banner191

banner148

banner179

banner176

Gemi Adamlarına İhtiyaç Artıyor

Antalya Liman Başkanı Burak Bulut, son yıllarda sürekli büyüyen denizcilik sektöründe gemi adamı ihtiyacının her geçen gün arttığını söyledi.

GÜNCEL 20.09.2012, 16:40
Gemi Adamlarına İhtiyaç Artıyor
Antalya Liman Başkanı Burak Bulut; gemi adamlığı ve tayfalık sınavının 21-22 Eylül tarihinde Antalya’da yapılacağını kaydetti. 

Antalya'nın Manavgat ilçe Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu’yu ziyaret eden Antalya Liman Başkanı Burak Bulut, gemi adamlığının son yıllarda oldukça talep gören bir sektör olduğunu belirtti. Türk Deniz Ticaret Filosu’nun sürekli bir büyüme gösterdiğini belirten Bulut, bu büyümeye paralel olarak gemilerde çalışacak olan gemi adamı ihtiyacının da arttığını söyledi. Gemi adamı olmak için belirli şartlar arandığını belirten Bulut, “Gemi adamı olmak için en az ilköğretim mezunu olması, 17 yaşından büyük olması, belirli suçlardan hüküm giydiyse, cezasını tamamlayıp, üzerinden 2 sene geçmiş olması, Gemi adamları için gerekli sağlık koşullarına haiz olmak, Fiziksel ve fizyolojik testlerden başarıyla geçmiş olması ve gemi adamı olur raporu alması gerekiyor” dedi.

Gemi adamlığı için gerekli şartları taşıyanların 5 temel gemi adamlığı kursundan birine katılması gerektiğini belirten Antalya Liman Başkanı Burak Bulut, “240 saatlik kursun ardından düzenlenen sınavda başarı gösterenler Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından büyük liman merkezlerinde düzenlenen gemi adamları ve tayfası sınavından da başarıyla geçmesi gerekiyor” dedi. Bulut, gemi adamları ve tayfası sınavının Antalya’da 21-22 Eylül tarihinde yapılacağını kaydetti.

Gemi adamı belgesi alanlardan her 5 yılda bir çalışma belgesi istediklerini ifade eden Burak Bulut; “Gemi adamı belgesine sahip olanlar, 5 sene de en az 1 sene gemici olarak çalışmak zorundadır. Bunu ibraz edemeyenlerin belgeleri iptal edilir” diye konuştu. Son zamanlarda gemi adamlığı belgesi konusunda vatandaşlarda bir şüphe oluştuğunu belirten Burak Bulut, “İnsanlar kendisine ait 6-7 metrelik teknelerde haftada 1-2 gün olta balıkçılığı yapmak için gemi adamlığı belgesi almaya çalışıyor. Eğer amatör balıkçılık yapılacaksa, gemi adamlığı belgesi yerine Amatör Denizclik Federasyonu ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden belge almak yeterli olur” dedi.

Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu’da Manavgat’ın sahil şeridi ve imkanlarının iyi değerlendirilmesinin önemli olduğunu kaydetti.
Yorumlar (5)
Mert Ersöz 7 yıl önce
Üst başlık şu şekilde olmalıydı;

KURUMSAL (!) FİRMALARIMIZ SAYESİNDE BEDAVAYA ÇALIŞACAK GEMİ ADAMLARINA İHTİYAÇ ARTIYOR.
cavit öztürk 7 yıl önce


ehliyetiniz gemici veya u.gemici olduğunu söyleyerek iş aramaya başlamayı deneyın sonra bu haberi yapınız.yakında böyle sıkıntı kalmayacak ıkı yıllık ve özellikle anadolu denızcılık meslek lısesı arkadaşlar u.gemıcı ve yağcı olarak çalışmak için iş arayacaklar.

geçmişte dz.mak. ve kıyı kaptanı ehlıyeti ve tesiz zabıtlerı evlerden arabalarla alınıyordu.lutfen genç ınsanları böyle haberlerle kandırmayalım.bu haberler paralı eğitim veren kurumlara yarar sağlar.

okullar kaç mezun verıyor kaç gemı suya ınıyor.daha gerçekçi olursanız ıyı olur.
yener özgür 7 yıl önce


parasını alamayan gemı personelın gemıyı terkettıği ulkedemi denizcilik buyuyor.yada terk eden hakkını arayan denızcılerın yerııne bedava çalışacak gemı adamlarına mı ıhtıyac artıyor?bu denız haber sıtesı denızcılerın gerçek sorunlarına ve seslerıne hıç yer vermeyen sıte özellığını koruyor.
boran karides 7 yıl önce
Burak başkanın yorumları elbette değerlidir ve gerçekçidir.Fakat Burak Başkanın da iyi bildiğine inanıyorum.Türkiyede gemi adamlarının geleceği iyi yönde gitmiyor.Rüzgar yön değiştiriyor....ar-ge yapılmadan kişisel çıkarlar,maddi çıkarlar önde tutuluyor,sektörün gelişmesi yada gemi adamlarının istihdamı üçüncü öncelik olarak görünüp gemi adamlarına malesef bu ülkede değer verilmiyor.Burak başkanın ifade ettiği gibi olta balıkçılığı yapan vatandaş gemici yada usta gemici olabiliyor.gemici/usta gemici belgesi almış fakat denizi kitaplarda yada televizyonlarda görmüş binlerce insanımız var bu ülkede..teorik hiç bir zaman başarının kanıtı olamaz.uygulama başarının en önemli kanıtıdır.binaenaleyh büyük resme bakmak lazım....saygılar

boran karides
ahmet ergül 7 yıl önce
önce sayın liman başkanı bi cüzdan çıkarsın,sonra iş başvurusu yapsın,arayan soran varmı,arayanlar 1400tl teklif etsin,o paraya millet okyanuslarda sürünsün,ama sayın başkan yinede açık var diye açıklama yapıyor neden,çünkü armatör yanlısı,neden:maaşların dahada düşmesini istiyorlar
24°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?