banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Dünyanın İlk Hastane Gemisi Türkiye'de

2015 yılında Mayıs ayından önce ihaleye çıkması beklenen gemi hastane ihalesi aynı zamanda dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

GÜNCEL 10.09.2014, 12:30
5335
Dünyanın İlk Hastane Gemisi Türkiye'de

Dünyanın ilk hastane gemisi Türkiye'de

2015 yılında Mayıs ayından önce ihaleye çıkması beklenen gemi hastane ihalesi aynı zamanda dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. 

2015'in ilk çeyreğinde gemi hastane projesi ihaleye çıkılacak ve projenin yapımına İstanbul'da başlanacak. Sağlık Bakanlığı, gemi hastane projesinin hazırlık aşamasında sona geldi.

Projenin detayları şunlar:

-Dünyada ilk gemi hastane olma özelliği taşıyacak

-Kamu-özel ortaklığı ile Tuzla tersanesinde inşa edilecek

-Yaklaşık 300 milyon TL'ye mal olacak

-Gemiyi yapan firma 25 yıl hastane olarak işlettikten sonra devlete teslim edecek

-2015 yılı ilk çeyreğinde ihaleye çıkılması planlanıyor

-Gemi yapım süresi 24+3 ay şeklinde planlandı

-Gemi hastane 200 yataklı olacak

-Gemi hastane normal zamanda kıyı şeridi olan illerde görev yapacak ancak herhangi bir afet veya savaş durumu olması halinde o bölgeye gönderilecek.

Yorumlar (2)
DENIZ OVECOGLU 7 yıl önce
Iyi gunler dilerim herkeze,Am acim haberi yazan arkadasima kabalik etmek degil fakat durumun gercegini bildirmektir. Dunyada halen calisan pek cok hastane gemisi vardir. Bazilari sivil kuruluslar tarafindan bazilarida devlet kuruluslari tarafindan isletilmektedir.Ben sahsen Amerikan Bahriyesinin sahip oldugu ve islettigi iki hastane gemisinin, USNS MERCY ve USNS COMFORT, 11 sene boyunca Principal Port Engineer ve Life Cycle Manager gorevlerini yaptim. Ustune ustluk bu iki gemi su an dunyanin en buyuk hastanesi olmak ozelliginide gosterir. Gemilerde 12 ameliyat odasi, 1000 yatakli hastane, 250 yatakli yogun bakim ve 250 yatakli acil bakim uniteleri ve cok modern X-Ray, Cat Scan/MRI ve Satellite imkanlari vardir. Gemiler 68 sivil gemici tarafindan isletilmektedir. Gemilerin hastane gorevli sayisi 1000 yatak kapsami icin 1780 dir. Hastanenin kendi elektrik santrali, oksijen ve nitrojen uretme makinalari, cok su yapma kapasitesi vardir.Bil gilerinize saygiyla sunarim.De niz Ovecoglu
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Bence bizim gibi bir ülke için gereksiz bir yatırım. Bu gemiler denizaşırı ülkelerde çıkarları olan ülkelere yararlı olabilir. Bizim böyle bir çıkarımız söz konusu olmadığından ve elimizi açmış ondan bundan kredi almaya çalışırken böyle şov malzemelerine yatıracak paralar ölü yatırımlardır. Tıpkı çıkarma gemisi ve Kanal İstanbul projeleri gibi şow projeleridir. Maliye sinekten vergi almaya çalışırken, her gece ülkemizde on milyonfdan fazla insan aç yatarkenm, ülklede 2,5 milyondan fazla insan işsizken, Konya çölü bir damla suya muhtaçken, İstanbul, Ankara ve daha birçok büyük şehrimiz suzuzlukla karşı karşıa iken bu proje dam üstünde saksağan vur beline kazmayı olmuştur. Yanlış anlaşılmasın ben böyle bir projeye karşı değilim. Ancak ülkemiz birçok vahim olayların içinde iken ve bu vahim olayları halletmek için paraya ihtiyaç varken ve böyle prıojeler yapıldıktan sonra da çok para yiyeceğinden böyle projelere karşıyım. Karaköy de dilenip Eminönünde sadaka vermek olmaz.Allah selamet versin. www.refikakdogan.com

23
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü