banner191

banner148

banner179

banner176

"Gaz Krizi" Avrupa'yı sallıyor

Rusya'nın Ukrayna'ya verdiği doğalgazı kesmesinin etkileri, Rus doğalgazının Ukrayna'yı transit hattı olarak kullanan Avrupalı alıcılarınca hissedilmeye başladı.

GÜNCEL 02.01.2006, 17:57
Rusya'nın Ukrayna'ya verdiği doğalgazı kesmesinin etkileri, Rus doğalgazının Ukrayna'yı transit hattı olarak kullanan Avrupalı alıcılarınca hissedilmeye başladı. Rus doğalgazının önemli müşterilerinden Türkiye ise şu an için krizden etkilenmeyen az sayıda ülke arasında yer alıyor. Rus doğalgazının Batı Avrupa'daki başlıca alıcılarından İtalya, Ukrayna üzerinden gelen gaz miktarında yüzde 24 oranında azalma olduğunu açıkladı. İtalya'nın başlıca gaz tedarikçisi ENI, dağıttığı gazın yaklaşık yüzde 30'unu Rusya'dan sağlıyor.

Fransa'nın başlıca gaz tedarikçisi Gaz de France da Rusya'dan gelen gaz miktarında yüzde 25 ile yüzde 30 arasında azalma olduğunu bildirdi. Polonya hükümeti ise ülkeyi giren doğalgaz miktarında yüzde 14 azalma olduğunu duyurdu. Macaristan'a gelen gaz miktarının yüzde 40 oranında azaldığı kaydedilirken, Avusturya, Slovakya, Hırvatistan, Romanya da doğalgaz girişinde yüzde 30 civarında azalma açıkladılar. Öte yandan, Rus doğalgazının diğer önemli alıcılarından Türkiye, Polonya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan aldıkları gaz miktarında bir azalma olmadığını bildirdiler.
DenizHaber.Com
Yorumlar (1)
Mahmut AYDIN 14 yıl önce
''Bir Müsibet Bin Nasihattan Yeğdir''Ukrayna'daki Batı yanlısı iktidarı begenmeyen Rusya Mart 2006 da yapaılacak secimler öncesi Ukrayna'yı sıkıştırıyor

ve yüzde 400 zam talep ediyor.Yarın bizi de begenmeyip gaza böyle bir zam isterse vay halimize.Bu durum insallah bize bir ders olur ve kendi enerji kaynaklarımıza yöneliriz.
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?