Eceaabat havaya uçacaktı...

Çanakkale Boğazı'nda dümeni kilitlenen 'Lady Juliet' adlı gemi, akıntıya kapılıp sürüklenerek mendireğe çarptı. Gemi alev alsa, Eceabat havaya uçacaktı...

Eceaabat havaya uçacaktı...

Eceaabat havaya uçacaktı 
 
Çanakkale Boğazı'nda dümeni kilitlenen 'Lady Juliet' adlı gemi, akıntıya kapılıp sürüklenerek mendireğe çarptı. Depolarında 6 bin 900 ton amonyum nitrat ile tonlarca patlayıcı bulunan gemi alev alsa, Eceabat havaya uçacaktı...

Çanakkale-Eceabat önceki gün Birinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük tehlikeyi atlattı. Ukrayna’dan aldığı yükü Cezayir’in Skikdy Limanı'na götüren ST Vincent bayraklı 162.30 metre uzunluğundaki 11 bin 978 grostonluk Lady Juliet isimli kuru yük gemisi, bugün saat 00.20 sıralarında Çanakkale Boğazı'ndan geçerken arıza yaptı. Kontrolden çıktığı tahmin edilen gemi, Eceabat Limanı mendireğine çarparak karaya oturdu.

Geminin kaptanı Krasnıkov Volodymyr, telsizle durumu Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bildirince bölgeye römorkörler sevk edildi. Ancak Çanakkale Liman Müdürlüğü, bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat maddesinin tehlike oluşturabileceğini gözönünde bulundurarak çalışmalara izin vermedi.

Liman Müdürlüğü'nce kurulan komisyonun yaptığı çalışmada ortaya korkunç bir envanter çıktı. Gemide patlayıcı yapımında kullanılan 6 bin 900 ton amonyum nitrat, 152 bin 677 kilogram roket patlayıcı şarjı, 24 bin 600 kilogram bomba patlayıcı şarjı, 69 bin 16 kilogram çeşitli yük ve 87 kilogram patlayıcı nesneler çıktı. Eğer bu yük fırtına veya karaya oturduğu sırada patlasaydı, Eceabat haritadan silinecekti.

Takvim Gazetesi'nin ulaştığı Uluslararası Kılavuz Kaptanlar Birliği Başkan Yardımcısı Cahit İstikbal, Lady Juliet'in Çanakkale'de değil de İstanbul Boğazı'nı geçerken bir kaza yapsa ve infilak etseydi büyük bir felaket yaşanacağını söyledi. İstikbal, gemideki amonyum nitratın patlaması durumunda İstanbul'un yarısının havaya uçabileceğini kaydetti. Son dönemde Karadeniz'deki ülkelerden kalkan gemilerin standartlarının fazlazıyla düştüğünü de vurgulayan İstikbal, "Bu nereye kadar devam edecek?" diye sordu.

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Müdürü ve yüksek mühendis Erkan Arslan ise olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: 2003'te Neva Şalom Sinagogu saldırısında 2 ton amonyum nitrat kullanılmıştı. Gemideki amonyum nitrat bunun 3 bin katı. Gemideki diğer maddeler de patlamayı hızlandırıcı maddeler olarak aktif hale gelebilirdi. Patlamaması büyük bir şans, ortalık cehenneme dönerdi!
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
serhat kaptan
serhat kaptan - 9 yıl Önce

arkadaşlar lütfen deniz haber olarak haberleri yayınlarken düzelterek yayınlıyalım.ulkemız bogazlarından her yıl 1 mılyon tonun üstünde amonyum nıtrat ve benzerı tehlıkelı yukun geçtıgı gerçeğini ve bu yukun kendı başına taşınırken çarpma veya karaya oturma sırasında patlamıyacagı gerçegını belırtmemız lazım lutfen bız denız haber olarak ınsanlara gerçeklerı anlatalım

Cahit İstikbal
Cahit İstikbal - 9 yıl Önce

Değerli Okuyucular;

Sanırım ben de medyanın azizliğine uğramış oldum.

Takvim gazetesinde yayınlandı bu haberin orijinali. Beni Sabah Muhabiri olarak arayan arkadaşımıza ben; Amonyum Nitrat yükünün patlayıcılık derecesi hakkında bir yorum yapamayacağımı, ama genel olarak İstanbul Boğazaından geçiş yapan gemilerin teknik durumlarının giderek kötüleştiğini, neredeyse haftada bir ya da iki geminin Boğaz geçişi esnasında arıza yapmaya başladığını, Karadeniz'deki bazı ülkelerin ekonomik durumlarından da kaynaklanan bir kötüleşme olduğunu, kazanın bir tanker tarafından meydana çıkması halinde felaket derecesinde sonuçlar doğurabileceğini söyledim.

Ama;

Sanırım gündemdeki kaza daha cazip gelmiş olacak ki, gazete söylediklerimi biraz farklı verdi.

Ayrıca söylemek isterim ki, bahse konu gemide sadece amonyum nitrat değil, bu yükü tetikleyebilecek başka patlayıcılar IMO klasında yükü vard.

Saygılarımla.

sebgetullah seydaoğlu
sebgetullah seydaoğlu - 9 yıl Önce

yani böyle bir habere ve habercilik anlayışına ne denilebilir kiolmayacak olayları hiç araştırmadan, gerçeği öğrenmeden, en önce biz haber verelim diye yanlış haberi yapıştırmanın anlamı ne

Kurtoğlu Muslihittin Reis
Kurtoğlu Muslihittin Reis - 9 yıl Önce

benim kadırgalarımda bile bu kadar barut yoktu. Amonyum nitrat işin hikayesi. Gemi ağzına kadar cephane dolu. haberde az bile yazmışlar. Sebgedullah efendi habere kusur bulacağına bu gemi nasıl böyle geçmiş onu araştır. Boğazları civarında insanlar da yaşıyor sadece kuşlar değil.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176