ERV Nene Hatun Gemisinin Tescil İşlemleri Tamamlandı

Sefine Tersanesi’nce inşa süreci tamamlanan ERV Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi, gemi tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kıyı Emniyeti filosuna katıldı.

ERV Nene Hatun Gemisinin Tescil İşlemleri Tamamlandı

ERV NENE HATUN GEMİSİ GÖREVE BAŞLADI

Sefine Tersanesi’nce inşa süreci tamamlanan ERV Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi, gemi tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kıyı Emniyeti filosuna katıldı.Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bünyesinde Acil Müdahale Gemisi olarak hizmete alınan Nene Hatun İstinye istasyonunda konuşlandırıldı.

Türk mühendis ve işçiler tarafından 2 yılda inşa edilen geminin 87.80 metre uzunluğunda, 18 metre genişliğinde olduğu, 45 personel ve 20 kazazede taşıma kapasitesinin bulunduğu kaydedildi. "ERV Nene Hatun"un her türlü hava koşulunda gemi kurtarma, çeki, yangın söndürme, dalış, dinamik konumlama, kazazede barındırma, deniz kirliliği analiz, tespit ve mücadele, açık deniz kontrol ve komuta gibi hizmetleri verebileceği bildirildi. Gemide, acil durumlarda kurtarılan kazazedelerin ya da gemi personelinin acil bakım ve tedavilerinin yapılacağı, 20 yatak kapasiteli bir hastanenin bulunduğu vurgulandı. Kurtarma alanından ana güverteye açılan bağlantı koridorları ve kapıların sedye taşımaya uygun genişlikte inşa edildiği belirtilen açıklamada, şu bilgiler verildi: "Hastane içerisinde, çağrı sistemi, lavabolar, tıbbi dolaplar, banyo, tuvalet, 20 hasta yatağı ve etajer, yeterli sayıda sandalye, her yatağın başında sabit oksijen hattı, priz ve tedavi hizmetlerinde gerekli olan tüm ilaç ve tıbbi malzemeler bulunuyor. ERV Nene Hatun acil durum müdahale gemisinin ulusal ve uluslararası sularda göstereceği tüm faaliyetlerde ihtiyaç duyulması halinde gemi içerisinde 7/24 sağlık hizmeti sunulması sağlanıyor. İmzalanacak protokolle İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri personelinin gemi hastanede görev yapması sağlanacak."

GEMİ HAKKINDA

Türk mühendis ve işçiler tarafından iki yılda inşa edilen Acil Durum Müdahale Gemisi “Nene Hatun” 87.80 metre uzunluğunda 18 metre genişliğinde 19,5 metre kalıp genişliğindedir. Azami Draft 7,40 m. 45 personel ve 20 Kazazede taşıma kapasitesinde. Söz konusu Gemi tarafından her türlü hava koşulunda deniz üzerinde; Gemi Kurtarma, Çeki, Yangın Söndürme, Dalış Hizmetleri, Dinamik Konumlama (DP II) Hizmetleri, Kazazede Barındırma, Deniz Kirliliği Tespit ve Mücadele, Deniz Kirliliği Analiz, Helikopter Hizmetleri, Açık Deniz Kontrol ve Komuta, Stand-by bekleme gibi hizmetler veriliyor.

Gemi içerisinde, acil durumlarda kurtarılan kazazedelerin ya da Gemi personelinin acil bakım ve tedavilerinin yapılacağı 20 yatak kapasiteli bir hastane bulunuyor. Hastane Gemi içerisinde ana güverte kısmından rescue-zone’dan erişimi kolay bir lokasyonda oluşturuldu. Rescue Zone’dan ana güverteye açılan bağlantı koridorları ve kapılar sedye taşımaya uygun genişlikte yapıldı. Hastane içerisinde; Hastane Çağrı Sistemi, Lavabolar, Tıbbi Dolaplar, Banyo, Tuvalet-lavabo, 20 adet hasta yatağı, yetere sayıda sandalye, yatak sayısı kadar etajer, her yatağın başına çekilmiş sabit oksijen hattı, her yatak başında priz ve tedavi hizmetlerinde gerekli olan tüm ilaç ve tıbbi malzemeler bulunuyor. “Nene Hatun” Acil Durum Müdahale Gemisinin ulusal ve uluslararası sularda göstereceği tüm faaliyetlerde ihtiyaç duyulması halinde Gemi içerisinde 7/24 sağlık hizmeti sunulması sağlanacak. İmzalanacak protokol ile İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri personelinin Gemi Hastanede görev yapması sağlanacak.


  •  
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat birecik
murat birecik - 3 yıl Önce

sayın editör, notasyonu errv olup, emergency response olan yerde rescue da olmak zorunluluğu vardır!.. bu işin, aberdeen'de kitabını yazdım ve bütün iskoçlar okudu... lakin bizimkiler okumadı!..

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176