banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Gemi İnşa Sektörünün Efsane İsmi Anıldı

Gemi inşa sektörünün efsane ismi Hamdi Karahasan, kabri başında anıldı...

GÜNCEL 15.05.2012, 10:32
Gemi İnşa Sektörünün Efsane İsmi Anıldı

Hamdi Karahasan mezarı başında anıldı

Gemi inşa sektörünün efsane ismi Hamdi Karahasan, dün kabri başında anıldı...

Vefalı bir avuç insanın katıldığı törende yazarımız Murat Birecik de hazır bulundu.

Hamdi Karahasan kimdir?

Hamdi Karahasan 29 Mayıs -1324)10.06.1909 tarihinde Artvin’in Hopa ilçesinde doğdu Baba adı Cafer Sadık Anne adı: Safiye’dir. 1928–1929 döneminde İstiklal Lisesini bitirdi. Çalışma hayatına İstanbul Erkek Lisesi’nde Muallim Muavini olarak başladı.

Çeşitli devlet dairelerinde memur olarak çalıştı. Okullarda Türkçe Öğretmenliği yaptı.30.12.1945 tarihinde Gemi Yapı Meslek Lisesi’ne Müdür olarak atandı bu görevde emekli olduğu 10.06.1973 tarihine kadar bulundu üstün gayretleri ve çalışması nedeniyle çeşitli mükâfatlar aldı.

Gemi Yapı Meslek Lisesi’nde Yüzlerce öğrencinin yetişmesinde önemli katkılar sağladı.” İsmi öğrencilerinin Haliç Tersanesinde inşa ettiği şehir hatları vapuruna  verildi.

Yorumlar (11)
Ali Bozoğlu 9 yıl önce
Sevgili Murat BİRECİK kardeşim Hamdi KARAHASAN'ı kim görevden aldı diyor kimse görevden almadı 10 Haziran 1973 tarihinde yaş haddinden ayrılmak mecburiyetinde kaldı. Bu tarihten evvel o zamanki Denizcilik Bankası T.A.O Yönetim Kurul Hamdi Karahasan'ın yerinin doldurulamıyacağını göz önüne alarak 08.06.1973 tarih ve 2199 sayılı kararı ile gecici personel olarak görevinin devam ettirilmesi hususunda karar almıştır. Bu karar Ulaştırma Bakanlğı'nca yasalara uygun bulunmamıştır. Bunun üzerin Hamdi KARAHASAN yevmiyeli işçi olarak istihdam edilmesine karar verilmiştir. Hamdi Karahasan çalışma şartlarının belli olmaması nedeniyle 31.12.1975 tarihinde kendi isteği ile emekli olmuştur. Okul'un kapatılması burada okuyan kişiler okulu bitirince mecburi hizmetinden dolayı Tersanelerde görev alıyordu. Tersanelerde çeşitli nedenlerle kadro fazlalığı olması okulu siyasi olarak fazla öğrenci alması kapatılmasının başlıca sebebi olmuştur. Bu okulun cazipliği elbise verilmesi, harçlık verilmesi ve iş garentisi olmasından dolayı idi acaba bunlar kaldırılıp okul devam etseydi bu kadar popüler olurmuydu tartışmek gerek şunu söyliyeyim Bu gün Tuzlada böyle bir okula şiddetle ihtiyaç var zaten Türkiye'nin en büyük sorunu ara elemen sıkıntısı Mühendisle İşçi arasında tercümanlık yapacak kişilerin olmamasıda çok büyük eksiklik.
Ali Çınar 9 yıl önce
yapmış olduğum yorum rahatsızlıkmı yarattı? niçin yayınlanmadı?
murat birecik 9 yıl önce
rahmetli karahasan'ı kim görevden aldı ve bu muhteşem okulun kapanmasının altına kim imza attı?lütfen, bu bilgiyi paylaşın.murat birecik
nevzat cömert 9 yıl önce
rahmetli sadece kaliteli tersaneci yetiştirmedi aynı zamanda toplum ve aile icinde nasıl davrammaız gerektigini anlatıp görgü kurallarınıda bize ögretti.
Baki Şener 9 yıl önce
ÇOK DEĞERLİ ÖĞRETMENİMİZ HAMDİ KARAHASAN'I KABRİ BAŞINDA ANARAK RUHUNU ŞAD ETMEYE ÇALIŞTIK. KABRİ NUR MEKANI CENNET OLSUN.
Abdullah DEMİRDÖVEN 9 yıl önce
anısı önünde saygı ile eyiliyorum.Bize bıraktığı adamlığı taşımak için tüm öğrencileri yada (saygıdeğer rahmetli eşinin dediği gibi)çocukları olarak yaşadığımız sürece çaba göstereceğiz.Ruhunun şad olsun ULU İNSAN..
murat birecik 9 yıl önce
ifadesinin, neresi hatalı, sn. süleyman filiz?işbu haber ile, türkiye'nin en çok okunan sektör sitesinde;

bir sonraki yıl için de, anlamlı bir duyuru yapılmış oluyor!aşağıda ki, -benim sorduğum- soruyu yanıtlar mısın, değerli kardeşim?!saygılarımla

murat birecik
Ali Çınar 9 yıl önce
Timsah gözyaşları dökerek; lafı gevelemeden,yasa ve mevzuatları bahane ederek bu olayı anlatamazsınız.mızrak çuvala sığmaz.Sn Hamdi Karahasan cenaze töreninde taşıdığımız pankarttaki gibi yurtsever ve gerçek bir demokrattı.1.MC hükümeti zamanında emekli edildi veya ettirildi.Yerine makine öğr. yapan aynı zamanda tersanede müh. yapan Ahmet Özdemir getirildi.(Bu şahıs daha sonra aynı siyasi görüşe sahip iktidar zamanında malzeme daire başkanlığına getirilmiştir).Hamdi Karahasan'ın emekliliği onu ölüme daha çabuk varmasını sağlayan bir faktördür.Polemiği fazla uzatmak istemiyorum.Ancak beynimizin arka planını lütfen cesaretle sergileyelim.

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-1
açık
banner102