banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Gemi atıkları denizi kızıla boyadı

Mersin'de gemilerden atıldığı iddia edilen atıklar denizi kızıla boyadı.

GÜNCEL 21.05.2013, 09:48
1986
Gemi atıkları denizi kızıla boyadı
version="1.0" standalone="yes"?>
Yorumlar (1)
kaptan IOC 8 yıl önce
numune alınıp analiz sonucu belli olmuşmudur bilmem ancak kıyılarımızda da rastlanan ve genellikle bu zamanlarda "red tide patlaması" denilen hadise gerçekleşmiş olabilir.

http:// sci.ege.edu.tr/~suka tar/Redtide.htm

R ED TIDE( GYMNODINIUM ve GONYAULAX )

Sularda ama özellikle denizlerde bir yada birden fazla fitoplankton türünün aniden artışı sonucunda yoğunluklarının artması sonucunda suyun renginin kırmızı yada kahverengi bir hal almasına verilen biyolojik bir olayıdır. Fitoplankton türlerinin mevsimsel değisimlerini incelerken bazı türlerin belli zamanlarda cok seri bir sekilde üreyerek bulundukları ortamda yoğun bir durum kazandiklari görülmüstür. Dünyada ilk kez florida sahillerinin batı kesimi kıyısındaki venice bolgesi civarında gözlenmistir. Red tide olayı çoğunlukla mevsimsel ve yöreseldir. Genellikle derinligi az olan sahil kesimi sularında veya nehir ağızlarında gözlemlenmektedir.
Red tide olayını görebilmek icin bazı zel kosulların gerceklesmesi gerekmektedir. Bu hadiseye neden olan mikroskobik canlılar gelismeleri icin gerekli olan sudaki besleyici element fazlalığı durumunda ortaya cikmaktadır ve yoğunluk göstermektedirler. Red tide olusabilmesi icin suyun durgun olmasıda önemli bir kriterdir. Red tide olayına neden olan organizmaların başında gonyaulax spp., ve gymnodium spp. örnek gösterilebilir.
32
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü