banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Gemi Mühendisleri Odası, Vahşeti Lanetledi

Gemi Mühendisleri Odası, Türkiye'yi derinden sarsan vahşi cinayetle, Özgecan Arslan'ın katliyle ilgili olarak kadınlara yönelik şiddeti lanetleyen bir bildiri yayınladı.

GÜNCEL 16.02.2015, 13:54
4551
Gemi Mühendisleri Odası, Vahşeti Lanetledi

Gemi Mühendisleri Odası, Türkiye'yi derinden sarsan vahşi cinayetle, Özgecan Arslan'ın katliyle ilgili olarak kadınlara yönelik şiddeti lanetleyen bir bildiri yayınladı.

Bildiri şöyle:

Özgecanlarımızı, Gizemlerimizi ve daha nice ismi duyulmamış Canlarımızı Yaktılar, Canımız Yanıyor! 

Özgecan Aslan Katliamını ve Bütün Kadın Cinayetlerini Kınıyoruz

Bilindiği üzere 20 yaşındaki Özgecan Aslan kardeşimize tecavüz edildi, yakılarak katledildi. Bu vahşet, haklı bir toplumsal infiale yol açtı, kadınların, kadın-erkek duyarlı herkesin haklı tepkilerine neden oldu. Kadınların sürekli olarak aşağılandığı, yok sayıldığı , kadın cinayetlerinin yüzde 1.400 arttığı, kadın bedeninin, kimliğinin ve emeğinin bir bütün olarak sömürüldüğü, nesneleştirildiği, kadın cinayetlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin arttığı bir süreci hep beraber yaşıyoruz.

Kadın cinayetlerinin arttığı, kadınları kapatmanın ve köleler gibi sömürmenin zihniyet ve onu temsil edenlerin kadınlara yönelik gerici uygulamalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Çocuk-ergen tüm kadınların evlere ve ucuz işgücü depolarına hapsedilmek istendiği, dinsel gerici ideolojiler ile eğitim ve nüfus planlamasının kürtaj politikalarında buluştuğu, çocuk gelinlerin yaygınlaştığı, kadın bedeninin bir mülkiyet/sahiplik alanı olarak görüldüğü, kadınların gülmelerine, kahkaha atmalarına karşı çıkıldığı, hamilelerin sokağa çıkmamasının fetva edildiği, kadın ve erkeğin eşitliğinin fıtrata ters olduğunun söylendiği, doğum kontrolünün vatana ihanet olarak nitelendiği, kadın spiker izlemenin caiz olmadığı, her çalışan kadının değişik şekillerde tacize uğradığı, sayısız çirkin ve aşağılık örneği hep beraber medyada ve günlük yaşantılarımızda izler olduk.

Ancak kadınlar bu yozlaşmış, sömürücü, insan hak ve özgürlükleri ile örtüşmeyen ve Ortaçağ kalıntısı söz ve yaklaşımlara, meydanlara çıkarak, durusunu yüksek sesle haykırarak, mücadele ederek yanıt veriyorlar, bu zihniyetin oluşturmak istediği “yeni Türkiye modeline” teslim olmayacaklarını meydanlarda ve tüm ortamlarda dayanışma içerisinde gösteriyorlar.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası (GMO), Özgecan Aslan katliamını, bütün kadın cinayetlerini, kadına uygulanan şiddeti ve ayrımcılığı nefretle kınamaktadır. Gemi Mühendisleri Odası, kadınların ülke genelinde düzenleyeceği eylemleri destekleyecektir. Bugün ve her zaman kadınların mücadelelerinin yanında olacağız.

TMMOB GEMİ MÜHENDİSLERİ ODASI

Yorumlar (0)
19
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü