banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Eski başbakanlardan Bülend Ulusu hayatını kaybetti

Ulusu'nun cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde yarın öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

GÜNCEL 24.12.2015, 10:37
Eski başbakanlardan Bülend Ulusu hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan Bülend Ulusu hayatını kaybetti

Eski başbakanlardan emekli Oramiral Bülend Ulusu hayatını kaybetti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini 1977-1980 yılları arasında yürüten Ulusu, 1980'de emekli oldu. Ulusu, 1980-1983 yılları arasında başbakanlık yaptı. Bülend Ulusu, 1983 seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçildi. 

Vefat eden eski başbakanlardan emekli Oramiral Bülend Ulusu, yarın İstanbul'da toprağa verilecek.

Ulusu'nun cenazesi, Teşvikiye Camisi'nde yarın öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

İstanbul'da 1923'te doğan Ulusu, 1 Mayıs 1940'ta girdiği Deniz Harp Okulu'ndan 15 Ekim 1941'de asteğmen rütbesiyle mezun oldu. Mezuniyeti müteakip muhriplerde branş subaylığı, bölüm amirliği ve çeşitli karargah görevlerinde bulunan Ulusu, Deniz Harp Akademisi'nden 1955'te mezun oldu.

Daha sonra sırasıyla TCG GAZİANTEP Komutanlığı, çeşitli karargah görevleri ve 2. Muhrip Filotilla Komodorluğu görevini müteakip 1964'te tuğamiralliğe terfi eden Ulusu, bu rütbede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Daire Başkanlığı, Mayın Filosu Komutan Vekilliği görevlerinde bulundu. Ulusu, 1967'de tümamiralliğe terfi etti. Tümamiral olarak Harp Filosu Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı görevlerini yapan Ulusu, 1970'te koramiralliğe terfi etti.

Koramiral olarak Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve Donanma Komutanlığı görevlerini üstlenen Ulusu, 1974'te oramiralliğe terfi etti.Ulusu, oramiral olarak Yüksek Askeri Şura üyeliği ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini 1977-1980 yılları arasında yürüten Ulusu, 1980'de emekli oldu. Ulusu, 1980-1983 yılları arasında başbakanlık yaptı. Bülend Ulusu, 1983 seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçildi.

Başbakanlığı döneminde denizciliğimize önemli hizmetlerde bulunan Bülend Ulusu döneminde Pendik Tersanesi hizmete açılmıştır. 

Yorumlar (6)
ahmet cavit gür 4 yıl önce
türk denizciliğine de deniz kuvvetleri'mize de önemli katkıları olmuştur.tuzla tersaneler bölgesi olsun, armatörlere yeni teşvikler olsun,deniz ticaret odasının kurulması olsun,deniz kuvvetlerinin modernizasyonu olsun hizmetleri saymakla bitmez.12 eylül rejiminde mutedil başbakanlık da yapmıştır.ruhu şad olsun
VARLIĞIN 4 yıl önce
DEĞERLİ KOMUTANIM,

T.C. BAŞBAKANIMIZ,

DE NİZ TİCARET FİLOSUNU,

KARADE NİZ AKDENİZ DE HER LİMANDA TÜRK KOSTER FİLOSUNU KURAN DENİZCİ BAŞBAKANIMIZ.

TÜ M DÜNYAYA TÜRK BAYRAKLI KOSTERLERİN TAŞIMAYA

ADIM ATTIRAN

T.C. TARİHİNDE ALTIN HARFLER LE YAZILI OLACAKSIN.

MEKAN IN CENNET RUHUN ŞAD OLSUN.

YÜZÜ DEVAMLI GÜLEN T.C. DEĞERLİ İNSANOĞLU İNSAN.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 4 yıl önce
SAYIN BÜLENT ULUSU'YA ALLAH'TAN RAHMETLER DİLERİM. ONUN ZAMANINDA TÜRK DENİZ TİCARET FİLOSU ŞAHA KALKMIŞTI. ONDAN SONRA ÇÖKTÜ GİTTİ. NUR İÇİNDE YATSIN. www.refikakdogan.çco m
şükrü 4 yıl önce
Ölünün arkasından kötü konuşulmaz Allah rahmet eylesin.Ancak ticaret filosuna yaptığı katkı olarak somut tek bir örnek yoktur,bilen varsa lütfen yazsın
Pertev Pekel 4 yıl önce
Ortaköy Denizcilik Meslek Lisesi'nin kuruluş ve açılmasında kararlı tutumuyla destek olan, bugün denizlerde ve şirketlerde çalışan binlerce denizcinin eğitimine olanak sağlayan ileri görüşlü çağdaş komutan ve Başbakan..... Her zaman rahmetle anacağız. Ortaköy Denizcilik Meslek Lisesi ilk mezunları adına Kpt. Pertev Pekel
Hüsamettin Canbilen 4 yıl önce
Pertev kardeşim okulun yağmalanıp talan edilmesinden sonra hamsinin kılçıkları ile utançlarından ancak meslek lisesi kurabildiler.

Or adan da bu öğrencilerin doğal olarak YDO ya geçişlerini yapabilecek iken ayaklarına pranga vurup diğer liselerden %10 daha fazla puan ile üniversiteye devam şartı getirdiler.Uzun lafın kısası maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmekti.

YDO yu da alıp Tuzla'da yaz kampı olarak işletilen binada yatılı okula dönüştürdüler. Sen rahmet dile ama ben zatürre olup penisilin iğnesi yiyen arkadaşlarımı ve askeri cuntanın zorbalıklarını unutmadım.Sivil öğrenci iken zorla askeri öğrenci yapıldık.Bozuk ruh halli generallerin ve amirallerin her hafta okulu denetleyip ceza üstüne ceza yağdırmaları da cabası.

Sen Tuzla Piyade okulu komutanı Matkap Paşa lakaplı Generali tanıyormusun?? adı marangoz olduğu için matkap değildi.Sen anlarsın neden olduğunu her halde askerlik yaptın.

Rahmet dilemiyorum!! hakkımı helal etmiyorum !! Ne Bülent Ulusuya nede cuntacı Amiral Nejat Tümer'e.


Armatörlere Bülent Ulusunun hangi şartlarda kredi verdiğini ve enflasyon oranın bir kontrol edin, sonra nasıl soyulduğunuza ağlarsınız. Kimin parasıyla kime kıyak yaptılar??
27°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?