banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Dumlupınar Denizaltısı "Vatan Sağolsun"

1953 yılı… 3 Nisan'ı 4 Nisan'a bağlayan gece, Dumlupınar denizaltısı Ege'de katıldığı NATO tatbikatından geri dönüş yolunda, Çanakkale Boğazı'ndan içeriye giriyordu.

GÜNCEL 07.04.2009, 18:36
16870
Dumlupınar Denizaltısı

DUMLUPINAR DENİZALTISI

“Vatan Sağ Olsun!”

1953 yılı… 3 Nisan'ı 4 Nisan'a bağlayan gece, Dumlupınar denizaltısı Ege'de katıldığı NATO tatbikatından geri dönüş yolunda, Çanakkale Boğazı'ndan içeriye giriyordu. Sisli ve rüzgârlı gecede su üstü seyri yapan denizaltının rotası Gölcük'teki Denizaltı Komutanlığı ana üssüydü. Dumlupınar; manevralar boyunca iki gün sualtında kalmış, üstün başarı gösteren gemi personeli yerli yabancı tüm komutanların takdirini kazanmıştı.

Yorgun, ama bir o kadar da gururlu 86 denizci, kendilerine yeni bir görev verilinceye kadar sevgilileri olan denizden ve gemilerinden ayrılıp, eşlerine, ailelerine kavuşmanın heyecanı içerisindeydiler. Ne var ki saatler 02.15 i gösterdiği sırada, Çanakkale Boğazı'ndaki Nara Burnu dönülürken, Türk denizaltıcılık tarihinin belki de en acı kazası yaşandı. Dumlupınar, İsveç bandıralı Naboland Şilebi ile Boğaz ın orta yerinde çarpıştı.

Dumlupınar'ın parçalanan baş bodoslamasından hücum eden karanlık sular, baş üstü dikilen koca denizaltıyı 81 denizciyle birlikte birkaç dakika içinde yutuverdi. Zıpkın yemiş bir balina gibi acı dolu sesler çıkaran Dumlupınar son dalışını yaparken, çarpışma sırasında nöbet tuttukları köprü üstünden denize düşen 5 denizci hayatta kalmaya çalışıyordu...

Dumlupınar denizatlısının Naboland'la çarpışmasının ardından su üstünde 8 denizci sağ kalmıştı ancak bu sayı kısa bir süre sonra 5'e düştü. 2 gözcü, Er Hüseyin Akış'ın gözleri önünde Naboland'ın pervanesinde parçalanarak can verdi. Bu şoku atlatamadan arkadaşı Astsubay Şaban Mutlu\'nun cesedi akıntıyla kucağına geldi. Bu sırada gemi komutanı Yüzbaşı Sabri Çelebioğlu, Üsteğmen Hasan Yumuk ve Üsteğmen Kemal Ünver de dalgalarla boğuşuyorlardı. Hüseyin İnkaya da büyük bir gayretle balıkçı teknesi zannettiği ışıklara doğru yüzdü; ancak yanılmıştı…

O günkü teknik ve imkânlarla çok uğraşılmasına rağmen gemiyi ve içindeki 81 kişiyi çıkartmak mümkün olmamıştı. O gün için Türkiye nin elinde 91 metre derinlikten bu denizaltıyı çıkartacak imkânlar yoktu. Denizaltı battıktan sonra battığı yerin bulunabilmesi için aşağıdan bir haberleşme şamandırası fırlatmıştı. Bu şamandıranın içinde irtibatı sağlamak için bir de telefon hattı vardı. Şamandırayı bir balıkçı motoru görmüştü. Şamandıranın içinden bir de telefon ve bir yazı çıktı: “Dumlupınar burada battı, kapağı açın ve irtibat kurun! '' .

Günün ilk ışıkları etrafı aydınlattığında, Boğaz\'ın 90 metre derinliğindeki soğuk karanlıkta korkunç bir can pazarı yaşanıyordu. Aldığı yara sonucu batan ve manevra dairesinde yangın çıkan Dumlupınar'ın kıç torpido bölümündeki 22 denizci sağ kalmayı başarmış, kurtarılmayı bekliyordu.

Facianın üzerinden yaklaşık dört saat geçmişti. Denizaltının yerini belli eden ve kazazedelerle telefon irtibatı sağlamak üzere yüzeye bırakılan denizaltı battı şamandırası balıkçılar tarafından bulunmuştu. Konuşma gemidekilerle bu telefon vasıtası ile yapılıyordu, radyo işte bu konuşmayı veriyordu, kalabalık bunun için toplanmıştı. İlk telefon bağlantısında “Oğlum merak etmeyin... Sizi kurtaracağız... '' .

Herkes ağlıyordu, dakikalar geçiyor kurtarma çalışmaları sonuç vermiyordu, aşağıdan konuşmalar, ezan ve tekbir sesleri geliyordu, Kurtaran Gemisi kazadan on saat kadar sonra olay yerine gelmişti ve çalışmalar başlamıştı, akıntı çok kuvvetliydi dalgıçlar 11 dalış yaptılar ve kurtarma halatını denizaltıya bağlamaya çalıştılar. Fakat teknik yetersizdi, en son dalgıç 80 metreye kadar inebildi ve baygın halde yukarı aldılar. 15 saat sonra basınç odasında hayata döndürüldü. Hâlbuki gemiye ulaşmaya daha 11 metre vardı; başarılamadı.

Baba ne olur gitme…"

Berke İnel - Şehit Astsubay Sait Yıldırım'ın kızı: “O gün okula gidecektim. Tam çıkacağım sırada geriye döndüm ve koşa koşa babamın yanına gelip sarıldım. 'Babacığım ne olur gitme. Ben senin gitmeni istemiyorum.' dedim. Bana dönerek 'Gitmem gerek. Bir gün anlayacaksın. Vazife çok kutsaldır ve ben bir askerim gitmem gerek.' dedi. Gidiş o gidiş… '' .

Bütün çabalar sonuçsuz kaldı…

Radyo ve gazeteler vasıtasıyla facia haberleri kısa zamanda tüm yurtta duyuldu. Milli Savunma Bakanlığı'nın yayınladığı 7. ve son tebliğ ise tüm ümitleri tüketti: “Çanakkale de Nara önünde batan Dumlupınar denizaltı gemisinde kalmış olan personelin kurtarılmasından tamamen ümit kesilmiştir '' .

İnatla akan sular kazandı…

Kazadan yaklaşık on saat sonra olay yerine gelen Kurtaran gemisi personeli aşağıdaki arkadaşlarını kurtarmak için büyük gayret gösterdi. Ancak daha çalışmanın ilk adımında denizaltının battı şamandırası koparıldı ve Dumlupınar la irtibat kesildi. Çan kılavuz teli olmayan denizatlıya ulaşmak daha da imkânsız bir hal aldı. O anı yaşayanlardan Dalgıç Astsubay Yılmaz Süsen; “Eğer Dumlupınar ın şamandırası kopmasaydı dalgıçlar telefon kablosuna tutunarak aşağıya inecek ve Kurtaran gemisindeki çan telini denizaltının kurtarma kapağına takabilecekti. Ancak şamandıranın teli kurtarma çalışmalarının ilk adımında koptu '' .

Denizcileri kurtarma şansı kalmadı...

Eğer Dumlupınar'ın şamandırası kopmasaydı dalgıçlar telefon kablosuna tutunarak aşağıya inecek ve Kurtaran gemisindeki çan telini denizaltının kurtarma kapağına takabilecekti ama olmadı.

Aşağıdan gelen son sesler:
— Alo Dumlu.
— Evet, Dumlu.
— Ben Üsteğmen Suat.
— Evet, efendim ben Selami
— Selami nasılsınız, biz geldik, şimdi bana durumu anlat.
— Efendim dizellerden yara aldık, manevra dairesinde yangın çıktı, bataryayı
sıfıra alarak kıç torpido dairesine geçtik, şimdi manevra dairesi su ile dolu.
— Kaç kişisiniz orada?
— 22 kişiyiz.
— Diğer dairelerle irtibatınız var mı?
— Yarım saat evvel kıç batarya dairesi ile konuştum, şimdi cevap vermiyorlar.
— Merak etmeyin 'Kurtaran' geldi biz buradayız.
— Efendim manometre 267 kadem gösteriyor doğru mu?
— Selami Kurtaran geldi şimdi kurtarma işine başlanıyor, ben biraz sonra yine gelirim.
— Peki efendim...

Denizaltındaki subay ve astsubay ve erlerin tümüne korkunç gerçek söylendi; kendilerini su yüzüne çıkaramayacaklarını buna imkân olmadığını bildirildi. Artık kendilerine başta söylenen “gerekmedikçe konuşmayın ve sigara içmeyin '' telkininin yerine “konuşabilirler, türkü söyleyebilirler ve isterlerse sigara da içebilirler '' denildi. Bunu duyan kahraman denizcilerimizin son sözleri “Sizler sağ olun! Vatan sağ olsun! '' oldu. O andan itibaren oksijen bitinceye kadar 72 saat hayatta kaldılar ve “Ah, bir ataş ver cigaramı yakayım, sen sallan gel ben boyuna bakayım… '' türküsünü söyleyerek büyük bir tevekkülle son nefeslerini verdiler.

Son sözleri “Vatan Sağ Olsun! '' diyerek şehit olan 81 denizcimiz bugün Çanakkale Boğazı nın derinliklerinde ebedi uykularındalar.

Vatan sağ ve onlara minnettardır, huzur içinde uyusunlar!

‘Dumlupınar ismi uğursuz mu?

1931 yılında hizmete giren İtalyan yapımı 1. Dumlupınar denizaltısı Karadeniz'deki bir tatbikattan dönerken dümeni arızalanmış ve Haydarpaşa'da bir gaz tankeriyle çarpışmıştı. 1950 yılında hizmete giren 2. Dumlupınar S–329 (Ex USS Blower, SS 325); 4 Nisan 1953 tarihinde Nato tatbikatından dönerken, Çanakkale Nara burnunda İsveç bandıralı Naboland gemisiyle çarpıştı ve 81 denizcimizin çelik mezarı oldu. 1972 yılında hizmete giren 3. Dumlupınar S–339 (Ex USS Cayman, SS 323); 1 Eylül 1976 tarihinde Marmara'dan Çanakkale Boğazı'na gireceği sırada Sovyet bandıralı Sızik Vavilov gemisiyle çarpıştı. Denizaltı mucize eseri batmaktan kurtuldu, ancak daha sonra tersanede tamirdeyken yandı. Ve bundan sonra hiçbir gemi veya denizaltına Dumlupınar adı verilmedi.

Dumlupınar denizaltısına batışından 5 yıl sonra bir deneme dalışı ile zar zor inilebilmiştir. Kazadan elli yıl sonra gelişen sualtı teknolojisi böylesi zor dalışlar için yeterli gelişmişliğe ulaşmış ve bir belgesel çekimi için ‘Dumlupınar a inilmiştir. 30 Mart 2003 tarihinde Dumlupınar a inen ekip resimler çekmiş ‘Vatan Size Minnettardır yazılı bir onur plaketini de gemiye çakmışlardır… Her yıl 4 Nisan da İstanbul, Çanakkale ve Gölcük te Dumlupınar şehitlerini anmak için tören düzenlenir ve denize yeşil çelenk bırakılır.

Şimdi, “Ah, bir ataş ver cigaramı yakayım… '' türküsünü dinleyerek onları unutmadığımızı bir kez daha gösterelim.


Asil S.TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi

Yorumlar (22)
sinan şenay 10 yıl önce
BU YORUMU YAZMADAN YARIM SAAT ÖNCE KPSS'YE HAZIRLANDIĞIM SORULARIN BİRİNDEN DUMLUPINARLA İLGİLİ BİR METİN ÇIKTI,İNANIN BANA O METNİ OKUDUKTAN SONRA SORUYU 20 DAKİKA YAPAMADIM. OKUDUM ,OKUDUM VE TEKRAR OKUDUM GÖZLERİM DOLDU AĞLAMAMAK İÇİN KENDİMİ ZOR TUTTUM AMA BAŞARAMADIM.ARDINDAN NETTE HEMEN DUMLUPINARLA İLGİLİ HABERLERİ ARADIM VE SİZİN YAZINIZA ULAŞTIM YAZINIZI OKURKEN DE GÖZYAŞLARIMA HAKİM OLAMADIM,KALP ATIŞLARIMIN HIZLANDIĞINI HİSSETTİM KENDİMİ ORADAKİ VATAN SEVER MEHMETÇİKLERİMİN YERİNE KOYMAYA ÇALIŞTIM ACABA BEN ONLARIN YERİNDE OLSAM BU KADAR VAKUR BİR DURUŞ SERGİLİYEBİLİRMİYDİM? VE HAYIR DEDİM SERGİLEYEMEZDİM GÖZ YAŞLARIM VE ÜZÜNTÜM KAT BE KAT ARTTI ORADA ŞEHİT OLAN ASKERLERİMİZİ ,EŞLERİNİ,ÇOCUKLARINI ANNE VE BABALARINI DÜŞÜNDÜM ACIM TARİFSİZ BİR HAL ALDI ARTIK GÖZYAŞLARIMI NE YAPARSAM YAPIYIM TUTAMIYORDUM ZATEN TUTMAK TA İSTEMİYORDUM DAKİKALARCA AĞLADIM,AĞLADIM AKŞAMA KADAR KENDİME GELEMEDİM VE O ŞARKIYI NE ZAMAN DUYSAM GÖZYAŞLARIMA HAKİM OLAMAM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN MEKANINIZ CENNET OLSUN RAHAT UYUYUN İNŞALLAH...
Zübeyde Şener 10 yıl önce
Bizler bu gün rahat ve huzur içinde yaşıyorsak böyle kahraman ve görevi kutsal sayan insanların saysinde yaşıyoruz.onlara sonsuz minnettarız.Ruhları şad,mekanları cennet olsun.sonsuz saygılarımla..
katre dmr 9 yıl önce
ŞİMDİ BİR FATİHA OKUYARAK ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIĞIMIZI GÖSTERELİM
müjgan gençercan 9 yıl önce
ağlamaktan hala kendime gelemedim. biz nasıl bir milletiz ki ölüme ramak kala VATAN SAĞOLSUN diyoruz. bu ne büyük insanlık, bu ne büyük vatan sevgisi, bu ne büyük askeri gurur... ben bu vatanın, askerimin, bayrağımın ve ATAmın yoluna ölürüm. hepsinin ruhu şad olsun. mekanları zaten cennet.
HACI BAYRAM TİLBEÇ 11 yıl önce
ŞEHİTLERİMİZE ALLAHTAN RAHMET SEVENLERİNE BAŞSAĞLIGI DİLİYORUM ACI BİR OLAY AMA DUMLU PNAR DENİZ ALTISININ ŞUANKİ TENOLOJİYE BAKTIĞIMIZDA ÇIKMASI LAZIM TÜM GERÇEKLER ORTAYA ÇIKACAKTIR RABBİM MEKANLARINI CENNET ETSİN ONLARIN SAYESİNDE VARIZ DOTLAT E-POSTAMI YAZDIM GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZARSANIZ SEVİNİRİM
volkan şenol 11 yıl önce
selam tüm şehit yakınlarına

sözlerime başlamadan evvel bizim kahraman şehit dedelerimizi saygıyla anıyorum

benim dedemde dumlupınarın amerikadan alınıp türkiyeye getirilirken görev yapmış ve görevine türkiyedede başarıyla devam edip emeklilik yaşının geldiğinde emekli olmuş kıdemli kademeli bşç REŞİT ŞENOL,DUR

DEDELERİMİZLE HER ZAMAN GURUR DUYDUM

çünkü dedemin bize anlattıkları dedemin şahsıma bıraktığı o orjinal dumlu pınar resimleriyle büyüdüm oyüzden şehit olan komutanlarımız er ve erbaşlarımız benim her zaman kalbimdedir dedemi ve tüm şehit dedelermizi saygıyla anıyor ve sizi bu mesajımı okuduğunuzda şehitlerimiz için bir dakika saygı duruşuna davet ediyorum. SAYGILAR VOLKAN ŞENOLmert suar 12 yıl önce
dumlupınar belgeselini her seyredişimde içim cız ediyor ama ençok üzüldüğüm denizaltıya dalış yapılıpta bir video görüntüsünün olmaması
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü