banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Flaş.. Flaş.. Rus Gemisi Sözünü Tutmadı!

Kıbrıs Rum Kesiminden 'İskenderun Limanına Gideceğini' beyan ederek kalkış izni alan Chariot adlı gemi sözünü tutmadı. Gemi Suriye'nin Tartus Limanına gidiyor!

GÜNCEL 12.01.2012, 14:43
2192
Flaş.. Flaş.. Rus Gemisi Sözünü Tutmadı!

Kıbrıs Rum Kesiminden 'İskenderun Limanına Gideceğini' beyan ederek kalkış izni alan Chariot adlı gemi sözünü tutmadı. Gemi Suriye'nin Tartus Limanına gidiyor!

Kıbrıs Rum Kesiminin Larnaka limanından 'Varış Limanının Suriye değil, Türkiye'nin İskenderun Limanı' olduğu sözünü vererek hareket izni alan Chariot adlı geminin AIS kayıtlarına DenizHaber ulaştı.

AIS kayıtları geminin söz verdiği gibi Türkiye'nin İskenderun Limanı'na değil,  Suriye'nin Tartous Limanına doğru gitmekte olduğunu ortaya çıkardı.

Dün akşam saatlerinde alınan son AIS kaydından sonra geminin AIS cihazı kapandı.  

Gemide 60 ton patlayıcı bulunduğu ortaya çıkmıştı.

'Gemi İskenderun'a Uğradı' iddiası

Öte yandan; geminin 9 Aralık'ta Rusya'nın St. Petersburg limanından yola çıktıktan sonra ilk durağının Limasol olmadığı, geminin Tartus'a zaten uğradığı ve Tartus'tan sonra İskenderun ve Seuta Limanlarına uğradığı iddia edildi.  

Geminin St. Petersburg'dan 09 Aralık 2011 tarihinde yola çıktıktan sonra 3 Ocak'ta Suriye'nin Tartus Limanı'na vardığı, buradan kalktıktan sonra da sırasıyla İskenderun, Seuta ve Limasol Limanlarına uğradığı belirtildi.

Rusya kaynaklı medyada çıkan yayınlarda geminin Rusya kaynaklı bir mühimmat var ise bunun ilk Tartus uğrağında tahliye edilmiş olması gerektiği iddia edildi.

Gemide halen bulunan mühimmatın bu nedenle geminin Tartus'dan sonra uğradığı İskenderun veya Seuta Limanlarından birinden yüklenmiş olabileceği iddia edildi.  

 

 

Yorumlar (1)
Ali Türkmen 10 yıl önce
Ülkemizde nasıl ki her büyük üretici fabrika ihracatını kendi iskelesinden yapmak istiyor, başkalarının lojistik imkanlarına mahkum kalmak istemiyorsa Kuzey Irak'taki ABDli Petrol şirketleride İhracaatlarını kendi limanlarından yapmak istiyorlar..Petrol Çeşmesinin musluğunun Türkiye veya Suriyenin elinde bulunması Petrol üreticisi şirketler açısından kabul edilemez durumdur.Şirketlerin ve ABD'nin derdi Kuzey Irak'ın Akdenizde bir deniz limanına sahip olması ve kendi petrolünü kendi limanından yüklemesi, Hürmüz ve Suez masraflarından kurtulmasıdır..Dolayısyla Kurt Akdenizin başında beklemektedir..Kuzuyu ne olursa olsun bir bahaneyle yiyecektir. Fakat malum ekonomik kriz nedenizye Kurdun takati tükenmiştir..Kuzuların sürüden ayrılıp Karakuzu-Alakuzu diye birbirine düşmesi ve kendi kendilerinin postlarını yüzmelerini ve yenecek kıvama gelmelerini beklemektedir..
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü