Ereğli Tersanelerine teşvik sağlanacak

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası (BKDTO) Başkanı İrfan Erdem, "İnşallah yeni çıkacak teşviklerle tersanelerimizin kurtarılması ve işçilerimizin geri dönmesi sağlanacak" dedi.

Ereğli Tersanelerine teşvik sağlanacak

Batı Karadeniz Deniz Ticaret Odası (BKDTO) Başkanı İrfan Erdem, "İnşallah yeni çıkacak teşviklerle tersanelerimizin kurtarılması ve işçilerimizin geri dönmesi sağlanacak" dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İrfan Erdem;  geçtiğimiz günlerde Ankara'da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfak Hisarcıklıoğlu, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarları ve ilgili genel müdürlerin bulunduğu toplantı yaptıklarını söyledi.


Toplantıda, Ereğli'deki tersanelerin durumu ve gelişmeleri hakkında bilgiler aktardığını belirten Erdem, şöyle konuştu:

"Yaşanan krizle beraber ilçedeki bazı tersanelerin kapandığını, yaklaşık 8 bin kişinin de işsiz kaldığını Başbakanlık dahil bir çok birime rapor halinde aktardığımı anlattım. Tersanelerin kurtuluşuna yönelik çabalarımız olduğunu ifade ettim. Bazı çözüm önerilerinde de bulundum. Toplantıda, bölgenin yeni teşvik kapsamına alınması görüşüldü. Önceki dönemlerde gemi yaptıran armatörlere sağlanan teşvik 2004'de kaldırılmıştı. Yeni çıkacak teşvik yasasında ise hem gemi yapacak armatörlere hem de tersane sahiplerine teşvik verilecek. Tersanelerin elektrik, sosyal güvenlik sigorta prim borçları indirimi sağlanacak. Tersane borçlarının Kredi Garanti Fonu içinde taksitlendirilerek ödenmesi imkanı olacak. Ereğli, bölgesel olarak ikinci dereceden, üçüncü derece teşvik kapsamına alınacak. Bu sayede ilçedeki tersaneler büyük kazanım elde etmiş olacak. İnşallah yeni çıkacak teşviklerle tersanelerimizin kurtarılması ve işçilerimizin geri dönmesi sağlanacak."

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

ARMATOR LER NE YAPICAK MEVCUT KREDILERINE AYLIK %15 EURO YA FAIZ ODEMEK ZORNDALARKI GEMILER CALISABILSIN ! ODIYEMEDIGI GUN HERSEYINE EL KONULUYO !

ARTIK DEVLET BUYUKLERII BU FERYADII DUYSUUUN...

- 7 yıl Önce

TERSANEYE TESVIK OLSA NE OLUCAK ! SIPARIS VARMI ! YOK ! PEKI MEVCUT ARMATORLER GEMI KREDILERINI ODIYEBILIYORMU ! YOK ! OYLEYSE NE NICIN YAPILMAK ISTENILIYO ! BIZLER DENIZCILIGI DESTEKLIYORUZ DEYIP DE BIZLERIMI KANDIRIYOLAR...YALANCI SOVMENLIK BU YAPILAN TESVIKLER BELKIDE O YORENIN VEKILI OLDUGUNDANDIR ! GERCEK ŞUDURKI ARMATOR OLMASSA TERSANEDE OLMAZDIR.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176