banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Dünyanın En Büyük Limanı da Yolda

Başbakan Erdoğan tarafından dünyanın en büyük havalimanının temelinin atılmasından sonra dev bir proje daha geliyor.

GÜNCEL 17.06.2014, 11:10
Dünyanın En Büyük Limanı da Yolda

Dünyanın En Büyük Limanı da Yolda

Başbakan Erdoğan tarafından dünyanın en büyük havalimanının temelinin atılmasından sonra dev bir proje daha geliyor.

Havalimanı çevresinde 3. Köprü ve Kanal İstanbul çalışmalarından sonra dünyanın en büyük ‘Limankent’i inşa edilecek. Kopyala 17 Haziran 2014 07:59 Yazdır Dünyanın en büyük limanı da yolda İstanbul'a yapılacak dünyanın en büyük havalimanının yanına dünyanın en büyükleri arasında yerini alacak 'Limankent' yapılması için çalışma başlatıldı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın planladığı sistemde yeni havalimanı ile bağlantılı olacak şekilde konteyner, tren ve tır gibi büyük yük taşıyan Ro-Ro gemileri için dev liman inşa edilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 3. Havalimanı Projesi'nin kapsamını genişletti.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dünyanın en büyük havalimanının temellerinin atılmasından sonra çevresindeki yapılanmalar da plan dahilinde devam ediyor. Proje kapsamında, tren ve denizyollarının direkt olarak yeni havalimanına bağlanması ve Asya'dan Avrupa'ya kargo hizmetinin en hızlı şekilde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Havalimanının denize yakın olması nedeniyle denizden havaya ya da havadan denize taşımacılık da yapılabilecek. Bu da hem İstanbul Boğazı'ndaki yoğunluğu hafifletecek hem de kargo taşımacılığını hızlandıracak. Yılda 8 milyon turist İnşa edilecek yeni limanın kargo taşımacılığının yanı sıra kruvaziyer turizminin de yıldızı olması bekleniyor.

Buna göre liman açıldıktan sonra yıllık en az 8 milyon turistin geleceği öngörülürken, devletin kasasına da yıllık 3 milyar TL tutarında gelir getireceği hesaplanıyor.

Yorumlar (1)
alı pendaz 6 yıl önce
bogazın altına yapılan arac gecıs purejesını genısletmekte fayda var hazır ımkanlar elımızdeyken yapı merkezı ıcın yenı pureje almak yenı ıhale de devlet tarafı daha avantajlı olur bogaz altına yapılacak ıkıncı ve ucuncu arac gecıslerı fazla yer kaplamadan hızmete sokulabılır pureje malıyetlerı duser teknık ekıpman zaten elde var bunların tekrardan kullanılması cok kolay ekıpmanlar sokulup yenı yerlerıne monte edılır bunun ıcın yapılacak ıslem hızlı karar almak ve ımalatcılara yenı ısler cıkacahından puroje malıyetler cıdı olarak asahıya ınecektır bu konumda devlette kar edecektır kıyı alt yatırımları genel mudurlugu bu konuda ıyı bır karar alacahını dusunuyorum bu gıbı purejelerde emeyı gecen herkese TURKIYE CUMHURIYETI vatandası olarak tesekur ederım saygılarımla
25°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?