banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Gemi Adamlarına Verilecek İaşe Bedeli

Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu, iaşe servisi kurulmayan gemi adamlarına 21 TL olarak uygulanan

GÜNCEL 22.02.2014, 11:54
2868
Gemi Adamlarına Verilecek İaşe Bedeli

Gemi Adamlarına Verilecek İaşe Bedeli

Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu, iaşe servisi kurulmayan gemi adamlarına 21 TL olarak uygulanan iaşe bedelini, bütün sahil mıntıkalarına ve göllere uygulanmak üzere beher gemi adamına verilecek günlük nakdi iaşe bedelinin net 22 TL olarak oy çokluğu ile belirledi.

Kurul, ayrıca yönetmelik değişikliği çalışmasının başlatılmasını karara bağladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu Kararı ile ilgili tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer Başkanlığında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcisi Metin Saraç, Sağlık Bakanlığı temsilcisi Cemal Ayazoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı temsilcisi Tolga Sanal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsilcisi Alpaslan Kılıçarslan, en fazla gemi adamını bulunduran en üst işçi kuruluşundan TÜRK-İŞ adına Sinan Günaydın, Namık Tan, en fazla gemi işverenini bulunduran en üst işveren kuruluşundan TİSK adına Ulaş Yıldız, Hasan Yılmaz, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası Başkanlığı adına Metin Kayaçağlayan’ın katılımlarıyla 13 Şubat 2014 Perşembe günü saat 14.00′te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı.

”YURT ÇAPINDA UYGULANMAK ÜZERE TESPİT EDİLSİN”

 Toplantıda halen uygulanmakta olan ve iaşe servisi kurulmayan gemi adamlarına ödenecek 21 TL iaşe bedelinin, 7 Nisan 2013 tarih ve 28611 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandığına dikkat çeken Kurul, bu miktarın aradan geçen zaman içinde gıda maddeleri fiyatlarında meydana gelen yükselmeler karşısında günün şartlarına göre yetersiz kaldığı, iaşe bedelinin yeniden tespitinin zorunlu bulunduğu ve bunun, yurt çapında uygulanmak üzere tespitinin faydalı olacağı konusunda görüş birliğine vardı. Kurul, bütün sahil mıntıkalarına ve göllere uygulanmak üzere beher gemi adamına verilecek günlük nakdi iaşe bedelinin net 22 TL olarak tespitine oy çokluğu karar verdi. Kurul, ayrıca yönetmelik değişikliği çalışmasının başlatılmasını karara bağladı.

MUHALEFET ŞERHİ

 Kurul kararına TİSK temsilcisi Ulaş Yıldız ve Hasan Yılmaz ile Deniz Ticaret Odası Temsilcisi Metin Kayaçağlayan muhalefet şerhi koydu. Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu’nun görevinin iaşe bedelini arttırmak değil, yıllık olarak tespit etmek olduğu halde bu doğrultuda hareket edilmemesinin denizcilik sektörünün rekabet gücünü zayıflattığına dikkat çeken üç üye, bu uygulamanın gemi adamlarının da zarar görmesine neden olduğunu vurguladı. Üyeler muhalefet şerhinde “Yönetmelikte öngörülen günlük iaşe bedeli, sektörde uygulanan toplu iş sözleşmelerindeki yemek bedelinin çok üzerinde (yaklaşık beş katı olarak) belirlenmiş olan 2014 yılı iaşe bedeli denizcilik sektörünü zor durumda bırakmakta ve amaçlananın aksine çalışma barışının bozulmasına da neden olmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişleri tarafından hazırlanan raporlarda piyasa koşulları göz önünde bulundurularak ve gerekli araştırmalar yapılarak daha düşük bir iaşe bedeli tespit edildiği halde, objektif esaslara dayanılarak hazırlanan bu tespitler göz ardı edilerek mevzuatın gereklerine aykırı surette hareket edildiği değerlendirilmektedir. Yukarıda açıkladığımız nedenlerle; çoğunluk kararı ile belirlenen iaşe bedeline muhalif olduğumuzu beyan ederiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
15
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:35
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:26
Yatsı 22:07
Günün Karikatürü Tümü