Europort Kapılarını Konferanslarla Açıyor

25-28 Mart 2009 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan Europort İstanbul 2009, kriz beklentilerine meydan okuyarak 9.000 m² alanda gerçekleştirilecek.

Europort Kapılarını Konferanslarla Açıyor

DENİZCİLİK SEKTÖRÜ EUROPORT’DA HAYAT BULMAYA HAZIRLANIYOR!..

DENİZ TİCARET ODASI TARAFINDAN DESTEKLENEN VE KÖKLÜ İKİ KURULUŞ NTSR FUARCILIK VE ROTTERDAM AHOY İŞBİRLİĞİYLE ORGANİZE EDİLECEK OLAN EXPOSHIPPING EUROPORT 2009 10. ULUSLARARASI DENİZCİLİK FUARI VE KONFERANSI, DÜNYA DENİZCİLERİNE KAPILARINI AÇIYOR.  TÜRK DENİZCİLERİ, EXPOSHIPPING EUROPORT İSTANBUL’DA HAYAT BULMAYA HAZIRLANIYOR. 25-28 MART 2009 TARİHLERİ ARASINDA İSTANBUL FUAR MERKEZİ’N DE GERÇEKLEŞECEK EUROPORT İSTANBUL FUARI’NA 34 ÜLKEDEN 600’Ü AŞKIN MARKA VE 209 YERLİ-YABANCI FİRMA KATILIYOR. DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜ CANLANDIRMASI BEKLENEN EUROPORT İSTANBUL 2009, BU YIL YURT DIŞINDAN ALIM-SATIM-KİRALAMA KONULARINDA SEKTÖRE DESTEK VERECEK ÖNEMLİ YABANCI ZİYARETÇİLERİ AĞIRLAYACAK.

Türk Denizciliğinin Haber Sitesi DenizHaber.Com; Kardeş kuruluşları KaptanHaber.Com ve TurkishMaritimeNews.Com ile birlikte fuarda stand açıyor.

Bu yıl 10.su düzenlenecek olan Europort İstanbul 2009 uluslararası denizcilik fuarı, yeni gemi inşa yapımından, armatörlük, gemi yan sanayi, yat ve mega yat inşa-projelendirme, makine üretimi, deniz lojistiği, tersane işletmeciliği ve brokerlık gibi deniz ticaretinin tüm can alıcı noktalarını buluşturmaya hazırlanıyor. Dünya denizcilik sektöründe ilk 5’de yer almayı başaran Türk denizcilik sektörü 2008’in son aylarında aldığı yaraları yavaş yavaş sarmaya başlarken, 2009 için oldukça umutlu. Deniz Ticaret Odası’nın düzenlediği ve NTSR Fuarcılık ve Ahoy Rotterdam tarafından organize edilen Europort İstanbul 2009,  25-28 Mart’ta İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Exposhipping Europort İstanbul 2009 fuarına yurt dışından yoğun katılımcı gözlenirken, fuarı ticaret amaçlı ziyaret edeceğini belirten yabancı ziyaretçiler de Türkiye’nin 2009’da uluslararası denizcilik sektöründe gücünü arttıracağını gösteriyor.

25-28 Mart 2009 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan Europort İstanbul 2009, kriz beklentilerine meydan okuyarak 9.000 m² alanda gerçekleştirilecek. 2007’de düzenlenen bir önceki fuarda 7.000 m²  olan fuar alanının 2009’da gerçekleştirdiği bu önemli artış; denizcilik sektörünün canlanacağının sinyallerini veriyor. Deniz Ticaret Odası, NTSR Fuar şirketi ve AHOY Rotterdam’ın güç birliğiyle Türk denizciliğini uluslararası deniz ticaretinin önemli firmaları ve aracıları ile buluşturmayı hedefleyen EUROPORT İSTANBUL 2009; aynı zamanda sektöre yönelik önemli etkinliklere ve bir konferansa da ev sahipliği yapacak.

TÜRK DENİZCİLİĞİNİN ROTASI MASAYA YATIRILIYOR!..

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan ilk konferansın konusu “AB Bütünleştirilmiş Denizcilik Politikası ve Kriz Dönemi Uygulamaları” olacak. Denizcilik Müsteşarı Hasan Nabioğlu, Doç. Dr. Mustafa İnsel, Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan Poyraz, Deniz Ticareti Genel Müdürü Mehdi Gönülalçak ve Deniz Ticaret Odası AB Danışmanı Kemal Battal’ın konuşmacı olarak yer alacağı bu ilk bölüm 26 Mart 2009 Perşembe günü 13.30-15.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Aynı gün devam edecek konferansın ikinci bölümünün moderatörlüğünü ise Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri Aka üstleniyor. AB Denizcilik Müktesebat ve Uygulamalarında Gelişmeler ve Türk Denizciliğine Muhtemel Etkileri konulu konferans da Deniz Ticaret Odası AB Danışmanı Kemal Battal, Deniz Ticaret Odası Yön.Kur. Üyesi Tamer Kıran, Armada Eğitim Danışmanlık’dan Saniye Onur, GEMİSANDER Yön.Kur.Üyesi Akın Kandemir ve MTA Proje Danışmanı Dr. Mükerrem Şahin konuşacaklar.

İki gün sürecek konferansın ikinci gününde ise, “Türk Denizciliğinin Rotası ve Hızı” masaya yatırılacak. Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş’ın moderatörlüğünü üstlendiği konferansın bu bölümünde, Şadan Kaptanoğlu, Prof. Dr. Yücel Odabaşı, Kaan Gürgenç, Sedat Altunay, Akın Kandemir, Prof. Dr. Güldem CErit ve Kemal Battal konuşma yapacaklar.

Europort İstanbul 2009’da armatörlük, gemi işletmeciliği, brokerlık, gemi kiralama, gemi alım-satımı, tersane işletmeciliği, yeni gemi inşa-bakım-onarımı, konteyner taşımacılığı, lojistik hizmetleri ile gemi inşa yan sanayi firmaları ve ilgili bankacılık, finans, sigortacılık ile eğitim kurumlarından yerli – yabancı önemli firmalar ve en iyi markalar bir araya gelecek.  Fuar; Türk denizcilik sektörünün gücünü ve gelişimini dünyaya anlatmak ve uluslararası denizcilik sektörünün gelişiminden pay almak için katılımcılarına en uygun fırsatları sunuyor.

Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda şu anda Europort İstanbul 2009’a; 34 ülkeden 200'den fazla ulusal ve uluslararası katılımcı firma, 600'ü aşkın marka katılıyor. Yeni uluslararası pavilionların katılımı ile sınırların genişletildiği Exposhipping Europort İstanbul Fuarı’nın uluslararası arenada ki etkinliğinin sonucu olarak fuarda; Almanya, Avusturya, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, Japonya, Kanada, Kore, KKTC, Norveç, Romanya ve Yunanistan’ın uluslararası pavilyonları da yer alıyor.

Armatörlük, gemi işletmeciliği, brokerlik, tersane işletmeciliği, gemi inşa yan sanayi, konteyner taşımacılığı, kruvaziyer turizm ve feribot işletmeciliği, lojistik ve ekspertiz sörvey hizmetleri gibi denizciliği ilgilendiren birçok alanda en yeni teknoloji, ürün ve hizmetleri fuarda görücüye çıkıyor.


RAKİP ÜLKELER GLOBAL KRİZDEN DAHA FAZLA ETKİLENDİLER..

Türkiye’nin en kapsamlı denizcilik ihtisas fuarı olma özelliğini koruyan ve denizciliğin rotasını çizen tüm firmaların buluşacağı Exposhipping Europort İstanbul Fuarı hakkında bilgi veren NTSR Fuarcılık Proje Direktörü Esin Aslıhan, yaptığı açıklamada “Türkiye deniz ticaretinde son yıllarda çok ciddi başarılar gerçekleştirdi. Dünya gemi inşa sanayinde ilk 5’de yer alan sektör, deniz lojistiği ve gemi-tersane işletmeciliği konularında da en büyükler arasında yer almaktadır. Tüm bu olumlu gelişmeler ve kaydedilen hızlı büyüme 2008’in son 3 ayında yaşanan global krizin etkileriyle yavaşlamış gibi görünse de, denizcilik sektörü 2009 senesini ve Europort İstanbul 2009 Fuarı’nı yeni bir fırsat aracı olarak görüyor. NSTR Fuarcılık olarak ilk kez 2007’de düzenlediğimiz Europort İstanbul, 2009’da bizim uluslararası güçlü ortaklarımızla daha da başarılı olacak. Bu yıl 209 katılımcı, 34 ülkeden 600’ü aşkın marka fuarımızda yer alıyor.’’şeklinde konuştu.

Türkiye’nin deniz ticaretinde yarıştığı ülkelerin büyük çoğunluğunun ABD’de yaşanan finans krizinden daha fazla etkilendiğini belirten Esin Aslıhan sözlerine şöyle devam etti ; “ABD’de yaşanan kriz kuşkusuz Türkiye dahil pek çok ülkeyi her sektörde olumsuz etkiledi. Ancak, denizcilik sektörü için bu durum fırsata dönüştürülebilir. Rakip ülkeler ABD’de yaşanan finansal krizde ciddi kayıplara uğrarken Türk denizcileri şu an, kazançlarını yeni tersanelere, yeni üretim merkezlerine ve yeni lojistik yatırımlarına yapmış olmanın avantajını yaşamaktadır. Daha kısa sürede ve daha ucuza gemi inşası gerçekleştirebilen Türk denizcilik sektörü, aynı zamanda 2009’da 2. el gemi ve yeni inşalarla da öne çıkacaktır. Europort İstanbul 2009 Fuarı, Türk denizcilik sektörünün tüm avantajlarını yerli ve yabancı firmalara, aracılara, brokerlara sunmak için önemli bir fırsat yaratmaktadır. Bu yıl, yabancı ziyaretçilerde önemli artış beklemekteyiz. NTSR Fuarcılık ekibi bu konuda uzun süredir ciddi bir çalışma yürütmektedir.”

//www.europort-istanbul.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176