banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Gemi Kiralama ve Brokerlik Eğitimi

PÜSEM bünyesinde geçtiğimiz aylar içinde "Gemi Kiralama ve Brokerlik Eğitimi" tesis edilerek 162 Saatlık teorik ve uygulamalı bir program oluşturulmuştur.

GÜNCEL 07.04.2012, 00:17
2859
Gemi Kiralama ve Brokerlik Eğitimi

Türkiye'de gerek sektör çalışanlarının gerekse sektör dışından kısa sürede gemi kiralama ve brokerlik konusunda ihtisaslaşarak iyi kazançlı ve prestijli bir meslek sahibi olmak isteyenlerin yurt dışında eğitim görme ihtiyacını ortadan kaldırmak düşüncesi ile Piri Reis Üniversitesi PÜSEM bünyesinde geçtiğimiz aylar içinde "Gemi Kiralama ve Brokerlik Eğitimi" tesis edilerek 162 Saatlık teorik ve uygulamalı bir program oluşturulmuştur.Bu eğitim proğramı hazırlanırken dünya üzrindeki tüm eğitim programlarının içerikleri ve metareyalleri dikkate alınmış ve buna ulusal mevzuat ileve edilmiştir. Böylece bu kursta eğitim görenlerin yurt dışındaki eğitim kurumlarınında sınavlarında başarılı olmaları amaçlanmış, ancak söz konusu eğitim kurumları sadece kendi ülkelerine özgü yasa ve uygulamaları hakkında bilgi verirlerken,bu programda mukayeseli hukuk açısından ihtiyaç duyulan tüm ülke mevzuatları ve ülkemiz mevzuatına ağırlık verilmiştir. Diğer eğitim kurumlarında eksik olan,ancak Piri Reis Üniversitesinin uzmanlık alanı içinde olan Gemi Tekniği ,Gemi Dizaynı ,Satabilite Hesaplamaları, Rota Bilgisi ve Yükleme Boşaltma Tekniklerine ilave bir ağırlık verilmiştir. Öğretim Görevlisi Seçiminde hassasiyet gösterilerek Türkiye de bu konuda yetişmiş, tecrubeli en iyi akademik ve sektör temsilcileri seçilmiştir. Bu suretle teorik bilgi ile pratik bilginin bütünleştirilmesi amaçlanmıştır. Öğrencilere verilmek üzere 1000 sayfanın üzerinde ders notu hazırlanmıştır.

Ücret olarak ise; hem toplamda hem de verilen toplam ders saati miktarına göre Türkiye ve dünyadaki en düşük ücret tespit edilerek, bu da taksitlendirilerek, durumu çok müsait olmayanların da bu eğitimden yararlanmaları hedeflenmiştir.

Böylece merdiven altı eğitim kurumları yerine,  Piri Reis Üniversitesi gibi ciddi bir üniversitenin diplomasına sahip öğrencilerin ,böyle bir referans ile eğitimli olarak sektörümüze katılmlarının sağlanması amaçlanmıştır.

İlk dönem kursuyerlerin hepsi yaklaşık 6 saat süren iki bölümlü(teorik ve uygulamalı )ve kendi içinde 7 kısımlı bir sınavda başarılı olarak bu kurstan mezun olmuş olup diploma töreni 13 Nisan 2012 tarihinde Piri Reis Üniversitesi'nde yapılacaktır.

Yeni Kurs dönemi ise 2 Nisan'da başlamış, ancak kayıtlar devam etmektedir. Yeni kayıt olanların kaçırmış oldukları dersler, kurs sonunda ilave olarak verilecektir. Bu kursta sadece gemi kiralama ve brokerlik değil, düzenli hat taşımacılığı, yoğunlaştırılmış sigorta ve acentelik dersleride verilmektedir. Sonuç itibari ile öğrenciler ağırlıklı olarak Gemi Kiralama ve Brokerlik konusunda eğitilirlerken, bunun dışında deniz taşımacılığının diğer tüm veçheleri ve uluslararası ticaret ve lojistik hususunda da bilgi sahibi olarak, çalışacakları alanı genişletmektedirler.

Yorumlar (10)
YUCEL ASLAN 9 yıl önce
Gün doğmadan

Deniz daha bembeyazken çıkacaksın yola

Kürekleri tutmanın şehveti avuçlarında

İçinde bir iş görmenin saadeti

Gideceksin

Gideceksin ırıpların çalkantısında

Balıklar çıkacak yoluna karşıcı

Sevineceksin

Ağları silkeledikçe

Deniz gelecek eline pul pul

Ruhları sustuğu vakit martıların

Kayalıklarındaki mezarlarında

Birden

Bir kıyamettir kopacak ufuklarda

Denizkızları mı dersin, kuşlar mı dersin

Bayramlık seyranlar mı dersin, şenlikler cümbüşler mi

Gelin alayı, teller, duvaklar, donanmalar mı

Heeeey

Ne duruyorsun be at kendini denize

Geride bekleyenin varmış aldırma

Görmüyor musun her yanda hürriyet

Yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol

Git gidebildiğin yere.ORHAN VELI KANIKDenız tıcaretının mutemmım cuzlerınden bırıdır brokerlık muessesı tarıh ıcerısınde Turkıyede resmıyet kazanamasada bu ısın ondelıgını yapan ve resmıyet kazandıran PIRI REIS UNIVERSITESI basta olmak uzere bır yol acmıs vede basarıyla ılk mezunlarını vermıstır.Bende bu kursun mezunlarından bırı olarak memnunıyetımı dıle getırmek ısterım soylekı konusunda uzman ders hocalarının engın tecrubelerı bılgılerımıze bılgı katması netıcesınde denızden gelen ve calısan bırı olarak bılınmesı gereken ne kadar cok seyın oldugunu bır kez daha gordum.Denız tıcaretınde onemlı bır unsur brokerlık soktoru bu vesıle ıle ozen borcumu yerıne getırıp bır sırkette calısmaya baslayacagım.Tabı onemlı olan hangı tarafta calısabılecegını ıyı bılmektır.Denız tıcaretının gıderek arttıgı tasımacılkta gemı fıloların ve tonajların buyudugu bır ortamda yerınızı almakta acele edınız.Sokterde yerını almak ısteyen degerlı meslektaslarıma bu kursu tavsıye edıyorum ve emegı gecen:Sayın PIRI REIS UNIV. REKTORU OSMAN KAMIL SAG VE SAYIN PUSEM PLANLAMA VE CALISANLARINA DEGERLI HOCAM HARUN SISMANYAZICI VE SN. KAMIL YUCEORAL.SN.ILHAN KATLAV A TESEKKUR EDERIMSAYGILARIMLA

UZAKYOL.1.ZBT.YUCEL ASLAN
Hakan Yüksel 9 yıl önce
Söz konusu kursa katılıp sertifika almaya hak kazanan biri olarak gerek bu kursu açarak bize bu dersleri gerçek bir eğitim mekanında almamızı sağlayan Püsem'e gerekse de engin tecrübelerini bize aktarmaya çalışarak, sadece brokerlik değil aynı zamanda deniz hukuku, deniz sigortaları ve genel anlamda denizciliğin sui generis nitelikleri ile bizleri tanıştıran bütün eğitmenlerimize buradan bu vesile ile tekrar teşekürlerimi sunarım. Programdan anladığım kadarıyla ilk dönemin tecrübelerinden de yararlanarak en çok sıkıntı çektiğimiz ders saatlerinin yetersizliği de saat sayısı artırılarak giderilmiş görünüyor. Yeni kursiyer arkadaşlara ve değerli eğitmenlerime başarılar diler, kursun camiaya, sektöre ve en önemlisi memleketimize hayırlı olmasını temenni ederim.
selim koçak 9 yıl önce
bu işin okulu olmaz.
Ahmet Gürbüzer 9 yıl önce
Ne kadar yanlış bir düşünce Selim Bey.

Eğitim her konuda gerekli bir şey ve önemli olan ve eğitimle olmaz dediğiniz şey ise bu işin teorisini hayata geçirebilmek bence...

Brokerlik Türkiye de hala gerçeği ile uygulanmıyor ve insanlar Dünyada ki pastadan pay koparamıyorlar. Biz Türkler birbirimizi tutmuyoruz ve birbirimize çelme takmaya çalışıyoruz sürekli ve bilmiyoruz ki biz kaybediyoruz bu şekilde.

Ben çok takdir ediyorum bu gelişmeyi ve bir sonraki katılımda bende yerimi alacağımı biliyorum.
Emir Üstünay 9 yıl önce
Bahsedilen eğitime katılan biri olarak öncelikle şunu söyleyebilirim ki ; düşünceniz çok yanlış Selim bey . Bu iş okulda değilse nerde öğrenilecek peki ? Sakın bu iş ancak pratikde , çalışılarak zamanla öğrenilir demeyin ; pratik yapmak içinde bir altyapı lazımdır . Sırf ingilizce bilerek bir kiralama veya denizcilik firmasında çalışmaya başlamak brokerlik için yeterli değildir. PUSEM bu iş için yeterli altyapıyı vermektedir . Bundan sonrası kişilerin devamlı okuyarak , yeni yayınları takip ederek kendisini geliştirmesine kalmıştır.

harun şişmanyazıcı 9 yıl önce


Sn Selim Koçak ,

Fikrinize saygı duyuyoruz,anladığım kadarı ile bu işin pratik yaparak cephede öğrenileceğini savunuyorsunuz.Bir dereceye kadar haklısınız.Ancak yaparak öğrenmek yemek pişirmedir.Yemeği ise ancak malzeme ile yapabilirsiniz.Malzeme ise bilgi ve eğitimdir.Malzemeniz yoksa,yemek pişiremezsiniz.Malzemeyi çalışarak siz üretemezmisiniz.Üretirsiniz,ancak bu balkonda, saksıda domotes yetiştirMeye benzer,3 tane domates için 6 ay bekler 10 lira masraf yapasınız.Oysa çarşıdan aynı domotesi kilosunu 1.5 liraya alırsınız.Tecrübe ile bilgi sahibi olmak,hem uzun süre alır hemde bedeli çok fazla olur.BİR ŞİRKETTE 30 YIL ÇALIŞARAK,PROBLEM ÇIKMAMIŞ İSE HİÇ BİR ŞEY ÖĞRENEMEZSİNİZ,KARINCA GİBİ KULAKTAN DOLMA VE ÇOKLUKLA YANLIŞ VE GÜNCEL OLMAYAN BİLGİ İLE HEP AYNI YUVAYI YAPARSINIZ.KARINCALARIN APARTMAN İNŞA ETTİĞİ GÖRÜLMEMİŞTİR.AMA INSAN OĞLU MAĞARADAN ÇIKIP GÖKDELENLERDE YAŞAMAYA BAŞLADI.Bilgi sahibi olmayanlar,yada sınırlı bilgi sahibi olanlar bilginin yaygınlaşmasından hoşlanmazlar,çünkü kendilerini geliştirenmediklerinden ve öğrendiklerinin üstüne bir şey koyamadıklarından,bu konuda da çabaları olmadığından sahip oldukları bilginin başkalarınca da öğrenilmesinden ,hatta onların kendilerinden daha bilgili olmalarından hoşlanmazlar.Bana bu konuda çok eleştiri gelir,'ya sen niye bunları milleti eğitecek şekilde yazıyorsun,aptalmısın,bilgi paradır,siteni kur ve bunları para ile sat,yada niye başkalarını eğitip rakip yaratıyorsun''gibi.Biz gençliğimizde bunun sıkıntısını çok çektiğimizden,milliyetçi biri olarak,ülkemin ve sektörümün tüm gençlerini,karınca karınca ummanda katre misali bilgimiz ile aydınlatmaya çalışıyoruz.

Ama her gün kendi bilgimizin üstüne bilgi koyuyoruz.Dolayısı ile eğitimden korkma bilgi fakiri insanların tarzıdır.Bu sektörde patronun çocuklarına bile o şirkette çalışan bir şey öğretmez.Küçük armatörlerin çoğu bilgi zafiyeti nedeni ile yok olurken,onların gemilerini işleten eğitimli brokerlar bu gün armatör oldular.Kurt puslu havayı sever,bu sektörde *parada eğitimi olmayan insanların sırtından kazanılır.Yukarıda sözü edilen kursa devam eden ve yurt dışında bu konuda öğrenim görmüş bir öğrenci,verilen eğitim sonucu yanlış yaptığı bir demmurage hesabını düzelterek 2500 usd kazandı.Bu tek bir işlem ve tek bir örnektir.Bilgiye bir kere para ödersin ancak yıllarca o sana kat be kat ödediğinin 100 lerce mislini geri verir.Bu işi karanlık bir oda da kafanı gözünü yara yara da yapabilirsin,bilginin işığında aydınluk bir ortamda kendine ve çalıştığın yere zarar vermeden de yapabilirsin.ANCAK BAZILARI SANIRIM KENDİLERİNE EZİYET ETMEKTEN ZEVK ALIYORLAR. YADA PUSLU HAVADAN HOŞLANIYORLAR.Bizim gençliğimizde iğne ile kuyu kazarak öğrendiklerimiz ,bu gün bir cep telefonu parasına hazırlop milletin önüne konuyor.Buna da burun kıvrılıyor.Aziz Nesin'in bir şiiri aklıma geldi tam hatırlamıyorum,ancak sanırım şöyleydi.

Seninle kararlaştırdığımız yerde buluştuk,

Lakin,ya ben erken geldim,yada sen geç kaldın.

Sanırım dünyaya erken geldik.

SAYGILARIMLA,

HARUN ŞİŞMANYAZICI
selim koçak 9 yıl önce
bu işin okulu olmaz,bu iş çok farklı bir iştir,kiracının içini okuyacaksın.bilenler bilir,bilemeyenler yalandan yere kurs gezer dururlar.
DENİZ YÜKSEL 9 yıl önce
Sadece bu işin değil her işin okulu olur.Bir işi öğrenmek için en kolay yol yüzlerce kişinin deneyimlerinden oluşmuş bilgi hazinesine en kısa yoldan sahip olmakla olur.Bununda PÜSEM in yıllarını mesleklerini icra etmekle harcamış, tecrübeli hocaları sayesinde gayet güzel bir şekilde olduğuna tanıklık etmiş oldum. Aksi takdirde yıllarca birşey bilmediğini bilmeyen adamlar ile boşa vakit harcamak zorunda kalacaktım.İngilizlerin bir lafını hatırlatayım " Time is money ".
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık
Günün Karikatürü Tümü