banner191

banner148

banner179

banner176

Ethem Pertev Yalısı'na çarpan gemiye 700 bin dolarlık haciz

Kanlıca'da Ethem Pertev Yalısı'na çarpan kuru yük gemisine 700 bin dolar tutarında haciz kondu.

GÜNCEL 12.08.2015, 20:59
 Ethem Pertev Yalısı'na çarpan gemiye 700 bin dolarlık haciz

 Ethem Pertev Yalısı'na çarpan gemiye 700 bin dolarlık haciz konuldu 

Kanlıca'da Ethem Pertev Yalısı'na çarpan kuru yük gemisine 700 bin dolar tutarında haciz kondu. Yalının sahibi Köprülü ailesi zararın çok daha fazla olduğunu belirterek haciz miktarının yükseltilmesini istedi

İstanbul Boğazı'ndan 21 Temmuz günü Marmara'ya açılan 106 metre boyundaki Sierra Leone bandıralı M/V Majed and Randy isimli kuru yük gemisi, Ukrayna'dan yüklediği tahılı Beyrut'a götürmek için 21 Temmuz günü İstanbul Boğazı'ndan geçerken dümen arızası nedeniyle Kanlıca önlerindeki Ethem Pertev Yalısı'na çarptı. Kaza sonrasında gemide ve tarihi yalıda hasar meydana gelirken can kaybı yaşanmadı. Kazanın ardından Büyükdere'ye demirleyen gemi adli ve idari işlemlerinin tamamlanması ardından yükünü boşaltmak üzere yoluna devam etti. Yalıda meydana gelen hasarın maddi boyutu ortaya çıktı. Mahkeme, hasarın 250 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında olduğu yönündeki ekspertiz raporu üzerine, hasarı 700 bin dolar olarak belirledi. Gemi üzerine 700 bin dolarlık haciz konuldu.

İTİRAZ DEĞERLENDİRİLECEK

Ancak kazanın ardından New York'tan Türkiye'ye gelen yalının sahibi Murat Köprülü'nün eşi Nina Köprülü bu miktarı az buldu. Mahkemeye başvuran Nina Köprülü yalının değerinin yaklaşık 30 milyon lira olduğunu, sadece içinin dekorasyonunu dünyaca ünlü mimar Mica Ertegün'e yaptırdıklarını ve 2 milyon lira harcadıklarını, her yerin el işçiliği ve Afrika'dan getirilen özel malzeme ile dizayn edildiğini belirterek, gemi üzerine en azından 1 milyon euro haciz tesis edilmesini talep etti. Mahkeme itirazı değerlendirmeye aldı. Diğer yandan kaza sırasında yalıda oturan Türkiye Musevi Cemaati'nin geçici başkanlarından Sami Herman'ın kızı olan Etel Baler'in Köprülü ailesine aylık 17 bin lira kira ödediği öğrenildi. Ailenin yalıyı boşaltacağı, Köprülü ailesinin bu nedenle kira kaybının da olacağı kaydedildi.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?