banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Ege'de Ürperten Kurtarma Anları

Biri çocuk iki kişinin cesedini kaybolmasın diye ellerinden tekneye bağladılar

GÜNCEL 23.12.2015, 23:08
482
Ege'de Ürperten Kurtarma Anları

Biri çocuk iki kişinin cesedini kaybolmasın diye ellerinden tekneye bağladılar

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde Kuşadası Körfezi açıklarında Suriyeli kaçak göçmenleri taşıyan tekne alabora oldu. 11 kişi hayatını kaybetti, 7 kişi kurtarıldı.

Denizde ölüm kalım savaşında hayata tutunamayan biri 1.5, diğeri 25 yaşlarında iki kişinin cesetlerinin kaybolmaması için batan tekneye ellerinden iple bağlandığı ortaya çıktı. Yaşadığı dehşet anlarından sonra çocuğunu kaybeden bir anne uzun süre yavrusunu kucağından bırakmadı. Kuşadası Körfezi’nin İzmir’in Selçuk ilçesi Pamucak Sahili açığında alabora olan ve aralarında çocukların da bulunduğu 11 Suriyeli’nin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili balıkçıların cep telefonuyla çektiği görüntüler, dehşet anlarını gözler önüne serdi.

Kaçakların teknenin alabora olması sonucu boğularak yaşamını yitiren bir çocuğun cesedini, kaybolmaması için ellerinden tekneye bağladıkları ortaya çıktı. Kaçakları bularak Sahil Güvenliğe haber veren balıkçılardan Özder Kaptan teknesinin sahibi Özder İpek, "Pamucak açıklarında denizde can yeleklerini farkedip o bölgeye yöneldik. Yanlarına geldiğimizde büyük bölümü batmış bir fiber teknenin su üstünde kalan bölümünde insanlar gördük. Onları tekneye almaya çalıştık. Biri kadın 3 kişi canlıydı. 1.5 yaşlarında bir çocuk ile 25 yaşlarında bir erkek ise ölmüştü. Denizde kaybolmasınlar diye biri bebek olan 2 cesedi ellerinden batan tekneye bağlamışlardı. Tekneye aldığımızda annenin bir çocuğunun daha olduğunu ve onu boğulduktan sonra cesedini kaybettiklerini öğrendik. Sahil Güvenliğe koordinatları verdik. Bundan sonraki aşamada arama kurtarma çalışmalarını onlar yürüttü" dedi. Kaptan İpek, kaçak göçmenlerin göz göre göre ölüme gönderildiklerini de belirtip, "En fazla 4 kişinin binebileceği tekneye 18 kişi bindirmişler. Ve hepsi aynı aileden. Teknenin dümenini de onlara bırakmışlar. ’Doğru gidin Sisam’a çıkarsınız’ demişler. Büyük bir vicdansızlık bu" dedi.

Yorumlar (0)
banner255
2
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü