banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Eko-gemi"den iddialı yolculuk

Yeni Zelanda'da yapılan, biyodizelle çalışan "eko -gemi" Earthrace gelecek yıl dünyayı dolaşma dalında dünya hız rekorunu kırmayı hedefliyor.

GÜNCEL 20.12.2007, 13:30

"Eko-gemi"den iddialı yolculuk

AFP - LONDRA - Yeni Zelanda `da yapılan, biyodizelle çalışan `eko -gemi` Earthrace gelecek yıl dünyayı dolaşma dalında dünya hız rekorunu kırmayı hedefliyor.

24 metrelik gemi, 1 Mart `ta İspanya `nın Valencia şehrinden kalkıp Atlantik , Pasifik ve Hint okyanuslarını, Panama ve Süveyş kanallarını geçerek 24 bin deniz milinden (44 bin 400 km.) fazla dolaşacağı yolculuğa çıkacak. Yeni Zelandalı kaptan Pete Bethune , şu anki dünya rekoru olan 74 gün 20 saat 58 dakikayı kırarak Guinness Rekorlar Kitabı `na gimek istediğini söylüyor. Earthrace, 3 milyon dolar harcanarak inşa edildi; Bethune de evini ve mallarını satarak destek verenlerden. Kaptan ayrıca iki gönüllüyle birlikte liposuction ameliyatı olarak projeye sembolik bir katkıda bulundu; zira üç kişiden çıkan 10 litre insan yağ dokusu, gemiye 15 km. ilerleyecek gücü sağlıyor . Geminin biyoyakıtla çalışmanın yanı sıra toksik olmayan boyayla kaplı olması gibi başka ekoloji dostu özellikleri de var. Tüm yolculuk için 165 bin litre biyodizel yakıt yeterli.

Radikal

Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?