banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Gemi Görünümlü Fakülte Gün Sayıyor

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nin İskenderun'daki en dikkat çekici yatırımlarından olan Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi inşaatında sona yaklaşıldı.

GÜNCEL 07.08.2014, 11:25
Gemi Görünümlü Fakülte Gün Sayıyor

Gemi görünümlü fakülte gün sayıyor

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nin İskenderun'daki en dikkat çekici yatırımlarından olan Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi inşaatında sona yaklaşıldı.

İskenderun yerleşkesi içerisinde bulunan ve mimari görünümüyle fark oluşturan fakülte, kısa bir süre sonra eğitime açılacak.

Fakülte bünyesinde Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği, Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi ile Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümleri yer alıyor. Modern çağın en son teknolojileriyle donatılan Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi, öğrencilere evrensel boyutta mesleği tanıtma iddiasını taşıyor. Projelendirme evresi bir yıl süren ve yaklaşık 16 milyon liralık devasa bütçesiyle öne çıkan fakülte, Türkiye için de önemli bir kazanç olarak görülüyor. Bulunduğu yer itibariyle denizcilik üssü olma potansiyeli taşıyan İskenderun ise fakülte ile birlikte Türkiye'nin en önemli denizcilik eğitimi veren bölgelerinden biri olarak tanınacak.

BARBAROS HAYRETTİN DENİZCİLİK FAKÜLTESİ

Eski havaalanı pistine paralel konumda yer alan MKÜ Barbaros Hayrettin Denizcilik Fakültesi binasının bodrum katında üç simülasyon odası, 1 derslik ile 523 metrekarelik yemekhane bulunuyor. Birinci katında idari bina ve bürolar, öğrenci işleri, 4 laboratuvar, 8 derslik ile 257 kişilik konferans salonu; ikinci katında 100'er kişilik 2 ayrı konferans salonu, internet salonu, VIP salonu, 4 laboratuvar, 8 derslik, dekan ve yardımcılarının odaları; üçüncü katında 22 ayrı akademisyen ve bölüm başkanlarının odası; üst katta ise 595 metrekarelik kantin ve teras ile akademisyenler için yemek salonu ve 389 metrekarelik teras yer alyor.

Toplantı ve konferans salonlarının kentteki kurumların ve kamunun kullanımına açık olması için giriş-çıkış kapısı da ayrı olarak düşünüldü. 14 bin 500 metrekare kapalı alana sahip fakülte, eğitime başladığında 4 ayrı bölümde yılda 240 öğrenciye mühendislik eğitimi verecek.

Yorumlar (3)
Ayşe Demirkol 6 yıl önce
16 milyon liralık bir denizcilik fakültesi yatırımı.. Türkiye'de hali hazırda bulunan fakültelerin bir eğitim gemisi bile yokken,öğrenciler zorunlu stajlarını tamamlamak için şirketlerin kapılarında yalvarıyorken ve hatta artık zabit olduklarında bile zor iş buluyor ve komik rakamlı maaşlara çalışıyorken fakülte gemi şeklinde olmuş önemli mi? 16 milyon liraya kaç tane gemi alınıyor şu piyasada haberiniz var mı? Belki bir eğitim gemisi almaya yetmez ancak tüm öğrencilere belli dönemlerde tahsis edilecek tam donanımlı bir eğitim gemisine büyük ölçüde yatırımsal katkı sağlar! Peki ya yeni fakültede ders verecek akademisyen denizciler? Öğretim görevlisi ilanı vermekle AKADEMİSYEN denizciler bulunabileceğini mi düşünüyorsunuz? Sonumuz hayrolsun.. Gaziantep'e denizcilik fakültesi açan zihniyetin bunu da yapması oldukça tabiidir.. Allah selamet versin!
Volkan Kalın 6 yıl önce
yukarıda ki yorumun her kelimesine katılıyorum yazık cidden
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Ayşe Demirkol ne güzel yazmış. Ticareti bahriye eğitimi Arap saçına dönmüş.Gemi görünümünde okul yapılırken bu okulda kimler ders verecek düşünen yok. Tekrar ediyorum. İTÜ DF de bir eğitim fakültesi açılmalıdır. Devlet okul gemileri işini halletmelidir. Bu iş devletin işidir. Sivil denizcilik okulları yüze yaklaştı. Devlet sivil denizcilik okulları sorununa uzaktan bakarak işi idare edemez. Ancak ne olursa olsuın bu okulu yapanlara da teşekkür etmeliyiz. Stim arkadan gelsin dediklerini sanmıyorum.Bir şeşler düşündüklerini düşünüyorum. Naçizane kitaplarımı web sayfamdan print out yapılabileceğini söyleyerek çorbada tuzumuz olsun. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
28°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?