tersane, sırf kendi kadrosu ile çalışan ve bu konularda sektörde öncü olabilecek bir tersanedir. Ancak biz tartışmanın bu boyutunda değiliz. Yargılanmama gibi bir talebimiz de yok...olamaz da! Yargılamalar yapılsın...gerçekler ortaya çıkartılsın...varsa sorumlular cezalandırılsın...isteğimiz budur. Ancak bu yapılırken suçları kesinleşmemiş insanların akşam haberlerinde geçecek yirmi saniyelik bir haber uğruna haftalarca cezaevinde tutulması, en azından bizim için kabul edilebilir bir durum değildir. Bu sektörde çalışan bizler, ülkemizin en güzide üniversitelerinin en zor mühendislik dallarından birinden mezun olmuş mühendisleriz. Özgürlüklerimizin kısıtlanması bu kadar temelsiz bir sebebe dayanmamalıdır...protestomuz, itirazımız bunadır!

Bu amaçla twitter üzerinden #gemimuhendisigunahkecisidegildir (hashtag'ini) sloganını kullanarak, bizimle ilgili yaratılmış olan yanlış medya algısını değiştirmek için mücadele etmeye karar verdik. Ve bu sebeple ilk tepkimizi pazar günü ortaya koyduk. Tutukluluğa itiraz başvuru öncesinde, pazar gününden daha kapsamlı bir tepki planlıyoruz. Amacımız; halen tutuklu bulunan ve eğer itiraz kabul edilmezse, belki de haftalarca tutuklu kalacak olan biri mühendis iki arkadaşımızın özgürlüklerine kavuşarak tutuksuz olarak yargılanmalarını sağlamak amacıyla bir kamuoyu oluşturmaktır.

Tamamen insani sebeplerle başlattığımız bu mücadelemize sizlerinde katkısını rica ediyoruz. Bu yanlışı düzeltmek için gelin bize destek olun.

Saygılarımızla,

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası

 

Yorumlar (6)
Süleyman Savaş 10 yıl önce
Arkadaşlar,

Mücadelenizi destekliyorum.

Yolunuz açık olsun
sami 10 yıl önce
kesinlikle bu görüşe katılıyorum sadece mühendisler değil işyeri sahipleride aynı muameleyi görmektedir.Hiç bir patron çalışanının kılına zarar gelmesini istemez fakat kanunlarımızda kusursuz sorumluluk diye bir madde var yani iş yeri sahibi %100 suçsuz dahi olsa bu kusursuz sorumluluk maddesi yüzünden haksızlığa uğramaktadır. Bu girişiminizde keşke tersane birlikleri ve dernekleri de sizin yanınızda olsada tersane çalışanları sendikası diye ortalıkta gezen sadece yaygara yaparak medyayı ve bazı siyasi partileri yanına alan bu sendikalarada gereken cevap verilse
R. Ercan BİTİKÇİOĞLU 10 yıl önce
www.haberkalem.com sitesine bakınız. Bu konuda güzel bir haber yorum var. DESTEK böyle olur dedirten bir haber bu. "Tersanedeki ölümlere 2 (sorumsuz) tutuklama" başlıklı haber için TIKLAYINIZ: http://haberkalem.com/haber/2106-tersanedeki-olumlere-2-sorumsuz-tutuklama.html
R. Ercan BİTİKÇİOĞLU 10 yıl önce
Bu haberinizi de haberkalem.com haber yaptı...
10 yıl önce
Kim ne derse desin, bu işin tek sorumlusu, "YAPTIĞI İŞİN SORUMLULUĞUNU ÜZERİNE ALMAYAN KÜLTÜR SEVİYESİ DÜŞÜK İŞÇİDİR." adama istediğin kadar söyle umurunda bile değil. İşçinin, gerekli önlemler alınmadan o işi yapmayacak kadar bilgisi yoksa, o işde çalışmayacak. yoksa ölümler kaçınılmaz olur.Denizcilik Müsteşarlığı aynı konu üzerinde gemiadamı için şöyle diyor." BU GÜNE KADAR KAÇ GEMİCİ YETİŞTİRDİNİZ" Bu kadar ukalalık olurmu Allahaşkına. Aynı şeyi tersane sahibinede sorar. " İŞÇİYİ NEDEN YETİŞTİRMEDİN" İşte başta bulunan şahısların bu işlerle ilgisinin zayıf olmasının kurbanı oluyor ınsanlar.
isg uzmani 10 yıl önce
Iş güvenliği - çevre güvenliği gibi konular yüzünden asya ülkeleri ile rekabet etme şanslarının azaldığını düşünen sektör başkanları ve patronlar olduğu sürece iş kazalarinin azalması çok zor gözükmektedir . Boşa yorum yapmak yerine bakanlık denetlemeleri veya mevzuat sikistirmalari beklenmeden gisbir gmo veya başka bir kurum önderliğinde türk gemi inşa sanayi kendi iş güvenliği standartlarını ve otokontrolunu oluşturulmalıdır. Aksi taktirde daha çok kişinin canı yanacak gibi gözükmektedir. Onlemek ödemekten daha ucuz ve insancildir. Saygilarimla, ISG ve Çevre Uzmanı.
22
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü