banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Foça'da fırtına nedeniyle 7 tekne battı

İzmir'in Foça İlçesi'nde etkili olan fırtına nedeniyle balıkçılar barınağı dışında şamandıraya bağlı çeşitli büyüklükteki 7 tekne su alıp battı.

GÜNCEL 03.01.2015, 10:33
3341
Foça'da fırtına nedeniyle 7 tekne battı

Foça'da fırtına nedeniyle 7 tekne battı

İzmir'in Foça İlçesi'nde etkili olan fırtına nedeniyle balıkçılar barınağı dışında şamandıraya bağlı çeşitli büyüklükteki 7 tekne su alıp battı. Dün akşam saatlerinden itibaren rüzgarın hız kesmeye başladığı kaydedildi.

Üç gündür Ege Denizi'nde etkili olan Poyraz, dün sabah saatlerinde hızını arttırarak 90 kilometreye ulaştı. Fırtınaya dönüşen Poyraz, Foça'nın Büyükdeniz Limanı'nı çevresini olumsuz etkiledi. Bölgedeki balıkçı barınağı dışında şamandıraya bağlı çeşitli büyüklükteki teknelerden 7'si su alarak battı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hizmet dışına çıkarılıp bir hurda işleme firmasına satılan, ancak Aliağa'daki tesislerde yer olmadığı için geçici olarak Foça balıkçı Barınağı'na bağlanan 4 çıkarma gemisinin mendirek vazifesi görmesi sayesinde barınaktaki gemi ve küçük tekneler fazla zarar görmedi. Batan tekneler için kurtarma çalışmaları başlatıldı.

BARINAĞA MENDİREK İSTEDİ

Aynı zamanda barınağın işletmecisi de olan Foça Merkez Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin, tüm önlemlere rağmen çok sayıda gemi ve teknenin zarar gördüğünü, bölgeye yapılmasını istedikleri mendireğin ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Geçici bağlanan askeri gemiler sayesinde fırtınanın etkisinin olduğundan az hissedildiğini kaydeden Çetin şöyle dedi: "Hurda askeri çıkarma gemileri koruyucu bir görev yaptı, rüzgarı kesti. Foçalı balıkçılar olarak her fırsatta yapılan barınaktan memnun olduğumuzu, ancak mendireksiz bir barınağın doğal sıkıntılara açık olduğu için eksik olduğunu savunduk. Bunu her platformda dile getirmeye çalıştık. Üç gündür maruz kaldığımız fırtınada mendirek isteğimizin ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Barınak dışındaki 7 tekne maalesef sulara gömülürken, biz çok ufak hasarlarla geçen üç günü atlattık. Bu askeri gemiler çekildiğinde aynı sıkıntılar yine yaşanacak. Bu nedenle ilgilileri bir an önce barınağımızı koruyacak mendireği yapmaya çağırıyoruz."

Yorumlar (1)
ADINIZI YAZIN 6 yıl önce
o iskeleler yapılırken imza toplandı. başka yere yaılsın dendi. ama kimse bunu dinlemedi. şimdide menderek diyorlar. zaten o iskele denizin kendisini temizlemesi yeteri kadar engelliyor. yapılacak menderek foça yı tamamı ile bitirir. o iskele kullanılmayan başka koya taşınmalı. o rsası zaten batı ve poyraz ı yeterince alıyor.
25
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü