banner244

banner242

banner176

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Ertuğrul Şehitleri anıldı

Faciada şehit olanları anmak için hem TCG Gemlik Fırkateyni nde, hem de Ertuğrul Şehitliği nde tören düzenlendi.

GÜNCEL 08.08.2011, 21:40
Ertuğrul Şehitleri anıldı

Faciada şehit olanları anmak için hem TCG Gemlik Fırkateyni'nde, hem de Ertuğrul Şehitliği'nde tören düzenlendi.

Kazanın meydana geldiği kıyılara yaklaşan gemideki törende ve anıtın bulunduğu yerde konuşan Türk Deniz Görev Gücü Kumandanı Tümamiral Sinan Ertuğrul, Türkiye'den gelirken Ertuğrul Fırkateyni'nin uğradığı birçok limana uğradıklarını söyledi.

"Adeta tarihi soluyarak geldik diyen" Ertuğrul, Osmanlı fırkateyni Ertuğrul'un çok önemli bir misyon için yola çıktığını ve elim bir kaza sonucu battığını kaydetti.

Tümamiral Ertuğrul, Osmanlı fırkateyninin direkt bir seyir yapmadığını, birçok Asya ülkesini de ziyaret ederek bu ülkelerin halklarıyla dostluk köprüsü kurduğunu belirtti.

Ertuğrul, iki ülke halkının da fedakarlıkları ve güçlü duruşlarıyla bilindiğini ifade ederek, birbirine ne zaman ihtiyaç duysalar, iki tarafın da fedakar ellerini uzattığını kaydetti.

Geminin batmasının ardından yapılan arama-kurtarma faaliyetleriyle bulunan şehitlerin Oşima köyünde yaşayanların yardımıyla defnedildiğini anlatan Ertuğrul, sağ kalanların da köy halkı tarafından evlerindeymiş gibi ağırlandığını söyledi.

Tümamiral Ertuğrul, Türkiye'nin şehitlerine sahip çıkan, başta Kuşimoto halkı olmak üzere Japonya'ya teşekkür etti ve Japon milletinin bu vefakarlığının Türk milleti tarafından sürekli hatırlandığına işaret etti.

Gemide ve şehitlikte yapılan her iki törene de katılan Küre Bölge Komutanı Sansei İzumi de Ertuğrul şehitlerini anmak üzere bu törende bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şehitler için saygıyla eğildiğini söyledi.

Kazanın iki ülke arasında dostluğun gelişmesine vesile olduğunu vurgulayan İzumi, 1985 yılında İran-Irak Savaşı sırasında Tahran'da mahsur kalan Japonların Türkiye tarafından tahliyesini hatırlattı.

Kuşimoto Belediye Başkanı Katsumasa Taşima da "dostluk ve itimadın gözle görülmediğini" belirterek, "Aramızdaki bu bağ gün gibi açık" dedi.

Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı kıyılarda ve şehitlikte yapılan törenlerde saygı duruşunun ardından iki ülkenin milli marşları okundu ve Türk denizcileri tarafından saygı atışı yapıldı.

Gemide yapılan törende, Türk ve Japon yetkililer geminin battığı sulara çelenk ve çiçek attı.

Gemlik Fırkateyni'nin Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı sulara açılmasının ardından bazı askerler Türkiye'den getirdiği toprağı Ertuğrul Fırkateyni'nin battığı sulara serpti.

Törenler, Türk ve Japon yetkililerin Oşima köyündeki anıta çelenk bırakmasının ardından sona erdi.

TCG Gemlik Fırkateyni, bugün Kuşimoto'dan ayrılarak yarından itibarenden Tokyo'da liman ziyareti yapacak.

Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid tarafından iade-i ziyaret ve dönemin Japon İmparatoruna hediye götürmek maksadıyla gönderilen Ertuğrul Fırkateyni, 16 Eylül 1890'da Oşima köyü yakınlarındaki Kaşinozaki deniz feneri civarında kayalıklara çarparak batmıştı.

Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102