banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Emniyet'ten Kaçak Akaryakıt Operasyonu

Yapılan 23 ayrı operasyonda 49 şüpheli yakalandı‚ şahıslardan kaçak 175 ton akaryakıt‚ 8 adet akaryakıt tankeri ve 2 adet tekne ele geçirildi.

GÜNCEL 07.01.2010, 00:01
Emniyet'ten Kaçak Akaryakıt Operasyonu

Kaçak Akaryakıt Operasyonunda 49 Şüpheli Yakalandı

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle:

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce Ülkemiz ekonomisine büyük zarar veren ve haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla suç işleyen şahıslara yönelik yapılan çalışmalarda; illegal yollardan yurdumuza getirilen kaçak akaryakıtın İlimizin değişik ilçelerinde bulunan sahil şeritlerinde‚ tır parklarında‚ petrol istasyonlarında pazarlanacağı tespit edilmesi üzerine;

Görevlilerimizce Fatih‚ Bakırköy‚ Pendik‚ Küçükçekmece‚ Büyükçekmeçe‚ Başakşehir‚ Ataşehir‚ Çatalca‚ Sancaktepe‚ Sultangazi ilçelerinde yapılan 23 ayrı operasyonda 49 şüpheli yakalanmış‚ şahıslardan kaçak 175 ton akaryakıt‚ 8 adet akaryakıt tankeri ve 2 adet tekne ele geçirilmiştir.

Olaylarda yakalanan 49 şüphelinin 44'ü ifadesi alındıktan sonra 5015 Sayılı Petrol Piyasası Kanununa Muhalefet suçundan adli makamlara sevk edilmişler‚ kaçak akaryakıt temin eden ve yakalanan 5 organizatör ise haklarında Örgütlü Halde Akaryakıt Kaçakçılığı suçundan düzenlenecek soruşturma evrakıyla adli mercilere sevk edileceklerdir.
 
ELEGEÇEN MALZEMELER

  • 175 Ton Kaçak akaryakıt
  • 8 adet akaryakıt tankeri
  • 2 adet tekne
Yorumlar (3)
Ayhan AKYILDIZ 10 yıl önce
haberdeki tespit edilen akaryakıt kaçakçılığında kaçak yakıtın temin noktası deniz olduğuna göre, bu kaçakçılıkla mucadele etmesi gereken birimleri Gümrük, Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik olarak sayarsak ve bu kurumları Devlet olarak değerledirirsek gerçek olan Devletin haberi olmadan denizde bir çakıl taşının dahi yerinden oynama olasılığı SIFIR'dır. Kontrol zaafiyetleri tüm mucadele etmesi gereken memurlar olmasa dahi bir kısmının zaafıyetleri de eklenince haberdeki gerçeklerin ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Haberdeki akaryakıt kaçakçılığı türü TÜRKİYE'deki tüm akaryakıt kaçakciliğini 10000 birim olarak değerlendirirsek 1 birim dahi etmediği görülecektir. Önemli olan mucadele etmesi gereken birimlerin bir araya gelerek BİZ diyerek takım ruhuyla mucadele etmesidir. Bu mümkünmüdür?. TÜRKİYE'nın içinde bulunduğu durum itibarıyle bügün mümkün görülmemekte, temennim hayal gibi görülse de yakın bir zamanda mümkün olmasıda temennimdir. Esas akaryakı kaçakçılığı ülkemizde faaliyet gösteren petrol şirketlerinin faaliyetlerin EPDK'munca çok esaslı olarak takıp edilmesi, ithal edilen solvent gibi petrol türevlerinin kimler tarafından, ne kadar ve ne maksatla ithal edildiğinin takibi, ithal miktarının yıllara göre artışının incelenmesi sonucu görülecektir. En önemli hususlardan biri de akaryakıtın milli yakıt olduğunu gösteren MARKER sisteminin kontrolu ve doğabilecek zaafiyetlerin önlenmesidir. Bu hususlar mucadele etmesi gereken birim/kişilerce bilinmektemidir? Çok iyi bilinmekte fakat nedense gereken tedbirlerin ortaya konamaması/konmaması düşündürücüdür. Saygılarımla.
ali camur 10 yıl önce
Memleketimizde faiş fiyata yakıt satıldıgı sürece bu haberleri daha cok okuruz.
mehmet akkale 9 yıl önce
rüşvet oldukça akaryakıt pahalı oldukça daha bu haberleri çok okuruz.solvent toulen ksilen white sprite palm yağı vb gibi ürünler mazot yerine kullanılıyor.10 numara adı altında bu işler yapılıyor,ulusal marker dediler bu iş bitecek dedik daha da arttı.durum ortada fazla söze gerek yok.kırsal motorin 3 lira yapma mazot 1.8lira alan haklı satana gelince;piyasada haksız rekabete yol açıyor,çevreyi kirletiyor vs...devletimizin buna bir an önce el atması lazım.biz istasyon sahipleri şu anda zarar ediyoruz şubeyi kapatmak zorunda kaldık böyle devam ederse merkezide kapatacaz...
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?