banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

"Elde kalan gemileri Afrika'ya satalım"

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gemi inşa sanayiinin gelişmediğini söyleyen Devlet Bakanı Çağlayan, “Yapılıp çeşitli sebeplerle elde kalan gemileri bu ülkeye satabiliriz” dedi.

GÜNCEL 08.11.2009, 10:17
2185

Çağlayan: Gemileri satmak için rotayı Afrika’ya çevirelim

CAPE TOWN/ANKARA (A.A)

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gemi inşa sanayiinin gelişmediğini söyleyen Devlet Bakanı Çağlayan, “Gemicilerimizin yaptığı, ancak çeşitli sebeplerle ellerinde kalan gemileri bu ülkeye satabiliriz” dedi

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne (GAC) yönelik ticari heyet gezisinin çok verimli geçtiğini belirtirken, “THY’nin sefer sayısının 7’ye çıkarılması, karşılıklı deniz taşımacılığı seferlerinin desteklenmesi ve gemi yapımı sektörünün bu ülkeye gelmesi konusundaki tekliflerimiz memnuniyetle karşılandı” dedi.

GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRECEĞİZ

GAC Sanayi ve Ticaret, Bayındırlık ve Madencilik bakanları ile görüştüğünü belirten Bakan Çağlayan şöyle konuştu: “Karşılıklı denizcilik seferlerini ve deniz ticaretini geliştirelim, denizcilikte ikili seferlerimizi koyalım, dedik. Burası bir deniz ülkesi, ama burada gemi inşa sanayi hiç gelişmemiş. Türkiye 4. büyük gemi inşa sanayine sahip. Gelin bu konuda güçlerimizi birleştirelim, dedim. Sanayi ve Ticaret Bakanı’na bu konuda ‘Siz istiyorsanız gemicilik sektörümüzü getiririz, burada tersane işletir size. Sizin siparişlerinizi, dünyanın en iyi en kaliteli gemilerini yapar’ dedim. Kriz sebebiyle epey gemimiz bekliyor. En azından biz buraya, gemicilerimizin yaptığı, ancak çeşitli sebeplerle ellerinde kalan, yarım, tamamlanmamış ve tamamlanacak birçok gemiyi de hesaplı bir şekilde satabiliriz. Kimyasal tankerleri de satmamız mümkün. Bu konulardaki notlarını aldılar.”

KITANIN YÜKSELEN GÜCÜ

GAC’ın Afrika Kıtası’nın yükselen, tetikleyici gücü olduğunu, sanayide, GSMH’da ve dış ticarette Afrika’nın toplamının 3’de 1’ine sahip bulunduğunu bütün bağlantıların, uçuşların GAC üzerinden yapıldığını hatırlatan Bakan Çağlayan, “GAC çok önemli bağlantı merkezi. Bu çerçevede THY’nin doğrudan sefer ve kargo seferi sayısının artırılması konusunu dile getirdik. Şu anda haftada 4 gün THY sefer yapıyor. Her gün sefer yapmak istediğimizi ifade ettik. THY bağlantı sayısı 7’ye çıkacak. Tabii bu olunca kargo seferleri başlayacak. Kargo seferleri başlayınca bizim özellikle işlenmiş gıda ihracatı imkanı olacak” dedi.

Yorumlar (2)
murat birecik 13 yıl önce
sayın bakanım,buyurun satın! elinizi tutan mı var?saygılarımla

murat birecik
KERİM CAN 13 yıl önce
DEVLETTE SATACAK BİŞİ BIRAKMADINIZ ŞİMDİ BU ALANDAKİ UZMAN DENEYİMİNİZİDE ÖZEL SEKTÖRLE PAYLAŞIN ARTIK TAM ZAMANIDIR.
20
az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü