banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

EMRE-T Haczedildi, Mürettebat Mahsur

Marmara Ereğlisi açıklarında haczedilen Türk bayraklı EMRE T adlı geminin 9 kişilik mürettebatı, hareket kabiliyeti bulunmayan gemide 10 gündür mahsur kaldıklarını bildirdi.

GÜNCEL 22.02.2013, 09:43
6489
EMRE-T Haczedildi, Mürettebat Mahsur

Haczedilen geminin mürettebatı mahsur kaldı

Marmara Ereğlisi açıklarında haczedilen Türk bayraklı EMRE T adlı geminin 9 kişilik mürettebatı, hareket kabiliyeti bulunmayan gemide 10 gündür mahsur kaldıklarını bildirdi.

Marmara Ereğli Martaş Limanı açığında İstanbul İcra Dairesi tarafından haczedilen Türk bayraklı EMRE T gemisinin 9 kişilik Türk personeli açık denizde mahsur kaldı. Sefer sonrası sahibi tarafından satılıp alacaklarının ödenmesini bekleyen personel 10 gündür yakıtsız, susuz ve kumanyasız kaldıklarını ve acilen çözüm için yardım beklediklerini dile getirdi.

Gemi Kaptanı Alaattin Alçil, "Gemide yeterli yakıt, su ve kumanya kalmadığından ben ve mürettebatım zor şartlarda yaşıyoruz. Olası bir fırtına, yangın, sürüklenme ve gemide hastalanan personel olması durumunda hareket kabiliyetimiz olmadığından bir çevre karşısında mal ve can emniyeti sağlanması mümkün olmayacaktır" diye ifade kullandı.

Kaptan Alçil, "İcra yasası gereği gemiyi haczeden kurum ya da kuruluşun "haczedilen malın güvenliğini sağlar" maddesi uyarınca karşımızda muhatap bulamamaktayız. İcra takibi yapılırken ilgili mevzuatın tam uygulanmaması ve Liman Başkanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın bilgi ve deneyimlerine bilirkişi olarak başvurmaması felakettir. İlgilileri uyarıyorum" dedi.
 Gemideki 2'nci Makinist Ali Kıvırcık, "Sefer sonu gemi satılıp ücretlerimizi alıp inecektik. Biz ve ailelerimiz perişan durumda. Balık tutarak yiyeceğimizi sağlıyoruz. Ancak geceleri yakıtsızlıktan jeneratörleri kapatıyoruz. Çok soğuk oluyor. Deniz suyu ile temizlik ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Kenya'da, Ürdün'de, Somali'de rehin kalan gemici meslektaşlarımızı duyuyorduk. Memleketimizde böyle mağdur olacağımızı asla düşünemezdim" diye ifade kullandı.

Açık denizde mahsur kaldıklarını ifade eden gemi mürettebatı, personelin psikolojik ve sağlık sorunları yüzünden geminin emniyetinde zafiyetler olabileceğini ve olacak kazalardan sorumlu olmadıklarına ilişkin dilekçeyi de resmi makamlara ilettiklerini söyledi.

Yetkililer, geminin kimyasal madde taşıyan tanker olması münasebetiyle önceki yüklerin oluşturduğu gazların olası bir sıkışma karşısında patlama riskini taşıdığına ifade ediyor. 4 bin 800 grostonluk gemide 10 gündür mahsur kalan ve gemiyi terk etmeyen personel sınırlı miktardaki yakıtında bitmesi durumunda jeneratörleri kapatmak zorunda kalacaklarını ve bunun da olası bir kazaya sebebiyet verebileceğine dikkat çekiyor.

Yorumlar (5)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 9 yıl önce
İşte sevgili gemiadamları, sendikacılık ve sendikalılaşma bu medenle çok önemlidir. İlk fırsatta tüm gemiadamları varsa gemiadamları sendikasına üye olmalıdırlar. Şimdi ben Türkiye'de varsa gemiadamları sendikası, koşardım bu gemiadamlarının yardımlarına; üye olup olmadıklarına bakmaksızın. Ayrıca tüm sivil denizcilik toplum kuruluşları, Defamed, Bader, Doder ve diğerleri, karınca kararınca elinizden ne geliyorsa koşun bu zavallı gemiadamlarının yardımlarına, insanlığın ölmediğini göstermek için, açlıktan ölecekler, soğuktan donacaklar yoksa?! Onlar yoksa ey Müslümanlar, ey İslam dernekleri koşun bu gemiadamlarının yardımlarına, yoksa bu kış kıyamette donacaklar, açlıktan ölecekler bir Müslüman ülkede. Gemiadamları bağırıyor:"Bir Müslüman yok mu?" Kur'an sizi çağırıyor, duymuyor musunz? www.refikakdogan.com
kaptan 9 yıl önce
o gemide bulunan personel ve zabitler zamanında insanlar hakkını arayıp parasını alıp gemiden inerken biz nasıl olursa alırız mantığıyla gemide kalmış kişiler. bu düşüncedeki gemiadamları bu tip durumlarla karşılaşmaya müstahak. hakettiğiniz yerdesiniz alaattin kaptan şimdi ağlamayın boşuna...
suat arman 9 yıl önce
bir kaptan olarak donatanı temsil ettiği için kaptanın yapabileceği birşey yok iyi niyetinden donatan kazansın öder diyerek düşündüğünden olabilir ortada ayıp varsa haczi koyanın veya donatanın insanları hepi topu 100-200 bin dolar için mağdur etmesidir ki ben bu konuda tc bayraklı bir gemide bu kadar mahsur mahrum kalınmasına şaşırıyorum bu gün suriyelilere vs dünya yardım gidiyor bir motor kumanya ve 1 barge su ile 20-30 ton dizelin total maliyeti nedir (50000 usd ) en azından sorun çözulene kadar 1-2 ay idare ederdi.
Hakan Karabulut 9 yıl önce
sevgili kardeşim hak aramaktan yoksunluğu bu şekilde anlatman çok yanlış.o gemideki insanların ailelerinin ne şekilde zor durumda kaldığını sen anlayamazsın ezbere konuşma burada. nasıl bir sıkıntı içinde olduklarını sen bilemezsin. burada klavye artistliği yapmanın bir lüzumu yok
Onemli degil 9 yıl önce
İki yanlislik var haberde.gemi kaptani alaattin alcil degildir.alaattin kaptan ikinci kaptandir.ayrica gemi 4800 gross degildir.ah su haberleri bi kere de olsun arastirip sorusturup yapin. !
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü