banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

‘Fatma anamızın eli’ deyip torpili yolladı

120 metrelik Goliath zırhlısını Çanakkale Boğazı’na gömen 74 metrelik Muavenet-i Milliye’nin komutanı Yüzbaşı Ali Haydar Öztalay, ‘Bu benim elim değil Fatma anamızın eli’ diyerek, dibine kadar sokulduğu dev gemiye 3 torpidoyu göndermiş

GÜNCEL 18.03.2017, 13:36 Nermin İstikbal
450
‘Fatma anamızın eli’ deyip torpili yolladı

‘Fatma anamızın eli’ deyip torpili yolladı

120 metrelik Goliath zırhlısını Çanakkale Boğazı’na gömen 74 metrelik Muavenet-i Milliye’nin komutanı Yüzbaşı Ali Haydar Öztalay, ‘Bu benim elim değil Fatma anamızın eli’ diyerek, dibine kadar sokulduğu dev gemiye 3 torpidoyu göndermiş.

Dünyanın en zorlu kara ve deniz çarpışmalarının yaşandığı Çanakkale Savaşları’nın sembol iki gemisi Nusret ve Muavenet-i Milliye gemilerinin kahraman askerlerinin evlatları, Milliyet için bir araya geldi. Çanakkale önlerinde bekleyen İngiliz Kraliyet Donanması’nın en büyük zırhlısı HMS Goliath’a adeta bir intihar saldırısı düzenleyerek üç torpido ile batıran Yüzbaşı Ali Haydar Öztalay’ın kızı Esin Öztalay, “Babam ömrünü Vatana hizmete adayan, yaptıklarıyla övünmeden çalışan bir askerdi. Bizi de aynı vatan sevgisi ile yetiştirdi” dedi. Döktüğü 26 mayın ile 1. Dünya Savaşı’nın uzamasını ve İstanbul’un işgalini önleyen Nusret mayın gemisinin komutanı Yüzbaşı İsmail Hakkı Beyin torunu Mehmet Gündoğdu’da sadece 18 Mart’ta değil yılın her günü dedesinin kahramanlığını hatırladığını belirtti.

Nusret’in komutanı Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey’in torunu Mehmet Gündoğdu, Muavenet-i Milliye gemisinin komutanı Yüzbaşı Ali Haydar Öztalay’ın kızı Esin Öztalay dedelerinin kahramanlıklarını anlattı. 

En büyük armada

Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları’nın üzerinden 102 yıl geçmesine rağmen Türk askerinin kazandığı büyük zaferler dünya savaş tarihindeki yerini halen koruyor. Mart 1915’te o ana kadar kurulan en büyük armada (çıkarma yapmak için oluşturulan özel donanma) ile Çanakkale önlerine gelen düşman kuvvetleri, beklemedikleri bir direniş ile karşılaşınca geri çekilmek zorunda kalmışlardı. Mayın dökme gemisi Nusret’in 7 Mart gecesinde döşediği 26 mayın ile büyük yara alan yenilmez armada, Türk topçusunun isabetli atışlarıyla da yok olmanın eşiğine geldiği için yenilgiyi kabul etmişti.

25 Nisan’daki kara harekatında da kendi hayatlarını Anadolu’nun korunmasına adayan Mehmetçik tarafından durdurulan düşman kuvvetlerine bir büyük darbe yine beklemedikleri anda küçük bir gemi olan Muavenet-i Milliye’den geldi. 74 metre boyuna rağmen etkili silahı sadece torpido olan Muavenet-i Milliye, 13 Mayıs gecesi 120 metrelik HMS Goliath’ı batırdı. Geminin torpido komutanı Yüzbaşı Ali Haydar Öztalay’ın kızı Esin Öztalay, Çanakkale Savaşları’nın yıldönümünde duygularını anlattı.

Babasının çok alçakgönüllü olduğunu söyleyen 78 yaşındaki emekli öğretmen Esin Öztalay, şunları söyledi: “Bize sadece torpidoları nasıl ateşlediği anlattı. Ölümü göze alarak işgalci gemiye yaklaşmışlar ve babam ‘Bu benim elim değil, Fatma Ana’nın eli’ diyerek ateşlemiş. O anda dev bir geminin yanına kendisini savunamayacak küçük bir gemiyle yaklaşmak bile büyük cesaret istiyormuş. Ama içlerindeki vatan ve millet sevgisi ölümü bile göze almalarını sağlamış. Bizi de bu sevgiyle büyüttü. Babam aynı Atatürk gibi kendini hiç övmezdi. Emekli olduktan sonra da aynı görev bilinci ve milletine hizmet etme sevdasıyla İzmit Belediye Başkanlığı yaptı. Bize öğrettiği Çanakkale ruhuyla geleceğe umutlu bakıyorum.”


Çanakkale’yi geçilmez yapan gemi: Nusret 
Döktüğü 26 mayın ile tarihi değiştiren Nusret gemisinin komutanı İsmail Hakkı Bey’in torunu Mehmet Gündoğdu dedesini anlattı: “Dedemin, Erenköy Karanlık limandan döktüğü mayınlar aydınlık günler yaşamamızı sağladı. Dedem de gidip dönmemeyi göze alacak kadar gerçek bir vatansever olarak tarihe geçtiği için gurur duyuyorum. Bu ruhu yaşatmaya çalışıyorum.”

Gökhan Karakaş/Milliyet

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü