banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Eska baba, tam kurtarılıyorken battı

RİZE’de yan yatan "Eska Baba" adlı balıkçı teknesini kurtarabilmek için üç gündür sürdürülen çalışmalar başarılı olamadı..

GÜNCEL 22.12.2012, 09:24
3306
Eska baba, tam kurtarılıyorken battı
RİZE’de yan yatan "Eska Baba" adlı  balıkçı teknesini kurtarabilmek için üç gündür sürdürülen çalışmalar başarılı olamadı.. Tekne kurtarılıp limana çekildiği sırada makine dairesinin su dolması üzerine battı.

Gündoğdu Beldesi Limanı'ndan üç gün önce akşam saatlerinde Karadeniz’e açılan kaptan Süleyman Topal’a ait 'Eska Baba' adlı 30 metrelik tekne, denize ağ attı. Ancak bir süre sonra motoru arızalanan tekne balık dolan ağı çekemedi. Bu sırada ağ kayalara takıldı, kaptan ve 13 mürettebat kayıklarla kıyıya çıktı. Daha büyük teknelerle dönen mürettebatın kurtarmaya çalıştığı tekne, yan yattı. Dalgaların etkisiyle sürüklenen ve kayalara çarpan teknedeki yaklaşık 15 ton hamsi denize döküldü. Dalgaların etkisiyle hamsiler kıyıya vurdu. Rize Liman Başkanlığı’ndan gelen teknik personelin koordinesinde üç gündür yürütülen kurtarma çalışmalarından sonuç alınamadı.

Denize Yol Bile Yapıldı, Ama...

Yan yatan tekneyi kurtarma için son çare olarak taş dolgu ile denize yol yapımına karar verildi. Gündoğdu Belediyesi’ne ait kamyonlarla mendireğin ucuna taş taşındı. Yaklaşık 30 metrelik yol ile mendireğe getirilen iş makinesinin arkadan ittiği tekne iki balıkçı motoru tarafından da çekilmeye başlandı. Bir süre suda yüzdürülen balıkçı teknesi yaklaşık 70 metre kadar çekildikten sonra makine dairesinin su dolması üzerine battı. Olay sonrası Sahil Güvenlik ekipleri, tedbir amacıyla büyük teknelerin limanı giriş çıkışını durdurdu.

Tekne Sahibi Fenalaştı

Bu arada olayın ardından tekne sahibi Süleyman Topal, fenalaşarak Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Topal’ın aşırı yorgunluk ve strese bağlı olarak rahatsızlık geçirdiği öğrenildi.

Yorumlar (1)
Hasan Erşahin 9 yıl önce
Çok yazık oldu. Sonuç bu olmamalıydı..Gemi sahibine çok geçmişler olsun. Cana gelen (keşkem gelmeseydi) mala gelsin demekten başka bir şey kalmıyor. Demekki kurtarma işlemlerinin profosyonel eller tarafından yapılması gerekir. Milli servetimiz heba oldu..
26
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü