banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Ekonomik ömrünü tamamlamış gemilere teşvik taslağı hazırlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü “Hurdaya Ayrılan Türk Bayraklı Gemilerin Yerlerine Yeni Gemi İnşa Edilmesinin Teşviki Yönetmeliği Taslağı” hazırladı.

GÜNCEL 28.11.2020, 23:43 Nermin İstikbal
Ekonomik ömrünü tamamlamış gemilere teşvik taslağı hazırlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hurda teşviki çalışması yapılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, kabotajda ve uluslararası sularda etkin ve güvenli bir taşımacılığın desteklenmesi amacıyla ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış gemilerin hurdaya ayrılmasına ve yerine inşa edilecek gemilere teşvik sağlanmasına ilişkin "Hurdaya Ayrılan Türk Bayraklı Gemilerin Yerlerine Yeni Gemi İnşa Edilmesinin Teşviki Yönetmeliği Taslağı"nın hazırlandığı bildiriliyor.

Hurdaya ayrılan gemilerin yerine yeni gemi inşa edilmesi teşviki taslağının İMEAK Deniz Ticaret Odası ve KOSDER önderliğinde çalışmaları uzun süredir devam eden Türk Koster Filosunun Yenileme Projesi için de önemli bir adım olarak görülüyor.

İMEAK Deniz Ticaret Odasının resmi internet sitesinde yer alan duyuru şu şekildedir:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden alınan 20.11.2020 ve E-21113123-010.03-64664 sayılı yazıda kabotajda ve uluslararası sularda etkin ve güvenli bir taşımacılığın desteklenmesi amacıyla ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış gemilerin hurdaya ayrılmasına ve yerine inşa edilecek gemilere teşvik sağlanmasına ilişkin "Hurdaya Ayrılan Türk Bayraklı Gemilerin Yerlerine Yeni Gemi İnşa Edilmesinin Teşviki Yönetmeliği Taslağı"nın hazırlandığı bildirilerek Odamız görüşleri istenmektedir.

Odamız görüşüne esas teşkil etmek üzere söz konusu Taslağın incelenerek olası görüş, değerlendirme ve önerilerinizin 17.02.2006 tarihli ve 26083 sayılı Resmi Gazete'de yer alan ve ekte sunulan Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ekindeki "Taslaklar Hakkında Görüş Bildirmesinde Kullanılacak Form"a uygun olarak hazırlanmış "Değerlendirme Formu"na işlenmek suretiyle en geç 01.12.2020 Salı günü mesai bitimine kadar (giti@denizticaretodasi.org.tr  adresine)  gönderilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ve rica ederim.

Yorumlar (1)
İsa ülker 2 ay önce
Görselde kullanmış olduğunuz gemi özellikleri ve boyutları sebebiyle taslağın kapsamı dışındadır. Taslak tamamen KOSDER in talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda hazırlandığı görülmektedir. İç sularda kullanılan akaryakıt tankerlerinin de yaş ortalamasının oldukça yüksek ve tonajlarının ortalama 1000 grt altında olduğunu düşünürsek kapsam dışında kaldıkları ortadadır. Tek cidarlı, yaşlı ve yorgun akaryakıt tanker filosunun yenilenmesi koster filosunun yenilenmesi kadar aciliyeti olan bir husus olduğunu yetkililerin değerlendirmeleri gerekir.
parçalı bulutlu
banner102