banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Dünya Denizcilik Üniversitesi 30. Yılını Kutluyor

İsveç’te bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi (World Maritime University – WMU) bu yıl 30. Yıl dönümünü kutluyor.

GÜNCEL 26.02.2013, 01:17
Dünya Denizcilik Üniversitesi 30. Yılını Kutluyor

İsveç’te bulunan Dünya Denizcilik Üniversitesi (World Maritime University – WMU) bu yıl 30. Yıl dönümünü kutluyor.

Üniversitenin üç ayda bir çıkarmayı öngördüğü ve her sayısında Üniversitede gerçekleşen faaliyetler ile birlikte Üniversitenin bir mezununun tanıtılacağı haber bülteninin ilk baskısında, WMU’da Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi almış olan ve 2012 yılında WMU tarafından fahri doktora unvanı ve Seçkin Mezunlar Ödülü alan T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM öne çıkan mezun olarak tanıtılmaktadır.

WMU’nun bahsedilen haber bülteninde, 2013 yılında WMU’da gemi geri dönüşümü üzerine 7-9 Nisan tarihlerinde bir uluslararası konferans gerçekleştirileceği ve Denizcilik Çalışma Sözleşmesi 2006 (MLC 2006) konulu 20 Mart günü başlayacak olan bir atölye çalışması ile sunuşunun yapılacağı 12 adet profesyonel gelişim kursu düzenleneceği bilgisi verilmektedir. Bültende ayrıca, 2013 yılı Master programının 16 Eylül tarihinde başlayacağı belirtilmiş olup, AB tarafından finanse edilen WMU araştırma programının yeni araştırma projeleri ile canlılık kazandığı ve Doktora programını yeniden yapılandırdığı belirtilmektedir.


Dünya Denizcilik Üniversitesi ile ilgili olarak daha fazla bilgi için aşağıdaki internet adresinden faydalanabilir: www.wmu.se.

Yorumlar (2)
Harun Şişmanyazıcı 8 yıl önce
IMO Himayesinde Dünya Denizcilik Üniversitesinin Kuruluşundan itibaren 30 yıl geçmiş,zaman inanılmayacak kadar hızla geçiyor.

Sözü edilen Üniversitenin Kurulması benimde içinde bulunduğum Türk Delegasyonun katıldığı,9-20 Kasım 1981Tarihlerinde Londra'da Cunard Hotel de yapılan 12 ci IMCO Genel Kurulun da karara bağlanmıştır. Karar sayısı A 501(XII)dir.

Bu toplantıya katılan Türk Delegasyonu Londra Büyükelçisi Sn Rahmi Gümrükçüoğlu Başkanlığında Sn Necdet Tanay(Ulaştırma Bakanalığı Müsteşarı),Sn Turhan Fırat(Londra Büyükelçiliği I.Müsteşar),Sn Yüksel Onaran (Başbakanlık Deniz Müsteşarlığı Müsteşar Mauvini),
Sn Raşit Gürün (Londra Büyükelçiliğinde Müsteşar),Sn Yusuf Buluç(Denizcilik ve Havacılık Sorunları Dairesinde Gurup Başkanı/Dışişleri Bakanlığı),Sn Cengiz Seren(Ulaştırma Bakanlığı Dış İlişkiler Koordinatörü),Sn Engin Derinsu(D.B Deniz Nakliyat A.Ş Avrupa Bölge Temsilcisi),Sn Harun Şişmanyazıcı (D.B Deniz Nakliyat A.Ş Uluslararası Sözleşmeler Komitesi Ekonomist(Uzman)olmu ştur.

Bu toplantıda Dünya Denizcilik Üniversitesinin kurulması kararlaştırılmış ve 1983 yılında anılan Üniversite Malmö de faaliyete geçmiş ve Ülkemizden de bugün Bakan ,Müsteşar Yardımcısı olan ve şu an özel sektörde çalışan bir çok kişi eğitime yollanmıştır. İftiharla söylemek gerekirse Deniz Nakliyat A.Ş den bu okula eğitime gönderilen öğrenciler bu 1 yıllık eğitim programını çok üst derecelerde bitirmişlerdir.

O tarihlerde Imo nun adı Inter-Governmental maritime Consultatıve Organizatıon olup bu Genel Kurulda alınan karar ile IMO yani Internatıonal Maritime Organizatıon olmuştur. Bu yeni ad o tarihlerde bir deterjan adı olan OMO ile karıştığından espiri konusu olsa da bu ad benimsenerek karara bağlanmış ve 1982 Mayıs ayında Örğütün adı IMO olarak değişmiştir.

Bu tarihlerde IMO'nun efsane Genel Sekreteri Hintli Mr Sıvastava (1974-1983) bu görevini bu toplantıda da sürdürmüştür.

Anılan toplantı Londra'da İngiltere'nin en büyük Deniz Nakliye Şirketlerinden biri olan Cunard Line'a ait olan CUNARD HOTEL de yapılmıştır. O tarihlerde IMO'nun bu gibi toplantıları yapacak bir binası olmayıp 1982 Kasım ayında bu günkü yeni binasına taşınmıştır.
Harun Şişmanyazıcı
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Sayın Şişmanyazıcı ben şunu öğrenmek isityorum. Deniliyor ki güya İMO önce bize teklif etmiş, bu Üniversite Türkiye'de kurulsun diye. Biz kabul etmemişiz, bu doğru mu? Ayruıca şunu belirtmek isterim ki bu üniversiteyi bitirmekle, ülkemiz için sivil denizciliğin, yani deniz ticaretinin/ticaret denizciliğinin ve geni inşa sanayiinin ne kadar önemli olduğu anlaşılmamış olacak ki bugün geldiğimiz durum bunu açıkça göstermektedir. Merak ediyorum, bu üniversitede şimdiye kadar kaç Türk eğitim gördü acaba? Allah selamet versin.www.refikakdo gan.com
11°
parçalı az bulutlu
banner102