banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Fethiye'de Tsunami Korkusu

Geçtiğimiz gün Fethiye Ölüdeniz'de meydana gelen 6 şiddetindeki depremin ardından bu gece Kumluova ve çevresindeki bazı yerleşim birimlerinde deniz yaklaşık 50 metre çekildi.

GÜNCEL 14.06.2012, 11:29
Fethiye'de Tsunami Korkusu

Haftasonu yaşanan depremin ardından gerçekleşen onlarca artçı sarsıntı sebebiyle tedirgin olan bölge halkı akşam saatlerinde "tsunami" söylentisi üzerine kıymetli eşyalarını alıp evlerini terk etti.

Tsunami korkusuna kapılan vatandaşlar, yerleşim yerlerini boşaltarak yüksek kesimlere doğru kaçmaya başladı. Belde sakinlerinden Ibrahim Siviş, denizin yaklaşık 50 metre çekildiğini ve depremden sonra yaşanan bu olaydan korktukları için herkesin yüksek kesimlere doğru kaçtığını belirtti.

Beldenin yüksek kesimlerinde ve ormanlık alanlarda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Birçok vatandaş geceyi römork ve kamyonetlerin kasalarında geçirdi. Bu arada belediye hoparlöründen yapılan anonslarla vatandaşların evlerine geri dönebilecekleri duyurulurken bazı vatandaşlar tsunamiden endişe ettiklerini, bazıları ise söylentiyi hırsızlık yapmak isteyen kişilerin çıkardığını iddia etti.

Bölgede hareketlilik ve tedirgin bekleyiş devam ederken bazıları römorkların içinde kendilerini güvende hissederek geceyi römork içinde uyuyarak geçirdi.

Yorumlar (1)
Prof.Dr. Aydın ŞALCI 9 yıl önce
Fethiye civarında olan 6,0 Richter ölçeğindeki deprem nedeniyle tsunami dalgası oluşacağı haberiyle, gerçekler saptırılarak halk boşu boşuna korkutulmakta ve turizm mevsiminin yeni başladığı bu günlerde Türk Turizmi adeta baltalanmaktadır. Fethiye açıklarında olan depremin şiddetinin büyüklüğüne göre, tsunami dalgası oluşturarak kıyıları vurma ihtimali yaklaşık olarak aşağıdaki zaman dilimleri içinde olacaktır.

1)Depremin merkezi kıyıdan 10 km. açıkta ise, dalgalar kıyıya 3-7 dakika içerisinde vurur.

2)Depremin merkezi kıyıdan 20 km. açıkta ise, dalgalar kıyıya 7-13 dakika içerisinde vurur.

3)Depremin merkezi kıyıdan 30 km. açıkta ise, dalgalar kıyıya 10-20 dakika içerisinde vurur.

4)Depremin merkezi kıyıdan 40 km. açıkta ise, dalgalar kıyıya 13-27 dakika içerisinde vurur.

5)Depremin merkezi kıyıdan 50 km. açıkta ise, dalgalar kıyıya 17-33 dakika içerisinde vurur.Depremin oluştuğu fay hattının kıyıya uzaklığı bilindiğinde dalgaların (her zaman dalga oluşmayabilir !)kıyıyı vurma zamanı gayet kolay hesaplanabilir. Depremden saatler sonra, panik içinde dağlara, tepelere çıkmanın hiçbir anlamı yoktur. Görevlilerin halkı bilinçlendirmesi, açıklama yapması gerekir. Bu son derece trajiKOMİK bir durumdur. Elbette; fay hattının kıyıya uzaklığını öğrenene kadar, böyle bir hesabı yapıp tahminde bulunulamayabilir. Fakat Akdeniz'in coğrafyası ve mesafeler bilindiğine göre, her bölge için zaman hesaplaması (bir nevi indeks) yapılarak, halkı bu konuda önceden bilgilendirmek mümkündür. Böylece deprem sonrası olabilecek bir tsunami için, tehlikenin ne kadar süreceği bilinebilir.

Saygılarımla.
2
açık
banner102