banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Eyüboğlu bayrağını Güney Kutbu’na ulaştırdı

Norveçli kaşif Christian Eide, Eyüboğlu Koleji öğrencileri tarafından kendisine hediye edilen Eyüboğlu bayrağını Güney Kutbu’na ulaştırdı.

GÜNCEL 31.01.2012, 12:36
2717
Eyüboğlu bayrağını Güney Kutbu’na ulaştırdı
Dünya rekortmeni Norveçli kaşif Christian Eide Eyüboğlu Bayrağını Güney Kutbuna Ulaştırdı!
 
24 günde 610 km yol katederek tek başına ve destek almadan Güney Kutbu’na giden dünya rekortmeni Norveçli kaşif Christian Eide, Eyüboğlu Koleji öğrencileri tarafından kendisine hediye edilen Eyüboğlu bayrağını Güney Kutbu’na ulaştırdı.
 
Güney Kutbu’na tek başına ve destek almaksızın 24 günde ulaşarak, yeni bir dünya rekoru kıran Norveçli kaşif Christian Eide, ülkemize özel olarak davet edilerek 21 Ekim 2011’de Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nı ziyaret etti ve öğrencilere nefes kesen olağandışı yolculuğunu anlattı. Konuşma sonrasında ise öğrenciler, Güney Kutbu’na götürmesi için Christian Eide’a Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın bayrağını hediye ettiler.
 
Bir süre önce yola çıkan Eide, 24 günlük zorlu yolculuğun ardından Güney Kutbu’na ulaşmayı başardı ve öğrencilerin kendisine hediye ettiği Eyüboğlu Eğitim Kurumları bayrağını Güney Kutbu’na dikti. Christian Eide, yolculuk süresince -35 dereceye varan soğuk hava koşulları nedeniyle Güney Amerika ve Antarktika’da 18 gün bekleme süresi dışında yolculuğun planlandığı gibi gerçekleştiğini belirtti.
 
Christian Eide bu zorlu yolculuğun ardından, 100 yıl önce Güney Kutbu’na ulaşan Norveçli kaşif Roald Amundsen’in buzdan heykeli ve Güney Kutbu küresinin önünde, elinde Eyüboğlu bayrağıyla objektife mutlulukla gülümsedi.
 
Christian Eide Güney Kutbu yolculuğu ile ilgili öğrencilere bir de öneride bulundu. Fiziksel özelliklerin bu tür aktiviteler için çok önemli olduğunu belirten Norveçli kaşif, genç yaşlarda temel antrenmanları yapmanın kişinin ileriki yaşamında büyük kolaylık sağlayacağını ifade etti.
 
 
Christian Eide kimdir?
 
Birçok macera fanatiğinin ve özellikle Güney Kutbu meraklılarının yakından takip ettiği Norveçli Christian Eide, Norveçli kaşif Roald Amundsen ve ekibinin 20 Ekim 1911 tarihinde başladıkları ve 14 Aralık 1911 tarihinde ulaştıkları Güney Kutbu’na erişim yolculuğunu, geçtiğimiz yıl 100. yıl anısına aynı rotayı takip ederek yineledi. Eide, bu yolculuğun sonunda Güney Kutbu’na tek başına, destek almaksızın ulaştı ve yeni bir dünya rekoru kırdı. Christian Eide, Güney Kutbu’na 24 gün 1 saat, 13 dakikada ulaştı.
 
Bir önceki rekor olan 39 gün 7 saat ve 49 dakika’yı yerle bir eden Eide, meraklılarına harika bir heyecan yaşattı. Güney Kutbuna desteksiz ve bu kadar kısa bir sürede ulaşması ile tarihi bir başarıya imza attı. Kuşkusuz ki, 24 gün boyunca günde ortalama 47 km katetmek ve Güney Kutbu’na ulaştıktan sonra ayaklarını uzatıp ısınmaya çalışmak Eide’ı çok yorgun fakat kıvançlı bir insan yaptı.
 
Yorumlar (0)
14
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü