banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Düşmanın Bile Olsa Duracaktın

Kumburgaz'da 58 gün önce deniz bisikletiyle açılarak kaybolan 5 gençten 4'üne hala ulaşılamadı.

GÜNCEL 13.10.2014, 16:16
2911
Düşmanın Bile Olsa Duracaktın

Savcıdan İDO kaptanına: Düşman bile olsa duracaktın

Kumburgaz'da 58 gün önce deniz bisikletiyle açılarak kaybolan 5 gençten 4'üne hala ulaşılamadı. Denizde gençlere yardım etmediği için suçlanan İDO kaptanının savcılık sorgusu ortaya çıktı. Kumburgaz'da 58 gün önce kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılarak kaybolan 5 gençten 4'ünün cansız bedenine ulaşılamadı. Aileler en azından oğullarının mezarı olması için cesetlerin bulunmasını isterken, denizde gençlere yardım etmediği için suçlanan İDO kaptanına savcının sorduğu kritik sorulara ve aldığı cevaplar yayınlandı.

Vatan gazetesinde Çağdaş Ulus imzasıyla yayınlanan habere göre, gençlere fırtına nedeniyle yardım etmediğini belirten kaptan Yavuz Yılmaz'a savcı İDO'nun gönderdiği resmi yazıyla yanıt verdi. Yazıya göre olay yerinde fırtına yok.

KUMBURGAZ'DA SKANDAL İDDİA: BİR KADIN BULMUŞLARDIR...

Tutuklu yok Olayın duyulmasıyla, ruhsatsız deniz bisikleti işlettiği iddia edilen Sinan Önügören tutuklandı. Ancak, 3 Eylül tarihinde delil yetersizliğinden Büyükçekmece 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakıldı. Kayıp yakını aileler, Önügören'in serbest bırakılmasına büyük tepki gösterirken, tekrar tutuklama talebiyle mahkemeye başvurdu.

Ardından acılı aileler, gençlerin denizde boğulduğunu görüp yardım etmeyen İDO kaptanı hakkında suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili soruşturma başlatan savcılık; soruşturmayı İDO kaptanı üzerinde yoğunlaştırdı. Vapurun kamera kayıtlarına el koyan savcılık İDO kaptanının seyir defterini de inceleme altına aldı.

Savcının terleten soruları

Denizde gençlere yardım etmediği için suçlanan İDO kaptanının ifadesini alan Büyükçekmece Başsavcılığının kaptan Yavuz Yılmaz'a sorduğu kritik sorulara ve kaptanın yanıtlarına ulaştı.

İşte o sorular ve yanıtları

Savcı: Denizde Can ve mal koruma hakkındaki kanununa göre: "Her kaptan denizde can tehlikesine uğramış olarak rast geldiği kimselere düşman bile olsa kendi gemisini kendi adamlarını ve yolcusunu ciddi bir tehlikeye atmaksızın her yardımı yapmakla görevlidir" hükmüne rağmen neden deniz otobüsünü geri çevirerek yardıma gitmediniz?

Kaptan: Kontrol ettiğimizde kimseyi görmedik. Hava durumu da fırtınalı olup 449 yolcumuz olduğu için geminin ve yolcuların hayatını tehlikeye atmamak için geri dönmedim.

Savcı: Her ne kadar savunmanızda hava muhalefetini gerekçe göstererek yardım etmediğinizi söyleseniz de İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'den gelen 27/08/2014 tarihli yazıda olay günü Marmara'nın Kıyısında (olayın yaşandığı yer Kuzey Marmara) fırtına nedeniyle sefer iptali olmadığı ve seferlerin etkilenmediği yazısı ile ilgili açıklamanız nedir?

Kaptan: İDO'nun Kuzey Marmara'da seferi yoktur. Güney Marmara'da seferi vardır. Güney Marmara'da o gün 13 sefer iptal olmuştur.

Savcı: Meteoroloji Genel Müdürlüğünde 17 Ağustos tarihinde ölçülen en yüksek rüzgar hızı Silivri ve Florya'da (olayın yaşandığı bölgeye en yakın yer) 56 km/saat olduğu olayın olduğu yere biraz daha uzak mesafede olan Marmara Ereğlisi'nde 101 km/saattir. Bu durum fırtınayı işaret etmeyecektir.

Kaptan: Marmara Ereğlisi'ndeki 101 km/saattlik ölçüm fırtınanın göstergesidir. İDO'dan başsavcılığınıza AKOM'dan alınan veri gönderilmiştir. AKOM'un fırtına uyarı yazısındaki fırtına uyarısındaki rakam 62-74 km saattir. Bu fırtına olarak sınıflandırılır.

Bilirkişi raporu bekleniyor

Vatan gazetesine açıklamalarda bulunan ailelerin avukatı Gamze Sarıyel, "Önce gördüğü gençleri feribota almayıp ölüme terk eden kaptan, daha sonra kurtarmaya gidecek sahil güvenliğe de bölgenin kordinatlarını vermeyerek suç işlemiştir. Şimdi savcılık vapurun kamera kayıtlarına el koyup İDO kaptanının seyir defterini de inceleme altına aldı. El konulan tüm teçhizatı bilirkişi inceliyor. Sonucu bekliyoruz. Ama unutulmamalıdır ki İDO kaptanı dahil gençlere deniz bisikletlerini kiralayan işletme de suçludur" dedi.

Hâlâ bulunamadılar

5 mahalle arkadaşı genç, Kamiloba sahiline gelerek deniz bisikleti kiraladı. Bir süre sonra denizde gözden kaybolan gençlerden yalnızca Serdar Demir'in (25) cesedi 24 Ağustos tarihinde Marmara Adası yakınlarındaki Gündoğdu Köyü sahilinde bulundu. Ancak diğer 4 gençten aradan geçen iki aya rağmen haber alınamadı.

Yorumlar (15)
mehmet kanbo 7 yıl önce
solas ve 4922 sayılı kanun ayrıca derki." kaptan gemi personelinin can güvenliliği öncelikle düşünmek zorunda ve buna göre hareket etmelidir.".saat te 101 km/saat hızla bölgede esen şiddetli fırtınada,normal rotasının dışında denizleri baş omuzluğa alarak güçlükle ilerleyen bir kaptan,nasıl kendisinin göremediği küçük bir tekneyi dönerek arama yapabilsin.450 tane yolcusuyla denize mukavemeti olmayan hafif,alimunyum katamaran teknesiyle dönerse,450 yolcunun hayatını riske atmaktan asıl suçlu olur.kaldı ki hava kararmak üzere ve istanbulun burnunun dibi.sahil güvenlik teknesi/arama kurtarma helikopteri ve kurtarma römorkörleri neden ihbara rağmen o gece gitmemiş ve 20 saat sonra fiili arama başlamış.kapatan doğrusunu yapmış.yapmayanlar ihbara rağmen bölgeye gitmeyenlerdir.
Hüseyin Konya 7 yıl önce
Eğer feribot manevra yapsa ve yolculardan birinin burnu kanamış olsaydı şimdi farklı konuşmalar olacaktı. Kaptan doğru bir kararla gemisini kurtarmış, yolcularını güvenle karaya çıkarmış. O havada orada dolaşacak akılsızların olabileceğine ihtimal vermemiştir, üstelik deniz bisikletiyle, Allahın dediği olur.Allah rahmet eylesin.
AHMET KAHMRAMAN 7 yıl önce
Kurtarma manevrası esnasında makinalar arıza yapmış olsaydı 450 yolcuyu kaybedecektik. Bu tip bir geminin rüzgara borda vermesi 5 dk'yı bulmaz. Rüzgar altından dönüş yapmak zaten çok riskli ve tehlikeli.Ayrıca sahildeki bir işletmecinin ve sorumlu kurumların hatasını neden zor durumda ilerleyen kaptana yüklerler ki? Biraz insaf.
Duyarlı Vatandaş 7 yıl önce
Demek makine arızası yaparsa bu tekneler yolcular kaybediliyor.. Kahraman ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu. Makine arızası yapınca yıolcular kaybedilecekse kimse feribota binmesin.
toprak güven 7 yıl önce
oha diyorum.saatte 101 km/saat(çok şiddetli fırtına) rüzgar eserken,hafif katamaran deniz otobüsü ile(feribot değil karıştırmayın.feribo t çok daha büyük),üstelik görmediği,üstelik hava kararmak üzere iken neden dönmedin demek;resmen cinayet.kimse o gece kaptanın ihbarına rağmen,sahil güvenlik ne yaptı.arama kurtarma helikopteri neden kaldırılmadı.24 saat haremde bekleyen,açık deniz kurtarma römorkerleri oraya gitmedi diye sorgulamıyor.kaptan adeta günah keçisi ilan edilmiş.herkes kendini bu işten sıyırmaya çalışıyor.yuh artık.bekliyolar ki kaptan 450 yolcuyu öüme sürüklesin.varmı böyle bişey.saatte 101 km/saat esn rüzgara hava yok demek ne trajikomik.
ADINIZI YAZIN 7 yıl önce
Sayin savci firtina yoktur demek sizi gulunc duruma dusurur 100km hizla esen bir havada sahile yaklasip bir denize bakin... Deniz otobusu katamaran teknedir yani alti bostur birakin 100km lik havayi 50km lik havada dahi manevra yapamaz siz kaptanla ugrasacaginiza gidin Turkiye nin butun sahillerinde sacma sapan teknelar kiralaniyor bunlari yasaklayin 3.dunya ulkelerinde bile bunlara yasak var
AHMET KAHRAMAN 7 yıl önce
Fırtınalı havada gençlerin uzaklaştığını gören işletmeci sahil güvenliği neden aramamış? 2.000TL'lik deniz bisikletini insan takip etmez mi fırtınalı havada? Sahilden uzaklaşan deniz bisikletinin sürüklendiğini anlamıştır herhalde. İşletmeci ve Sahil Güvenlik kusurludur bence.
Kurdoğlu Muslihiddin Reis 7 yıl önce
O gün bu katamaran geminin bulunduğu bölgede bahsettiğiniz kadar şiddetli hava yoktu. Hava lodos değil kuzeyli hava idi kuzeyli hava o bölgede büyük sorun yaratmaz. Kaptannın üzerinde işletme baskısı olmasa idi vicdanı ile başbaşa kalabilse idi kolayca o kişileri kurtarırdı. Kaldı ki yolcu görüp haber veriyor, görüş alanı daha mükemmel olan elinde dürbünü vs olan köprüüstü ekibi bu tekneyi yanından geçerken görmüyor bu da sorgulanmalı. Abartın abartın da cebime girin. Bu kadar tatlı su denizcisi olduğunuza inanamıyorum. Gemideki yolcuların sorumluluğu falan bunlar popo kurtarıcı ucuz hikayelerdir. Tek gerçek o günün hava koşullarında bu kapasitede bir teknenin o gençleri kurtarabileceği hiç değilse yardım gelene kadar yer belirleme çalışması yapabileceği bir can salı olsun atabileceğidir.
AHMET KAHRAMAN 7 yıl önce
Gemi makinaları bir ileri bir gemi manevrayı sevmez. Sabit devirde çalışan bir makina ile sürekli devir değiştirilen bir makinanın arıza yapma olasılığını hesaplıyor musun? Yalpada hava alarak devre dışı kalan soğutma suyu devrelerini hiç duydun mu? Bu ihtimaller olmasaydı, sefer iptali olmazdı. Sayın duyarlı vatandaş, sizin kaptanlık yaptığınız yolcu gemisine kimse binmez.
UZAKYOL KPT 7 yıl önce
YORUMLARA BAKIYORUMDA GORUNEN YDO SAVUNUCUSU KLAVYE SOVALYELERI YINE TAM GAZ SAVUNMAYA GECMIS, BU KPT BASKA OKUL MEZUNU OLSAYDI COKTAN IDAM SEHPASINA CIKARMAK ICIN SAVCILIK YAPIYOR OLACAKTINIZ, SIMDI ISE SAVUNMA AVUKATLIGI ROLUNDESINIZ, DZ OTOBUSU SANKI KAGITTAN GEMIMIKI BU KADAR MANEVRADAN ACIZ OLSUN RUZGARI BORDAYA ALINCA HEMEN TUMBA OLSUN, YOKMUDUR BU TUR HAVALARDA MANEVRA YONTEMLERI? YAPMAYIN LTFN !... EN AZINDAN KURTARMA ICIN CABA GOSTEREBILIRDI, YOL KESIP BIR KAC TANE LIFE RAFT ATABILIRDI, MAN OVER BOARD SAMANDIRASI ATIP YER TAYININDE KOLAYLIK SAGLAYABILIRDI. AMA NE YAPTI DERNEK BASKANI KPT, INSANLIGINI DA ORADA BIRAKIP VHF RAPORLAMASIYLA YETINEREK YOLUNA DEVAM ETMEYI TERCIH ETTI???
ADINIZI YAZIN 7 yıl önce
Manoverboard solas gereğidir ve zorunludur. Nasıl yokmuş o gemide?
ufo 7 yıl önce
Hiç deniz otobüsüne binmemissiniz belli.o gemilerde ayrıca manoverboard yok. yük taşımakta insan taşımanın arasindaki farkin farkında değilsin. 450 yolcu taşıyomus. Al bakalım o sorumlulugu.

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü