banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Gemi Atıkları Konusunda Yönetmelik Yayınlandı

Gemi atıkları konusundaki düzenlemeyle, gemilerin yük atıkları da limanlarda alınabilecek, denize kıyısı olan büyükşehir belediyeleri gemi atıklarını tek elden toplayabilecek.

GÜNCEL 19.03.2010, 01:08
1918
Gemi Atıkları Konusunda Yönetmelik Yayınlandı

Gemi Atıkları Konusunda Yönetmelik Yayınlandı

Gemi atıkları konusundaki düzenlemeyle, gemilerin yük atıkları da limanlarda alınabilecek, denize kıyısı olan büyükşehir belediyeleri limanlardan gemi atıklarını tek elden toplayabilecek.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik, Türkiye’nin deniz yetki alanlarında bulunan gemilerin ürettiği atıklar ile yük atıklarının denize verilmesinin önlenmesi ve deniz ortamının korunması maksadıyla, yükümlüleri tarafından atık kabul tesislerinin kurulması ve işletilmesi ile atık alma gemilerine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

Yönetmeliğe göre, gemilerin yük atıkları da limanlarda toplanabilecek. Daha önce sadece gemilerin normal faaliyetlerinden kaynaklanan atıklar limanlarda toplanıp ardından kanuna uygun olarak bertaraf edilirken, AB Çerçeve Direktifi’ne uygun yapılan değişiklikle gemilerin yük atıkları da limanlarda toplanabilecek.

Değişiklik ayrıca denize kıyısı olan büyükşehir belediyelerinin limanlardan gemi atıklarını tek elden toplamasına da imkan sağlıyor.

Yönetmelik, 1 Nisan 2010 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yorumlar (4)
alperen yiğit 12 yıl önce
ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞINI YÖNETMELİĞİ AVRUPA NORMLARINA GETİRDİĞİ İÇİN TEBRİK EDİYORUM.
tahir ulaş 12 yıl önce
GEMİLER LİMANLARA GELDİĞİNDE DOLDURDUĞU SP-1 BİLDİRİM FORMUNDA ATIK VERECEĞİNİ TAAHHÜT ETMESİ VE LİMANDAN ÇIKIŞ İÇİN VERİLEN YOLA ELVERİŞLİLİK BELGESİNDE ATIĞI VERDİĞİNE DAİR DEKONTUN İBRAZ EDİLMESİ ŞEKLİNDE BİR UYGULAMAYA GEÇİLİRSE AVRUPA VE DÜNYA İLE EŞ DEĞER İŞLEM YAPMIŞ OLURUZ.
ahmet öztürk 12 yıl önce
atı verme imkanı sağlamakla bunu zorlamak arasında büyük fark var, bazı arkadaşların tavsiye ettiği gibi geminin atık saklama kapasitesi olduğu halde atık vermeye zorlama yoluna gidilirse, bu atık alımı adı altında haraç alımına dönüşür.saygılarımla,

ahmet öztürk
teyfur yavuzhan 12 yıl önce
Ülkemizde denizlere gösterilen önem Avrupa limanlarına göre geride olmakla birlikte limanlar üstüne düşen görevleri yerine getirmemektedirler.Avrupa limanlarına yanaşan gemilere port state kontrolü yapılır hangi limandan gelmişse hesap yapılarak (yaktığı yakıt,yağ)tanklarında birikmesi gereken atıkları verip vermedikleri verdilerse belgeleri ile birlikte kontrol edilir.Eyer atık oluşmuş olupta belgeyi ibraz edemezlerse avrupa limanlarında gemiye büyük cezalar kesilir bağlamaya kadar. Ülkemiz limanlarına yanaşan kaç gemiye acaba port state çıkıp kontrol ediyor.Eyer mecburiyet getirilmezse ve bide gittikleri limanlarda sıkı denetime tutulmuyorlarsa gemiler çoğu atık vermeyip denizlerimize atıklarını boşaltıp denizlerimizin kirlenmesine sebep olmaktadırlar.Acaba tank kapasiteleri dolmuş olupta kaç gemi atık vermektedir?Yılda aldığım bir veriye göre İstanbula 50.000 gemi giriş yapmakta olup sadece 2.000 gemiden atık alınmıştır. Avrupada limana her yanaşan gemiden atık verme zorunluluğu bulunmaktadır.
banner255
0
hafif kar duşu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü