banner191

banner148

banner179

banner176

DUIM “DENİZCİLİK SEKTÖR GÜNLERİ’13”

İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Denizcilik Kulübü’nün 23-24-25 Aralık 2013 tarihlerinde

GÜNCEL 24.12.2013, 07:56
DUIM “DENİZCİLİK SEKTÖR GÜNLERİ’13”

İstanbul Üniversitesi DUIM “DENİZCİLİK SEKTÖR GÜNLERİ’13”

Yoğun Katılım ile Başladı

İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Denizcilik Kulübü’nün 23-24-25 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesinde düzenlediği Denizcilik Sektör Günleri “Güz Sektör Günleri” etkinliği Bölüm Başkan Yardımcısı ve Denizcilik Kulubü danışman öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kara’nın açılış konuşması ile başladı.

Günün ilk konukları olan Beşiktaş Group adına insan kaynakları müdür yardımcısı Yusuf Sezer, Torlak Shipping adına insan kaynakları müdürü Ersan Tali ve Turkon Line adına insan kaynakları müdürü Musa Cıbıroğlu ve Murat Şahin kariyer günlerine konuşmacı olarak katıldılar. Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kara İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü’nün yıllar sonra tekrar Gemi Yönetimi Mühendisliği’nden (Güverte Opsiyonu) önümüzdeki yıl mezun vereceklerini söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti.

“Yaklaşık onbeş yıldır bu bölümden denizcilik sektörüne mühendis ünvanlı nitelikli kara personeli yetiştirmekteyiz. Uzun yıllardır mezunlarımız neredeyse denizcilikle ilgili hemen hemen tüm denizcilik firmalarında bir veya daha fazla mezunumuz ile çalışmaktadır. Ayrıca, diğer lojistik ve taşıma sektörü ile ilgili yerlerde de çalışabilmektedirler. Sektörde artık mühendis deniz işletmecilerimiz geleneksel yapıdan farklı olarak yönetici seviyelerine gelebilmektedirler. Bölümümüzde kaptanlık eğitiminin yani Güverte opsiyonunun tekrar açılması ile artık İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği öğrencileri önümüzdeki yıldan itibaren tekrar dünya denizlerine zabit olarak çıkacaklardır. Bu bizler için mutluluk vericidir. Ayrıca, Türkiye’de tüm denizcilik eğitimi veren okullardan farklı olarak bölüme kayıt yaptıran öğrenciler ilk yıl tamamen ortak mühendislik ve denizcilik dersleri almaktadırlar. Birinci yılın sonunda Güverte opsiyonunu seçmek isteyen öğrencilerin denizi tanımaları ve mesleğini denizde mi yoksa karada mı yapabileceğine dair daha doğru karar verebilmeleri için bir aylık bir deniz stajına çıkmaları sağlanmaktadır. Bu küçük stajdan sonra Güverte eğitimi okumak isteyen ve bu stajı yapmış öğrenciler diğer şartları da yerine getirdikleri takdirde bu opsiyona geçiş yapabilmektedirler. Diğer öğrencilerimiz ise İşletme opsiyonuna devam etmektedirler. Bu modeli diğer okullarında uygulamasının faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Daha sonra Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kara “bu dönem Güz ve Bahar yarıyıllarında Denizcilik Kulübü tarafından iki defa gerçekleştirilecek kariyer günlerinin tüm öğrencilere yararlı olmasını” dileyerek konuşmasını sonlandırdı. Katılımın yüksek olduğu toplantıya İÜ Denizcilik Kulübü Başkanı ve İşletme opsiyonu öğrencisi Kubilay Can Ovacıllı’nın bir konuşma yapması ile devam edildi. Yoğun katılımlarla devam edecek olan toplantılara 24 Aralık Salı günü Armana Denizcilik, Geden Line ve Arkas, 25 Aralık Çarşamba günü MSC, Yasa ve Densa Denizcilik ile devam edilecek.

Yorumlar (13)
Hasan Kaya 7 yıl önce
Uzun Yıllar önce kurulduğu halde Denizci Hoca ve Similatör yokluğundan dolayı bir dönem kapatılıp sonra tekrar açılan bu Fakültenin halen Lise seviyesinde dahi bir Denizcilk Lab.ve Similatörü yok..

Yazık bu çocuklara,Böyle denizcilik Eğitimi Olmaz. İ.Ü Rektörlüğü duruma el koymalı..
Ramazan 7 yıl önce
YÖK'te Gemi Yönetim Mühendisliği diye bir disiplin yoktur. Sadece Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği disiplini vardır. Ayrıca üniforma ile ilgili olarak merak edenler açısından Denizcilere Mahsus Kıyafet Yönetmeliği vardır. Kimse IMO da başka yerde bir şeyler aramasına gerek yok. Bu yönetmelikler uygulanmak üzere konmuş Yönetmeliklerdir. Bir kişinin bir meslek formasyonuna girmesi için gerekli ve elzemdir. Nasıl ki bir öğretmen Pedagojik bir formasyon alıyorsa, denizcilik okullarının öğrencileri de gerek alt üst ilişkileri ve gerekse denizcilik formasyonu açısından üniform olması gerektiği değerlendirilmektedi r.

Saygılarımla

Kpt Ramazan Açıkgöz
denizci 7 yıl önce
IMO da Model Courselar vardır.Belirli düzeyde Denizde Güvenlik I,II,III.. Gemicilik , Beden Eğitimi ve Yüzme, SEYIR I,II,.... Göksel seyir,Elektronik seyir,Gemi stabilitesi gibi tamamen denizciliğe yönelik dersler vardır.IU DUIMde sadece 10 ders mat 10 ders fiz ekonomi cart curt dersler görmekte,eğitim kadrosu zayıf, üniformasız , ast üst ilişkisinden ve solas marpol stcwden bihaber sözde eğitim vermektedir.Daha temel stcw alacak kadar (ki belirsiz) eğitim alan STAJ yapmayan güverte öğrencileri nasıl UZAKYOL vardiya zabiti olacaklardır ?
denizci 7 yıl önce
yorum yapmadan önce bölümü araştırırsanız sevinirim yukarıda saydığınız bütün dersleri alıp stajada çıkıyoruz yani sizlerden daha iyi uazkyol kaptanıda olabiliriz siz takmışsınız yüksek denizcilik onlarıda görüyoruz stajda denizcilikle ilgili bizden pek bir fazlasını göremedim sadece sizin gibi dar zihniyetli abilerinden dolayı gereksiz egoları var bence bırakın okulculuğu da sektöre hangi okuldan olursa olsun kaliteli adamlar kazandırmaya çalışın bu kibirinizden vazgeçin artık
denizcimisin vay vay 7 yıl önce
http://www.istanbul. edu.tr/eng2/duim/201 3-2014guvertederspla n.htm

önce bir araştırma yapın ondan sonra çamur atmaya başlayın. IMO standartlarında mevzuata uygun eğitim veriliyor. Simülasyon eksikliği ise yakın zamanda giderilecek. Şimdiye kadar olmaması da sadece burada okuyan öğrencilerin değil siz kendini sektörün sahibi sanan ve herşeye muhalif görünen içi boş insanlarında suçu yok mudur ? Beyefendi önce çuvaldızı kendinize sonra iğneyi başkasına saplayın. Sizin gibi şahıslar bu sektöre yakışmıyor ne yazık ki
Düşünceler Asla Ölmez 7 yıl önce
Araştırıldığında şu net bir şekilde görülebilir: Bir denizcilik okulunu gerçek bir denizcilik okulu yapan en önemli unsur, belli bir hiyerarşinin ve de üniformanın olmasıdır.

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin çok gerilerden gelerek İstanbul Teknik Üniversitesi gibi denizcilik denildiğinde Türkiye'nin temel taşı olan, buna ek olarak Avrupa'da üst sıralarda yer alan bir okula rakip olması, mücadelenin yanında disiplin, hiyerarşi ve üniformanın ne denli önemli bir husus olduğunu kanıtlamaktadır.

Tavsiyem bölümün bir bütün olarak yeniden yapılanmaya girmesi ve bu yeni yapılanmada üniforma ve hiyerarşik sisteme geçilmesidir. Aksi taktirde İstanbul Üniversitesi, denizcilikte asla Türkiye'deki orta çizginin üzerini göremeyecek ve burayı kazanan nice denizci adayına çok olumsuz bir şekilde geri dönecektir.
Denizci 7 yıl önce
Sayın Hamit Naci bey, IMO ya aykırı bir durumu yok üniforma giymemenin. Bundan daha önemlisi siz bir şirketin eğitim departmanında çalışacaksınız ve bugün İÜ ye davetli olacaksınız ve iptal edip gitmeyeceksiniz. Ardından kalkıp bu habere böyle yorum yapacaksınız. Artık bırakın okulculuk yapmayı. Kabullenin bazı şeyleri aşın.

jes molho 7 yıl önce
bırakın okulculuk yapmayı sektöre ayakları sağlam basan öğrenciler geliyor.
yılmaz keçebaş 7 yıl önce
armana değil armona olucak o
jes molho 7 yıl önce
bırakın okulculuk yapmayı sektöre ayakları sağlam basan öğrenciler geliyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?