banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Duruşmada Kaptanlar Birbirini SUçladı

Adriyetik’te iki Türk gemisinin çarpışması sonucu 8 kişinin öldüğü kazayla ilgili duruşmada gemi kaptanları birbirlerini suçladı.

GÜNCEL 01.11.2013, 22:28
2812
Duruşmada Kaptanlar Birbirini SUçladı

Adriyetik’te iki Türk gemisinin çarpışması sonucu 8 kişinin öldüğü kazayla ilgili duruşmada gemi kaptanları birbirlerini suçladı.

İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Ahmet Atilla Günsur ve Ahmet Bal, müştekiler ve taraf avukatları katıldı.Tutuksuz sanık Ankara Feribotu'nun kaptanı Ahmet Atilla Günsur, diğer geminin kendilerine yol vermesi gerektiğini ancak vermediğini savundu. Günsur, “Yol vermeyip önümüzden geçmesi sonucu benim kullandığım gemi, diğer gemiye çarptı. Diğer gemi de yan yatıp, su alması sonucu batmıştır. Ben gemi batınca hızlı kurtarma botunu devreye soktum. Geminin kaptanı ve ikinci kaptanını kurtardık. Ancak maalesef gemideki diğer kişileri kurtaramadık. Bu olayda benim kaptan olarak herhangi bir kusurum söz konusu değildir. Yol ve geçiş üstünlüğü bendeydi. Diğer geminin benim gemime yol vermemesi sonucu kaza meydana gelmiştir. Suçsuzum beraatimi talep ediyorum. Ben 40 senelik görev hayatım süresince 10 binlerce personel ve yolcu taşıdım. Kimseye böyle bir acı yaşatmadım. Her ne kadar vicdanen ve mesleki olarak kendimi kusursuz görsem de suça konu olay nedeniyle duyduğum acıyı yaşayacağımı ifade etmek isterim.” diye konuştu.

Kazada batan Reina-1 yük gemisinin birinci kaptanı tutuksuz sanık Ahmet Bal da gemiyi saat 01.00 sıralarında dinlenmek üzere 3. kaptana teslim ettiğini ifade etti. Bal, “3. kaptanım beni heyecanla arayarak ve diğer gemiden bahsederek 'üzerime doğru geliyor' dedi. Ben ayakkabımı bile giymeden köprü üstüne çıkmak için hareket ettim. Köprü üstüne varmadan çarpışma gerçekleşti. Köprü üstüne çıktığımda vardiyada 3. kaptan İlyas Güney ile usta gemici Murat Saltan vardı. 3. kaptanın bana anlattığına göre, diğer sanığın kullandığı gemiyle bağlantı kurmuş ve ne şekilde hareket edeceklerini bildirmişler. Ancak diğer gemidekiler önceden söylediklerine uygun hareket etmedikleri için çarpışma gerçekleşmiştir. Benim kanaatime göre kazada kusur tamamen Ankara feribotunun kaptan ve görevlilerinde bulunmaktadır. Suçsuzum, beraatimi talep ediyorum." dedi. Kazada ölen 8 mürettebatın yakınları sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Müşteki ifadelerinin ardından söz alan batan geminin kaptanı Ahmet Bal, Ankara gemisinin kazadan sonra geri çekildiğini, 35-40 dakika gecikmeli olarak denize kurtarma botu saldığını, ölüm ve kayıpların da bu gecikme nedeniyle meydana geldiğini iddia etti. Duruşma, gelmeyen müştekilerin ifadelerinin alınması için ertelendi. Adriyetik’te 19 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen kazada 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Ankara Feribotu'nun kaptanı Ahmet Atilla Günsur ve batan yük gemisi Reina-1'in kaptanı Ahmet Bal hakkında “taksirle ölüm ve yaralanmalara sebep olmak” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanıyor. 

Yorumlar (5)
emre akyılmaz 8 yıl önce
kendini vicdanen ve mesleki olarak kusursuz gören biri !! fazla söze gerek yok.
BARBAROS KAPT. 8 yıl önce
EGERKİ REINA-1 GEREKENİ YAPMADI İSE ANKARA FERİBOTUNUN KAPTANI GEREKLI TEDBIRI ALIP ÇATISMAYI ONLEMESI GEREKIRDI. GİDİP GOZ GORE GORE ONUNLA ÇATISMASINI GEREKTIRMEZ BU DURUM , YOL BENIM DIYE BİZE YOL VERMESI GEREKENLERE BIZ YOL VERMEMIS OLSAYDIK DENİZDE COK ÇATIŞMALAR YAŞARDIK.ALLAH KIMSEYI BOYLE BIR DURUMA SOKMASIN.
Caner Çiçek 8 yıl önce
Denizde Çatışmayı Önleme Tüzüğü
KURAL 15
Kuvvetle yürütülen iki teknenin çatışma tehlikesi doğuracak şekilde birbirini aykırı olarak geçmeleri halinde, diğer tekneyi sancak tarafından gören tekne onun yolundan çıkacak koşullar elverdiği takdirde diğerinin pruvasından geçmekten kaçınacaktır.
Manev ra yapmakla yükümlü tekne uygun veya yeterli manevra yapmamış ise diğer tekne en uygun manevra ile çatışmaktan kaçınacaktır.

Rei na 1 gemisi vardiya zabiti Ankara feribotuna yaptığı telsiz çağrısında "SEN İSKELEYE AL ben seni geçiyorum" denilen manevrayı uygulamasa bu kaza maalesef olmayacaktı
Diğer taraftan Ankara feribotu Köprüüstü takımı o anda seyir emniyeti ile ilgilense ve durumsal farkındalık olsa bu kaza olmayacaktı
Selametle
Tevhit Ahmet ÖRSCÜ 8 yıl önce
Geçmiş olsun Ölenlere Allahtan rahmet diliyorum.
3. Kaptan kim böyle bir ehliyet/yeterlilik varmı. Herhalde vardiya Zabiti demek istediniz peki bu vardiya zabiti tehlikeyi haber verir vermez ayakkabılarınızı bile giyemeden köprüüstüne çıkar çıkmaz gemiler çatıştı ise 1- nöbetçi Zabit ya uyudu son anda görüp size haber verdi ya da lakayıt bir şekilde kendi başına bunu savurmaya kalktı çarşafa dolanınca da son noktada ve artık kimsenin bir şey yapacak vakti olmayan noktada size haber verdi ya da siz köprüüstünden inmemeniz gereken bir gemi trafiği ortamında vardiya teslim ettiniz. Her halükarda durum çok vahim, gemi emanet edilerek vardiya verilen zabitlerin eğitimi, sınavı ve meslek ahlakı sorgulanmalı, sistem yeniden gözden geçirilmeli özel dersanelerde yüksek dolarlarla 'lise mezunlarına yüksek maaşla kaptan olma fırsatı' ilanlarının sonucunda gelinen nokta bumudur. Otobüs şöförlerine bile ruhsal pisikolojik testler sonucunda otobüs teslim ediyorlar. Kalite, ancak sadece mesleki yeterlilik değil insani kalitede şart.
nueva pinta 8 yıl önce
Bu popülistçe yapılmış yorumdan sonra aşağıdaki linkteki kaza raporunu okumanızı öneririm.
http://www.denizhabe r.com/HABER/31175/1/
29
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü