banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Fırtınaya Yakalanan Gemi Alanya'ya Sığındı

UKRAYNA’dan Suriye'ye giden kuru yük gemisi Akdeniz’de fırtınaya yakalandı, alabora olma tehlikesi geçiren gemi Alanya Limanı açıklarına demir attı.

GÜNCEL 26.01.2009, 15:09
Fırtınaya Yakalanan Gemi Alanya'ya Sığındı

Fırtınaya yakalanan gemi Alanya'ya sığındı 

UKRAYNA’dan Suriye'ye giden bir kuru yük gemisi Akdeniz’de fırtınaya yakalandı. 4 metre yüksekliğine ulaşan dalga nedeniyle alabora olma tehlikesi geçiren gemi Alanya Limanı açıklarına demir attı.

Ukrayna’dan yola çıkan ve Suriye’ye kuru yük taşıyan Kamboçya bandıralı ‘Kerim Hantal’ adlı kuru yük gemisi, Antalya’nın Alanya İlçesi açıklarına demirledi. Pazar gecesi uluslararası sularda dalga yüksekliğinin 4 metreye ulaşması sonucu alabora olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan gemi, Alanya Limanı açıklarına yanaşmak zorunda kaldı. Sahil Güvenlik ekipleri gemide gerekli incelemeyi yaparken ve havanın normale dönmesinin ardından geminin yoluna devam edeceği belirtildi.

YÜZDE 500 ARTIŞ

Alanya Meteoroloji Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, fırtınanın yarın etkisini kaybedeceği, ancak yağışların hafta sonuna kadar sürebileceği kaydedildi. Meteoroloji Müdürlüğü’nün verilerine göre, Alanya’da son 5 günde metrekareye 112.2 kilogram yağış düştü. Bu yıl Ocak ayında metrekareye toplam 272.5 kilogram, geçen yılın aynı döneminde ise metrekareye toplam 53 kilogram yağış düştüğü belirtildi. (dha)

Hürriyet/Burak Gül

DenizHaber.Com'un Notu:

Yukarıda içeriğini değiştirmeden, kaynağından aynen aldığımız haberle ilgili Denizhaber olarak bir düzeltme yapmak istiyoruz.Haberde adı geçen geminin adı "M/V Kerem Hantal" olup konuyla ilgili görüştüğümüz geminin armatörü Transmet Denizcilik Müdürü Sayın Vedat Şenyüzlü olayı doğrulamamıştır. Geminin problemsiz bir şekilde seferine devam etmekte olduğunu bildirmiştir.

 

Yorumlar (3)
Gemi Kaptanı 11 yıl önce
Fırtınaya yakalanan gemi Alanya'ya sığındıSayın Deniz Haber Editör

İyi akşamlar

Fırtınaya yakalanan gemi ile ilgili haber yazısı içeriği itibariyle yanlışlıklarla dolu

1- Akdeniz’de fırtınaya yakalandı. 4 metre yüksekliğine ulaşan dalga nedeniyle alabora olma tehlikesi geçiren gemi Alanya Limanı açıklarına demir attı.AKDENİZDE O GÜN ESEN HAVA SE VE SW BU YÖNLERDEN ESEN FIRTINADA 4 DEĞİL 5 METREDE DALGA OLUŞUR.DOĞRUDUR AMA BU DURUMDA GEMİ LİMAN YAKININA DEMİR ATMAZ ATMASI İMKANSIZDIR.MAKİNASI ARIZA YAPARSA KARAYA SÜRÜKLENİRSE MECBURİYET KARŞISINDA ATAR.AMA KURTULUŞ ŞANSI ÇOK AZDIR.

2-Alanya İlçesi açıklarına demirledi.GÜNEYLİ FIRTINADA DEMİRLEMESİ İMKANSIZDIR.

Pazar gecesi uluslararası sularda dalga yüksekliğinin 4 metreye ulaşması sonucu

ULUSLAR ARASI SU ŞEKLİNDE BURADA İFADE KULLANILMASI YANLIŞTIR. Alanya Limanı açıklarına yanaşmak zorunda kaldı.ALANYA LİMANI AÇIKLARINA YANAŞMAZ ALANYA LİMANINA YAKLAŞIR LİMAN OTORİTERLERİNDEN HAVA MUHALEFETİ NEDENİYLE LİMANA GİRİŞ İZNİ İSTEYEBİLİR

Sahil Güvenlik ekipleri gemide gerekli incelemeyi yaparken ve havanın normale dönmesinin ardından geminin yoluna devam edeceği belirtildi. LİMAN DIŞINDA BU GİBİ KUVVETLİ FIRTINADA GEMİYE SAHİL GÜVENLİK BOTU DEĞİL ROMORK DAHİ YAKLAŞAMAZ.ANCAK LİMAN İÇİNE YANİ MENDİREKTEN GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA GEMİYE ÇIKILABİLİR.

SAYGILARIMLA11 yıl önce
sayın gemi kaptanı'nın söylediklerine bir kaç şey eklemeyi artık bir vazife gibi görüyorum;

sayın deniz haber editörleri,

bugün Türkiye'de denizcilikle ilgili gelişmeleri bir çok insan denizhaber.com sitesinden takip ediyor,bu bağlamda Türk ve dünya denizciliğini yakından takip etme fırsatı sunan siteniz gayet olumlu bir izlenim bırakıyor ancak aylardır aylardır sitenize girdiğim her gün mutlaka bir kaç haberde gerek yanlış bilgiler gerekse yanlış açıklamalarla karşılaşıyorum.öyle ki yeni inşa edilen bazı gemilerin en boy tonaj gibi önemli özellikleri yanlış yazılabiliyor,üstelik tekrar tekrar,örneğin bu haberde üst kısımda gemi adı "kerim hantal" yazılmış altta "kerem hantal", başka bir haberde gemi boyu 160m olması gerekirken 116 m yazılmış vb her gün mutlaka karşılaştığım yanlışlıklar mevcut.tuhaf olan böylesi önemli bir sitede,önemli yazarların yer aldığı bir sitede bu haberler siteye hiç kontrol edilmeden mi ekleniyor sorusu? ve ben gerçek anlamda buraya eklenen haberlerin editörler tarafından gözden geçirilmeden gelişigüzel yerleştirildiği fikrine kapılmaya başlamış durumdayım.böylesine önemli bir amaca hizmet eden bir sitede üstelik bir sayfalık bir haberde böylesi yanlışlıkların sürekli tekrarlanmasının son derece yanlış olduğu görüşündeyim.doğru bilgilere ulaşmak dileğiyle saygılar sunarım...
muzaffer atalay 11 yıl önce
kerem hantal bu olayı italya da yaşasaydı, şu an tutuklanmıştı. yalnış anlaşılmasın gemiyi değil italya otoritelerini suçluyorum. gemiye romorkor bıle yollucaz diye tuttururlardı, sayın armatorler ve kaptanlar aman dikkat bilhassa adriyatik seyirlerinde dikkat ediniz.adamlar Somoli yi geçmiş durumdalar.
banner225
10°
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?