banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Fırtına balıkçılara hasar verdi, deniz ulaşımını aksattı

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, hızı saatteki zaman zaman 100 kilometreye ulaşan fırtına, hayatı olumsuz yönde etkiledi.

GÜNCEL 02.01.2015, 10:20
3106
Fırtına balıkçılara hasar verdi, deniz ulaşımını aksattı

Fırtına balıkçılara hasar verdi, deniz ulaşımını aksattı

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, hızı saatteki zaman zaman 100 kilometreye ulaşan fırtına, hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.

Fırtına yüzünden Balıkçı barınaklarında bulunan balıkçı tekneleri fırtınaya fazla dayanamayan iki tekne battı. Bazı tekneler hasar gördü. Üç gündür devam eden fırtına zarar vermeye devam ediyor. Bazı elektrik direkleri ve ağaçlar devrildi, evlerin kiremitleri uçtu.

Sahil bandındaki bazı çay bahçelerinin sandalye ve masaları ile devrildi, brandalar yırtıldı. Fırtına yüzünden barınaklara sığınan balıkçı teknelerinden ikisi sulara gömüldü, bazı teknelerde küçük çaplı hasarlar oluştu. Deniz ulaşımının aksamına neden olan şiddetli poyraz nedeniyle Bandırma Limanı'ndaki yükleme- boşaltma işlemlerine de ara verildi.

Açıkta Demirli olarak bekleyen bazı yük gemileri Kapıdağ sahillerinde kuytu alanlara sığındı. Bandırmalı balıkçılar fırtına yüzünden teknelerini sürekli kontrol etmek zorunda kaldı. Balıkçı Erkay Gürbüz; "Üç gündür limandayız. Fırtınanın geçmesini bekliyoruz. İki tane kayık battı. Fazla zarar ziyanımız yok. Arada bir gelip kayıklara bakıyoruz. Normal bir fırtına bu zamanda beklenen bir fırtına." dedi.

Marmara ilçesine bir mil açıkta fırtına ve dev dalgalar yüzünden karaya oturan 'Soylar' adlı boş yük gemisinde bulunan 9 mürettebat, 9 saat süren kurtarma çalışmaları sonucu karaya çıkarılabildi. Gemi mürettebatından yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı. Marmara Adası açıklarında karaya oturan boş yük gemisinde mahsur kalan mürettebatın tamamı kurtarıldı.

Saraylar Mahallesi açıklarında karaya oturan Sierra Leone bayraklı, yaklaşık 60 metre uzunluk ve 621 groston ağırlığındaki gemide mahsur kalan 9 kişiden 4'ü, gece adaya getirilmişti. Diğer 5 kişi ise olumsuz hava koşullarına rağmen sabah adaya nakledildi.

Mürettebattan ikisi Marmara Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı, 7'si ise Marmara Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde kalıyor. Makine dairesi su alan geminin kurtarılması için fırtınanın kesilmesi ve hava şartlarının normale dönmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü