banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Fatih Yılmaz’ın yazısı TERSANE dergisinde

Yazarımız Gemi İnş. Müh. Fatih YILMAZ’ın “Yerli Gemi Motoru İmalatında TÜLOMSAŞ Potansiyeli” başlıklı makalesi, “TERSANE” dergisinde yayınlandı.

GÜNCEL 12.08.2011, 16:05
2736
Fatih Yılmaz’ın yazısı TERSANE dergisinde

Fatih Yılmaz’ın yazısı TERSANE dergisinde yayımlandı.

Yazarımız Gemi İnş. Müh. Fatih YILMAZ’ın "Yerli Gemi Motoru Yolunda Bir Marka: TÜLOMSAŞ" ” başlıklı makalesi, “TERSANE” adlı derginin TEMMUZ-AĞUSTOS 2011/21. sayısında yayımlandı.

İlk olarak sitemizde yayımlanan “Yerli Gemi Motoru Yolunda Bir Marka: TÜLOMSAŞ” başlıklı köşe yazısı, yayın süresi içerisinde iki binden fazla tıklanarak oldukça geniş bir okuyucu kitlesiyle buluşmuştu.

Yazısında; MİL-GEM, Türk Koster Filosunun Yenilenmesi vb. gibi milli projelerin yüksek yerli katkı oranı ile hayata geçirilmesi için gemi sevk ve seyir sistemlerinin yerli imkanlarla üretilmesinin şart olduğunu, aksi halde yerli katkıda % 60-65 barajını aşmanın mümkün olmadığını vurgulayan Fatih Yılmaz, sektörün gemi ana ve yardımcı makine temininde dışa bağımlılığın giderilmesi için TÜLOMSAŞ Motor Fabrikası ve Pendik-Sulzer Motor Fabrikası’nın Türk denizciliğine kazandırılması önerisini yinelemişti.    

Müh. Fatih YILMAZ’ın TÜLOMSAŞ ile ilgili yazısını okumak için aşağıdaki linki tıklayınız: http://www.denizhaber.com/index.php?sayfa=yazar&id=30&yazi_id=100593&-yerli-gemi-motoru-yolunda-bir-marka-tulomsas.html   

Müh. Fatih YILMAZ’ın güncel köşe yazısını okumak için aşağıdaki linki tıklayınız: http://www.denizhaber.com/index.php?id=30&sayfa=yazar&-fatih-yilmaz.html

 

Yorumlar (2)
murat birecik 11 yıl önce
fatih'ciğim,tülomsaş -bildiğin gibi- yüksek devir üzerine uzmanlaşmış bir

imalatçı/fabrika. türev ürün ise; close coupling (veya flanş kaplin) ile set edilmiş alternatör/jeneratör. 2400hp ve 1800hp,

16v ile 12v. motor bloğu, kaynaklı konstrüksiyon.senin önerin olan (ve ben de tüm kalbimle destekliyorum)

pendik-sulzer'in aynı çatı altında birleşimi, teknik olarak pratik değil!pendik-sulzer ayağa kaldırılmalı! evet ve fakat eskişehir'de

olamaz...sevgiler

murat birecik
Fatih Yılmaz 11 yıl önce
Sn. Birecik,

Öncelikle gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederim.

TÜLOMSAŞ'ın imkan ve kabiliyetleri hakkında, sizin de hazır bulunduğunuz teknik ziyaretlerimizde gereki bilgiyi edinmiş ve değerlendirmeyi yapmış durumdayız.

Buna göre, TÜLOMSAŞ Gemi Motoru Üretim Projesi'inin ilk aşamsının konusu yüksek devirli gemi diesel motorları olmakla birlikte, ikinci aşamada düşük devirli gemi diesel motorlarının üretilmesi de söz konusu olacaktır (!)

Ayrıca, Pendik Tersanesi'nde bulunan Motor Fabrikası'nda atıl vaziyette bekleyen tezgah ve teçhizatın TÜLOMSAŞ'a nakledilmesi yönünde önerim bulunmakla birlikte, farklı şehirlerdeki iki fabrikanın tek çatı altında birleştirilmesi gibi bir önerim bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili olarak, TÜRK GEMİ İNŞA SANAYİİ İÇİN KRİZİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRME STRATEJİLERİ başlıklı yazımın 4.Malzemede Dışa Bağımlılığın Azaltılması (Gemi Motoru Üretimi) alt-başlığında yer alan alternatifli önerilerimi okumanızı tavsiye eder, kamuoyunun doğru bilgilenmesi açısından bilginize sunarım.

Syagılar, selamlar.

Fatih Yılmaz

23
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 30 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü